Dużo wody, głębsza rynna Galeco STAL

 

Dom jest symbolem bezpieczeństwa, ostoją rodziny i gwarantem spokoju. Dlatego podczas zakupu materiałów przeznaczonych do jego budowy nie pozwalamy sobie na kompromisy i korzystamy tylko ze sprawdzonych rozwiązań budowlanych.

Jedną z najważniejszych decyzji, warunkującą stabilność i trwałość domu jest wybór rynny. Odbiera ona wodę podczas opadów, chroniąc elewację przed zmoknięciem, a tym samym przed odpadaniem tynków i innymi uszkodzeniami mechanicznymi, prowadzącymi do zawilgocenia mieszkania. Aby system spełniał swoją rolę, należy odpowiednio obliczyć powierzchnię z jakiej rynna ma odprowadzić wodę. Wynik obliczeń należy porównać z poszczególnymi wydajnościami systemów rynnowych, a następnie wybrać odpowiedni rozmiar orynnowania. Inny będzie rozmiar dedykowany dachom domów jednorodzinnych, inny garażom, a jeszcze odmienny obiektom przemysłowym.

Jeśli szukamy orynnowania dla małego domu, garażu, czy wiaty optymalnym wyborem będzie rynna 120, którą możemy odnaleźć w ofertach wielu producentów. Większość z nich ma tzw. profil skandynawski o głębokości rynny ok. 60 mm z przodu i 68 mm z tyłu rynny. Charakterystycznym produktem na rynku jest rynna Galeco STAL, posiadająca tzw. profil kontynentalny. Jej głębokość wynosi 78 mm z przodu i 85 mm z tyłu rynny, dzięki czemu jej wydajność w odprowadzaniu deszczówki jest wyższa od konkurencyjnych systemów.

Innej rynny będziemy potrzebować dla większych budynków mieszkalnych, czy małych budynków przemysłowych. Ponieważ w tym wypadku powierzchnia dachu jest większa najlepszym wyborem będą produkty o wielkości 130-135 mm. W tym wypadku również mamy możliwość zwiększenia ilości odbieranej wody, wybierając rynnę o profilu kontynentalnym np. Galeco STAL 135, która przyjmuje tyle wody, ile stalowa rynna 150 mm innych producentów.

Największym budynkom przemysłowym dedykowane są rynny 150 mm. Systemy przeznaczone są do odbierania wody z dużych, jednolitych płaszczyzn dachowych. Biorąc pod uwagę wielkość powierzchni, z której zbierana będzie woda, szczególnie wartym przemyślenia jest system o profilu kontynentalnym, który z pewnością wyłapie większą ilość deszczówki. Ponadto system Galeco STAL, charakteryzuje się wywinięciem do wewnątrz, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie, eliminujące ryzyko przelania się wody przez rynnę.

Reasumując, kształt rynny oraz jej głębokość, ma kluczowe znaczenie w skuteczności systemu rynnowego. Oczywistym wydaje się być fakt, że im głębsza rynna tym więcej wody wyłapuje, minimalizując tym samym ryzyko przemoknięcia elewacji. Rynek oferuje klientom wiele systemów, dlatego przed zakupem warto się im dokładnie przyjrzeć, poznać zalety i wady i wybrać produkt najbardziej dopasowany do naszych potrzeb.

Galeco

Data utworzenia: 28.11.2012


Komentarze

  • Adam napisał(a):

    Im bardziej głęboka rynna tym lepiej ale wszystko też zależy od powierzchni i spadu dachu ile wody ma pochłonąć wybrana rynna. Chyba lepiej wybrać rynnę o nieco większej głębokości na przyszłość, niż ma przelewać się przy większym dachu. Galeco Stal ma fajny wybór profili i wymiarów.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły