Dwór Ekebyhov

Dwór Ekebyhov
Dwór Ekebyhov 

Dwór Ekebyhov na wyspie Ekerö wybudował marszałek polowy Karol Gustaw Wrangel z zaczątkiem 1674 roku. Swoją obecną postać budynek otrzymał na początku XVIII wieku, kiedy to siedziba znalazła się w posiadaniu barona Eryka Lovisina.

Budowla należy do tradycyjnego typu dworów w stylu karolińskim. Pomimo późniejszych zmian zachowała ona również styl naznaczony klasycyzmem z Tessinsk.

Renowację zewnętrzną budynku rozpoczęto w roku 2003 od wysokiego dachu siedziby. W roku 2004 odnowiona została fasada od strony parku, natomiast w roku 2005 przyszła kolej na mniejsze ściany boczne oraz stronę frontu.

Dach dworu pierwotnie pokryty był gontem z dziegciu. W latach 20-tych XIX wieku doszły obecne wypukłości i dach został pokryty żelazna blachą. Miedziany dach datuje się na koniec lat 50-tych XX wieku.

Renowacja dachu obejmowała zarówno naprawę jego podłoża, kopuł, dachu szczytowego, narożnych rynien, jak i wymianę uszkodzonych części drewnianych oraz pokrycie blachą miedzianą. Część prostopadła dachu, krzywo pokryta płytą izolacyjną, została naprawiona i pomalowana, a jej połączenie z dachem na niższym poziomie zostało wyrównane. Kominy otrzymały nowo wyprofilowane szczyty. Na części prostopadłej odkryto jaskrawy żółtolniany kolor, który stanowił podkład pod barwę nowej fasady.

Dwór Ekebyhov
Dwór Ekebyhov

Klient: Gmina Ekerö
Konsultant ds. blachy: Hans-Erik Olsson AB
Główny kierownik: O.A. Nordstrôm Bygger AB
Kierownik ds. blachy: Ahlins Plat AB
Kontrola antykwaryczna: Per Nelson z Biura Kontroli Budowalanej z ramienia Urzędu Wojewódzkiego Sztokholmu
Architekt: Leif Lindén Biuro Architektoniczne AB

Źródło: forum miedzi

Data utworzenia: 14.08.2013


Komentarze

  • Gosia napisał(a):

    Dwór prezentuje się rzeczywiście okazale. Renowacja nie zmieniła charakteru budynku, ale nadała mu nową jakość.

  • Roman napisał(a):

    Rzeczywiście piękny dworek w stylu karolińskim. Jego renowacja to efekt kultury dbania o dziedzictwo. W Skandynawii widać mnóstwo zadbanych starych domów drewnianych, w których nikt nie mieszka ale nadal widać rękę gospodarza. Zachowanie w przypadku dworku pokrycia dachu miedzią zachowuje jakby ciągłość historyczną.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły