Realizacje

Dwór Ekebyhov

Dwór Ekebyhov na wyspie Ekerö wybudował marszałek polowy Karol Gustaw Wrangel z zaczątkiem 1674 roku. Swoją obecną postać budynek otrzymał na początku XVIII wieku, kiedy to siedziba znalazła się w posiadaniu barona Eryka Lovisina.

Budowla należy do tradycyjnego typu dworów w stylu karolińskim. Pomimo późniejszych zmian zachowała ona również styl naznaczony klasycyzmem z Tessinsk.

Renowację zewnętrzną budynku rozpoczęto w roku 2003 od wysokiego dachu siedziby. W roku 2004 odnowiona została fasada od strony parku, natomiast w roku 2005 przyszła kolej na mniejsze ściany boczne oraz stronę frontu.

Dach dworu pierwotnie pokryty był gontem z dziegciu. W latach 20-tych XIX wieku doszły obecne wypukłości i dach został pokryty żelazna blachą. Miedziany dach datuje się na koniec lat 50-tych XX wieku.

Renowacja dachu obejmowała zarówno naprawę jego podłoża, kopuł, dachu szczytowego, narożnych rynien, jak i wymianę uszkodzonych części drewnianych oraz pokrycie blachą miedzianą. Część prostopadła dachu, krzywo pokryta płytą izolacyjną, została naprawiona i pomalowana, a jej połączenie z dachem na niższym poziomie zostało wyrównane. Kominy otrzymały nowo wyprofilowane szczyty. Na części prostopadłej odkryto jaskrawy żółtolniany kolor, który stanowił podkład pod barwę nowej fasady.

Dwór Ekebyhov
Dwór Ekebyhov

Klient: Gmina Ekerö
Konsultant ds. blachy: Hans-Erik Olsson AB
Główny kierownik: O.A. Nordstrôm Bygger AB
Kierownik ds. blachy: Ahlins Plat AB
Kontrola antykwaryczna: Per Nelson z Biura Kontroli Budowalanej z ramienia Urzędu Wojewódzkiego Sztokholmu
Architekt: Leif Lindén Biuro Architektoniczne AB

Źródło: forum miedzi

5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 14 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Roman
    piątek, 13 grudnia, 2019

    Rzeczywiście piękny dworek w stylu karolińskim. Jego renowacja to efekt kultury dbania o dziedzictwo. W Skandynawii widać mnóstwo zadbanych starych domów drewnianych, w których nikt nie mieszka ale nadal widać rękę gospodarza. Zachowanie w przypadku dworku pokrycia dachu miedzią zachowuje jakby ciągłość historyczną.

  2. Gosia
    wtorek, 22 września, 2020

    Dwór prezentuje się rzeczywiście okazale. Renowacja nie zmieniła charakteru budynku, ale nadała mu nową jakość.

Podobne artykuły