Dźwig dekarski Klaas K17/24 TSR-Light

Fot. 1. K17/24 TSR-Light - masa wlasna tylko 2,5 tony!
Fot. 1. K17/24 TSR-Light - masa wlasna tylko 2,5 tony! 

Dźwigi Klaas z oferty firmy Lift Polska znajdują zastosowanie nie tylko podczas wykonywania dachów na obiektach o znacznej wysokości i rozpiętości – w kościołach, a nawet w zamkach. Specjalny żuraw można nabyć do prac ciesielsko-dekarskich w budownictwie jednorodzinnym.

Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest dźwig Klaas K17/24 TSR-Light. Jego masa własna wynosi tylko 2,5 t zatem do jego przemieszczania nie potrzeba nawet większego samochodu terenowego czy też pojazdu dostawczego z hakiem o obciążeniu 3,5 t. Układ samojezdny pozwala na wjazd na teren budowy. W maszynie przewidziano wysokość haka wynoszącą 24 m, przy zasięgu boczny 17 m. Maksymalny udźwig udźwig urządzenia to 650 kg. W cenie urządzenia firma Lift Polska dostarcza osprzęt dekarski do dachówki w postaci jednorzędowego chwytaka, wanny do rozbiórki, dwóch stołów połaciowych oraz dwóch zawiesi pasowych do transportowania.

Fot. 1. K17/24 TSR-Light - masa wlasna tylko 2,5 tony!
Fot. 1. K17/24 TSR-Light – masa własna tylko 2,5 tony!

Kwestia ceny

Właściciele firm dekarskich stojąc przed wyborem dźwigu dekarskiego bardzo często szukają odpowiednich rozwiązań na portalach internetowych z używanymi maszynami. Tym sposobem można znaleźć dźwig w cenie 25-30 tys. Euro. Koszt ten początkowo może wydawać się atrakcyjny ale… Należy jednak mieć na uwadze ograniczenia w zakresie transportowania takiego dźwigu. Około 95% oferty w tym zakresie obejmuje bowiem używane maszyny o masie wynoszącej przynajmniej 3,5 t. Mało tego! Wiek takiego dźwigu to najczęściej 10-15 lat. Należy przy tym zwrócić uwagę na brak gwarancji i aktualnych, a zarazem, obowiązkowych przeglądów Urzędu Dozoru Technicznego. Bardzo często nie obejdzie się bez konsultacji i ewentualnych prac konserwatora dźwigów. Tym sposobem dochodzą dodatkowe koszty w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. euro, co daje kwotę końcową 40 – 45 tys. euro (czyli około 165 – 185 PLN).

Podsumowując – za taką kwotę zyskuje się wyeksploatowany dźwig bez gwarancji, którego masa 3,5 t i tak wymaga transportowania za pomocą specjalistycznego pojazdu. Z kolei decydując się na transportowanie maszyny używając samochodu bez homologacji kierowca łamie przepisy ruchu drogowego, czego udowodnienie nie jest trudne przez policję nawet przy rutynowej kontroli.

Należy podkreślić, że cena nowego dźwigu Klaas K17/24 TSR-light wyposażonego w układ samojezdny, z wysięgiem bocznym 17 m, wysokością haka 24 m i osprzętem wynosi 199 tys. PLN netto. Zyskuje się przy tym całkowicie nową maszynę z gwarancją producenta, a co najważniejsze, o masie wynoszącej zaledwie 2,5 t.

Fot. 2. Klaas K17/24 TSR-Light można ciągnąć samochodem osobowym.
Fot. 2. Klaas K17/24 TSR-Light można ciągnąć samochodem osobowym.

Kwestia maksymalnego udźwigu

Z pewnością niejeden dekarz zastanawia się nad przydatnością dźwigu Klaas K17/24 TSR-Light w kontekście maksymalnego udźwigu wynoszącego „zaledwie” 650 kg. Jednak taki maksymalny udźwig jest całkowicie wystarczający a nawet pozostawia znaczny zapas masy podnoszonych elementów.

Firma Lift Polska oraz KLAAS wykonując diagnostykę ciężarów podczas przeglądów okresowych w dźwigach tego typu stwierdza, że w 85% maszyny podnoszą ciężar o maksymalnej masie 100 – 250 kg. Ciężary podnoszenia wymagane przez dekarzy z reguły nie przekraczają 100 – 250 kg a sporadycznie podnoszone jest 350 kg. Przykładowo 1 rząd dachówki wraz z chwytakiem waży 240 kg. A jak przyznają budowlańcy np. nie ma potrzeby transportowania na dach całej palety dachówek z prostej przyczyny: z braku odpowiedniej ilości miejsca na połaci dachowej. Transportowanie krokwi, belek, łat, kontrłat, płyt i desek do wykonywania konstrukcji więźby również nie wymaga podnoszenia znacznych mas.

Fot. 3. Zasięg 17 m z ciężarem 250 kg.
Fot. 3. Zasięg 17 m z ciężarem 250 kg.

Dla ułatwienia pracy

Zasady pracy z tradycyjnymi windami znają wszyscy dekarze. Do ich obsługi potrzeba 3-4 osoby. Jedna z nich musi przenosić ciężkie paczki dachówek z palet a druga powinna obsługiwać windę. Konieczne jest również odebranie dachówki z windy oraz rozłożenie w odpowiednich miejscach połaci dachowej, czyli są potrzebne kolejne dwie osoby. Oszczędności i korzyści jakie zyskuje się dzięki dźwigowi są więc oczywiste. Dwa specjalne stoły dostarczane z dźwigiem Klaas K17/24 TSR-Light ustawia się na połaciach dachowych po czym podnoszone są dachówki za pomocą chwytaków. Możliwość taka zdecydowanie ułatwia pracę i pozwala chociażby na szybkie, gotowe ułożenie dachówki przez zaledwie dwie osoby. Dysponując dodatkową rezerwą czasu można chociażby wykonać dodatkowe prace lub świadczyć usługi dźwigiem innym firmom dekarskim.

Ważne są dodatkowe korzyści – zdrowe, nieobciążone kręgosłupy dekarzy i cieśli są rzeczą bezcenną dla właściciela firmy dekarskiej.

Fot. 4. Chwytak dwurzędowy do dachówki
Fot. 4. Chwytak dwurzędowy do dachówki

Podsumowanie

Za pomocą opisywanego dźwigu Klaas K17/24 TSR-LIGHT, o maksymalnym udźwigu wynoszącym 650 kg i wysięgu na bok osiągającym 17 m, można obsłużyć budowę typowego domu jednorodzinnego.

Stojąc przed wyborem dźwigu dekarskiego dekarze zazwyczaj są postawieni przed możliwością zakupu używanej maszyny poprzez portal internetowy. Oprócz tego jest możliwe sprowadzenie używanego urządzenia z zagranicy. Najczęściej dźwigi tego typu wyprodukowano w latach 1998 – 2000. Nie mają one gwarancji producenta oraz dokumentów odbiorowych Urzędu Dozoru Technicznego. A to wszystko za cenę około 35 – 40 tys. euro (czyli około 165 – 185 tys. PLN). Na drugiej szalce postawmy fabrycznie nowy dźwig Klaas K17/24TSR-Light z pełną gwarancją i akcesoriami o masie 2,5 t za cenę 199 tys. PLN netto.

Oczywiste wnioski nasuwają się same.

Firma Lift Polska zaprasza do kontaktu oraz odwiedzin na Targach BUDMA w Poznaniu i MASZBUD w Kielcach.

Kontakt dla zainteresowanych przetestowaniem dźwigów Klaas:
Artur Gorgolewski tel. 796 388 026796 388 026
biuro@lift polska-pl
www.lift-polska.pl


Data utworzenia: 08.04.2015


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły