Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Dźwig Klaas na Zamku Czocha

Zamek Czocha to obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha (Czocha), gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie. Obiekt powstał jako warownia na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I. W 1253 r. został przekazany biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow (Łużyce były wówczas częścią korony czeskiej).

Tyle historii, ale co ma wspólnego Zamek Czocha z dźwigiem firmy Klaas? Śmiało można powiedzieć, że ma i to wiele wspólnego. Właśnie w tym miejscu dźwig Klaas z serii 21-31 z oferty firmy Lift Polska będzie wspomagał prace przy renowacji dachu.

Inwestycję wykona firma Rafała Tomczyka z Otoka (niedaleko Bolesławca w woj. dolnośląskim). Od niedawna właśnie do firmy pana Rafała należy dźwig Klaas.

Dlaczego dźwig?

Pan Rafał Tomczyk zakup dźwigu argumentuje tym, że przy inwestycjach, jakie realizuje jego firma nie poradzi sobie żadne inne urządzenie. Przykładem w tym zakresie jest właśnie Zamek Czocha, otoczony z trzech stron skałami. Obiekt wykonano z granitu, ale również na tym materiale został on wybudowany. O trudności w realizacji renowacji świadczy również fakt, że podczas prac ekipa Rafała Tomczyka będzie musiała korzystać z podwieszanych rusztowań.

Dźwig Klaas na Zamku Czocha

Ambitne zadania

Jednak w przypadku wspomnianej firmy dźwig Klaas będzie realizował wyjątkowo ambitne zadania. Chodzi bowiem o dachy, zwłaszcza na nietypowych budynkach, bardzo często obejmujących kościoły, wieże, zamki, a nawet bazyliki. Wiele inwestycji musi być realizowanych we współpracy z konserwatorem zabytków. Niejednokrotnie podczas prac uwzględnia się pokrycia z miedzi i dachówkę karpiówkę.

Na chwilę obecną firma Rafała Tomczyka wykonała dachy ponad 40 kościołów i 10 wież. A przy takich pracach dźwig będzie miał niemało do podnoszenia. Nieco rzadziej wykonywane są pokrycia na domach jednorodzinnych i innych mniejszych budynkach.

Dźwig Klaas na Zamku Czocha

Cechy dźwigu

Z punktu widzenia potrzeb firmy Rafała Tomczyka ważna jest przede wszystkim maksymalna wysokość podnoszenia, wynosząca 31 m. Istotne jest, że właściwość w tym zakresie uzyskano przy stosunkowo niewielkiej masie maszyny. Warto podkreślić, że chcąc uzyskać taką wysokość podnoszenia za pomocą tradycyjnego dźwigu – jego masa wynosiłaby około 40 t.

Na uwagę zasługuje przy tym szeroki wachlarz możliwości dźwigu chociażby w postaci użycia kosza do podnoszenia ludzi, wideł, zestawu do transportowania dachówek czy też gruzu.

Dźwig Klaas na Zamku Czocha

Podsumowanie

Jednak nawet najnowocześniejszy dźwig sam dachu nie wykona. W przypadku firmy Rafała Tomczyka podczas realizacji inwestycji na takich obiektach, jak zamki czy też kościoły, nowoczesny dźwig Klaas wspomaga i przyspiesza pracę doświadczonych dekarzy z wieloletnim stażem, którzy bardzo chętnie swoją wiedzę i umiejętności przekazują młodym adeptom sztuki dekarskiej.

Tab. 1 Podstawowe parametry dźwigu na przyczepie Klaas K 21-31 TS
Zasięg 21 m
Wysokość 31 m
Maks. udźwig 1,5 t
1. wysuwany element (udźwig 800 kg) 7,8 m
2. wysuwany element (udźwig 500 kg) 10,2 m
5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 28 listopada, 2014

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły