Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Dźwigi dla dekarzy, cieśli i nie tylko!

Wbrew pozorom nakłady jakie musi ponieść firma dekarska na inwestycję w dźwig szybko się zwrócą. Wystarczy bowiem wziąć pod uwagę szereg zalet takich jak zwiększenie wydajności i oszczędność czasu, a co za tym idzie, niższe koszty działalności firmy.

W efekcie skrócić można czas realizowania szczególnie większych inwestycji. Bez wątpienia wyższy jest poziom bezpieczeństwa i komfort pracy. Warto również zwrócić uwagę na pozytywny wizerunek firmy dekarskiej z punktu widzenia inwestora. Zaleta użytkowania dźwigów to możliwość wykorzystania wolnego miejsca na przestrzeni ładunkowej chociażby do transportowania materiałów. W kontekście zalet nie bez znaczenia są też możliwości współpracy z akcesoriami – chwytakami do dachówki, widłami do palet, koszem osobowym, nieckami na gruz itp.

Cechy

Nowoczesne dźwigi oferowane na Polskim rynku cechuje wiele zalet. Przede wszystkim istotna jest aluminiowa konstrukcja podpór i masztu. Układ samopoziomujący bazuje na podparciu w kształcie litery H lub V, dzięki czemu zyskuje się optymalną geometrię posadowienia. Podpory w pełni hydrauliczne z płynnym bocznym wysuwaniem belek podporowych i płynną regulacją poziomu cylindrów podporowych. Warto zwrócić uwagę na płynne dostosowanie zasięgu do specyfiki powierzchni zabudowy.

System masztowy, w dźwigach firmy Klaas wykonywany jest ze specjalnego stopu aluminium. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja otworowa zwiększa odporność na działanie podmuchów wiatru. Z kolei dzięki celowej konstrukcji masztu zyskuje się wyższą sztywność skręcania. Warto przy tym podkreślić, że dzięki zastosowaniu lekkich stopów zdecydowanie zmniejszono masę urządzenia od 2,3 do 3,5 t.

Co jeszcze

Przydatne rozwiązanie stanowi możliwość obracania masztu o 360°. Stąd też maszt może obracać się wokół własnej osi bez konieczności wykonania ruchu powrotnego. Z kolei w żurawiach zabudowanych na aucie zastosowano oddzielny silnik napędzający dźwig. Silnik ten, stanowiący wysokoprężną jednostkę napędową, spala zaledwie 2,0 l oleju napędowego na motogodzinę. W niektórych modelach dźwigów zabudowanych na przyczepie uwzględniany jest układ samojezdny, dzięki czemu przyczepa samodzielnie może poruszać się po placu budowy. Istnieje możliwość zamontowania podestu roboczego, przez co żuraw pełni funkcję zwyżki.

Maszyny obsługiwane są z pilota zdalnego sterowania. Wyświetlacz, zainstalowany również w pilocie, informuje użytkownika o parametrach pracy dźwigu, łącznie z poziomem paliwa w zbiorniku. W modelach dźwigów umieszczonych na autach ciężarowych uwzględnia się oddzielny silnik do napędzania dźwigu, a co za tym idzie, wyeliminowano obciążenie silnika ciężarówki podczas użytkowania dźwigu.

Dźwigi dla dekarzy, cieśli i nie tylko!

Mariusz Brodnicki, firma ciesielsko-budowlana, Wilków, woj. opolskie

Przy zakupie dźwigu kierowałem się przede wszystkim komfortem pracy pracowników, a w szczególności tym, aby nie odchodzili oni z mojej firmy po kilku dniach pracy obejmującej transportowanie ciężkich elementów więźby dachowej. Jednak korzyści w tym zakresie stanowią zaledwie 20% wszystkich zalet jakie dają dźwigi. Na chwilę obecną dźwig można uznać za robot do zadań specjalnych, który sprawdza się w każdych warunkach. Mówiąc o dalszych korzyściach należy wziąć pod uwagę chociażby fakt, że po trzech dniach wnoszenia ciężkich belek drewnianych wydajność pracowników zdecydowanie malała. Tym bardziej, że pracownicy mojej firmy to ludzie silni fizycznie. Dawniej więźbę dachową firma wykonywała w od 7 do 10 dni a stosując dźwig jesteśmy w stanie dwie więźby wykonać w tydzień. Zdarzały się konstrukcje dachów, które robiliśmy w jeden dzień. Stąd też dodatkowe korzyści finansowe mogą osiągnąć około 10 tys. netto tygodniowo. Oczywiście dźwig jest narzędziem a potencjał tkwi w ludziach, bo to oni są najważniejsi. Jednak dzięki dźwigowi mogą skupić się oni wyłącznie na swojej pracy a nie na transportowaniu ciężkich elementów, co wyczerpuje fizycznie. Oprócz tego przed zakupem dźwigu zatrudniałem 8 pracowników a obecnie mam ich 4 a możemy wykonać przynajmniej tyle samo zleceń.

W kwestii bezpieczeństwa

W nowoczesnych dźwigach, zarówno w modelach zamontowanych na autach jak i na przyczepach, uwzględnia się szereg rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo podczas prac. Nad całością funkcji w tym zakresie czuwa elektronika. Zatem warto zwrócić uwagę na system elektronicznej kontroli podpór, dzięki któremu zyskuje się stałą kontrolę statyczności każdej podpory z osobna. Prędkość pracy jest dostosowana do całego stanu stateczności. Montaż dźwigiem w aspekcie poprawności i bezpieczeństwa również jest wspomagany elektronicznie. Wymiana danych pomiędzy poszczególnymi podzespołami odbywa się poprzez podwójne sterowanie pracujące w systemie SPS/CAN-BUS. To właśnie dzięki elektronice zasoby mocy maszyny są optymalnie wykorzystane. Bezpieczeństwo podczas pracy jest również zapewnione poprzez łagodny start i stop. W wszystkich modelach firmy Klaas montowane są podwójne siłowniki aby umożliwić precyzyjną pracę systemem masztowym. Komfort użytkowania z pewnością zapewni przestronne zamykanie półek ładunkowych, przez co zyskuje się bezpieczne składowanie narzędzi i akcesoriów. Podwozie jest osłonięte a w osłonie uwzględnia się zintegrowane schody.

Decydując się na zakup dźwigu, który będzie używany podczas prac dekarskich, do wyboru pozostają urządzenia zamontowane na aucie lub na przyczepie. Nabywając model zabudowany na samochodzie (analizując ofertę firmy Klaas) zyskuje się zasięgi od 25 do 46 m, przy wysokości podnoszenia osiągającej od 29 do 46 m. Z kolei maksymalne obciążenie mieści się pomiędzy 1,5 a 5 t. Wersje na przyczepach osiągają zasięg od 17 do 21 m, przy wysokości od 24 do 31 m i udźwigu wynoszącym od 800 kg do 1,5 tony.

Dźwigi dla dekarzy, cieśli i nie tylko!

Dodatkową funkcjonalność dźwigów zapewni szereg akcesoriów. Stąd też z pewnością przydadzą się kleszczowe chwytaki do dachówki. Ich rola jest szczególnie istotna w kontekście konieczności przetransportowania na dach dużej ilości elementów pokrycia i innych materiałów dekarskich. Warto również zwrócić uwagę na podest umożliwiający transportowanie ludzi. Urządzenie tego typu sprawdzi się chociażby przy pracach związanych budową i obróbką komina. Z kolei przy transportowaniu drewna na więźby dachowe sprawdzą się akcesoria dachowe, a podczas transportowania gruzu czy też zaprawy niezastąpione będą niecki. Oczywiście należy pamiętać o szeregu akcesoriów dźwigowych takich jak liny, sznury, pasy, haki, zaczepy itp.

Michał Olszewski, Handbud

Podczas wykonywania prac związanych z budową nowej konstrukcji dachu, łącznie z pokryciem, ociepleniem oraz systemem rynnowym, dźwig jest w stanie zastąpić czterech pracowników. Tym sposobem, w oparciu o prosty rachunek ekonomiczny, można wywnioskować, że korzyść wyniesie około 10 tys. miesięcznie. Jeżeli przykładowo inwestycja stanowi renowację dachu o powierzchni około 600 m, obejmującą wymianę uszkodzonych fragmentów więźby, ułożenie nowego ocieplenia, obróbkę kominów oraz wymianę pokrycia dachowego w postaci dachówki, jeden dźwig jest w stanie zastąpić prawie 10 pracowników.

Poparte liczbami

Mówiąc o korzyściach warto posłużyć się konkretnym rachunkiem ekonomicznym. Przy pierwszej analizie koszt zakupu najtańszego dźwigu może wydawać się wysoki, bowiem za taką maszynę trzeba zapłacić około 160 tys. PLN. Jest to urządzenie w wersji podstawowej, używane, ale po remoncie i z gwarancją. Jednak zakładając, że dzienna oszczędność kosztów pracy wyniesie około 500 PLN, urządzenie jest w stanie pokryć koszt zakupu po około 340 dni pracujących. W niektórych firmach dodatkowe korzyści finansowe osiągają 2500 PLN dziennie. Pamiętać należy, że skracając czas wykonywania prac można zrealizować więcej zleceń. Wystarczy tylko wziąć pod uwagę możliwość skrócenia czasu pracy chociażby zastępując ręczne transportowanie dachówek na połać dachu czy też wciąganie elementów konstrukcyjnych więźby dachowej. Istotne jest również, że istnieje możliwość odkupienia używanego dźwigu przez jego sprzedawcę, chociażby w przypadku zakupu bardziej zaawansowanej maszyny.

Damian Żabicki

4.3/5 - (11 votes)

Data publikacji: 22 września, 2013

Autor:

4.3/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    sobota, 20 kwietnia, 2019

    Jeśli ktoś chce aby prace na budowie przebiegały sprawnie,to warto zainwestować w porządny dźwig.Jeśli o mnie chodzi,to dźwig zamontowany na aucie lepiej się sprawdza od tego na przyczepie i jeśli prowadziłbym firmę to taki dźwig z pewnością bym zakupił.

  2. żuraw wieżowy
    wtorek, 19 maja, 2020

    Witam. Bardzo dobrym rozwiązaniem technicznym dla prac dekarskich jest żuraw wieżowy szybko-montujący: nie wielkie rozmiary, niska waga, prosta obsługa i wykona robotę za wielu ludzi. Coraz więcej firm dekarsko – ciesielskich sięga po takie rozwiązania. znacznie skracają czas wykonania zlecenia i ułatwiają wykonywanie pracy. pozdrawiam

Podobne artykuły