Edge House – dom na krawędzi

Edge House – dom na krawędzi
Edge House – dom na krawędzi 

Edge House na obrzeżach Krakowa jest jedną z pierwszych willi w Polsce powstałą na krawędzi skalnego urwiska. Niezwykła topografia działki stanowiła punkt wyjścia dla architektonicznej idei budynku.

Działkę dzieli na dwie części wapienna ściana. Zarówno dolna jak i górna część parceli ma swoje atuty. Niższa zapewnia intymność, zaś górna – widoki na okoliczne wzgórza. Mobius Architekci postanowili umiejscowić dom na skarpie, tak aby wizualnie i funkcjonalnie spajał oba poziomy terenu. Stąd pomysł prostopadłościanu, który umiejscowiony został na krawędzi i… zjechał ze skarpy – tak powstała dynamiczna bryła przechylonego pudełka.

Dom na krawędzi to coś więcej niż przechylone pudełko. Innym jego walorem jest krajobrazowość – aby budynek wtopić silnie w otoczenie z jego bryły wyprowadzono organicznie wijące się ramiona, czyli dodatkowe skrzydła willi wyznaczone przez białe, żelbetowe ramy i wygięte elewacje pokryte drewnem jesionowym. Skrzydła wtapiają się w stok, a ich zielone stropodachy zlewają z trawiastymi zboczami ogrodu, kryjąc pomieszczenia, które pełnią dodatkowe funkcje, takie jak basen ze SPA czy garaż z częścią techniczną. Białe modernistyczne ramy kontrastują z pochylonym pudełkiem. Część ram tworzy oplatające dom tarasy, przez co praktycznie każde pomieszczenie willi ma wyjście na zewnątrz.

Dom na krawędzi jest dziełem pracowni Mobius Architekci, założonej przez Przemysława Olczyka w 2006 roku. Pracowni przyświeca holistyczne myślenie o projektowaniu – od projektu budynku, poprzez wnętrza, jego wyposażenie, aż po otoczenie i krajobraz, a willa Edge jest tego przykładem: na projekt składają się nie tylko architektura obiektu, ale również projekt zieleni i wnętrz.

W 2008 roku magazyn Wallpaper zaliczył Mobius do grona 50 najbardziej ekscytujących młodych pracowni architektonicznych na świecie. Pracownia została także wyróżniona w plebiscycie World Architecture Awards za projekt domu Orgiami, gdzie znalazła się wśród 10 zespołów projektujących najlepszą architekturę współczesną.

Edge House – dom na krawędzi Edge House – dom na krawędzi Edge House – dom na krawędzi Edge House – dom na krawędzi

 

Więcej na: www.mobius.pl

Źródło: Design Alive
Tekst Łukasz Potocki
Zdjęcia: Paweł Ulatowski / Mobius Architekci

Data utworzenia: 23.02.2016


Komentarze

  • Majka napisał(a):

    Niezwykły budynek w niezwykłym otoczeniu. Wszystko pięknie współgra. Gdyby budynek znalazł się w innym otoczeniu to efekt nie byłby taki zjawiskowy.

  • Teresa napisał(a):

    Zachwycający kształt budynku. Naprawdę sprawia wrażenie dynamicznego. Budynek wspaniale komponuje się z otoczeniem.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły