Budownictwo drewniane

Ekologiczne wielkopowierzchniowe budynki prefabrykowane

Energooszczędne, nowoczesne, budynki prefabrykowane to nie tylko domy jednorodzinne. Realizacje firmy EKOINBUD są doskonałym dowodem na to, że w tej technologii mogą być również wznoszone budynki wielkopowierzchniowe – żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale, obiekty przemysłowe, magazyny itp.


Co prawda historia drewnianego budownictwa w Polsce, występującego pod różnymi postaciami, jest długa to jednak śmiało można powiedzieć, że branża profesjonalnych budowli rozpoczęła się wraz z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Z jednej strony, wykonawcy zyskali bowiem dostęp do technologii i materiałów od lat stosowanych w innych krajach, zaś z drugiej, inwestorzy pracujący i mieszkający niegdyś za granicami kraju dostrzegli zalety budownictwa drewnianego oraz zyskali szersze możliwości w zakresie finansowania inwestycji. Z kolei firmy wykonawcze zaczęły również stawiać na zaawansowane parki technologiczne, co zapewniało wysoką jakość budowania i automatyzację produkcji domów – zaczęto budować wielkopowierzchniowe budynki prefabrykowane.

Budynki prefabrykowane i ich zalety

Kolejnym „krokiem milowym” w rozwoju budownictwa drewnianego, stało się przemysłowe wytwarzanie wielkogabarytowych elementów ściennych, dachowych czy stropowych. W kontekście rosnącej popularności budownictwa prefabrykowanego doceniano zalety tej technologii. Prefabrykację całych budynków zaczęto wykonywać w odpowiednio przygotowanych i wyposażonych halach. W efekcie gotowe elementy dostarcza się na plac budowy a montaż budynku na płycie fundamentowej trwa zaledwie kilka dni. Na ułożenie pokrycia oraz wykonanie pozostałych prac montażowych wraz z instalacjami nie potrzeba więcej niż 2–3 tygodnie.

Budynki prefabrykowane

Wznoszone w ten sposób budynki są lekkie, wytrzymałe, sztywne i mają bardzo dobre parametry termiczne/izolacyjne, ale i akustyczne. Jako elementy konstrukcyjne wykorzystuje się drewno lite KVH oraz klejone warstwowo LVL. Coraz większą popularnością cieszy się również belka dwuteowa. Tym sposobem budynek nie pęka, nie odkształca się i jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, a także grzybów i insektów. W nowoczesnych budynkach szkieletowych/ prefabrykowanych o konstrukcji drewnianej wykorzystuje się materiały izolacyjne STEICO produkowane z naturalnych włókien drzewnych.

Tym sposobem zapewniona jest pełna dyfuzyjność, a co za tym idzie, „ściany oddychają”. Użytkownicy budynku mają optymalny mikroklimat i wysoki komfort użytkowania pomieszczeń. Ważna jest izolacja nakrokwiowa dachu, dzięki czemu ciepło zatrzymuje się w budynku, a elementy konstrukcyjne dachu są skutecznie chronione przed silnym wiatrem, ponadto eliminuje mostki termiczne jakie pojawiają się na konstrukcjach dachowych. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż tego typu materiał jest higroskopijny, co pozwala mu zachować izolacyjność termiczną przy wilgotności nawet do 18%.

Nowoczesne materiały zastosowane na ścianach zewnętrznych i dachu budynku chronią przed utratą ciepła zimą oraz przed wydostaniem się chłodnego powietrza latem. To właśnie w ten sposób zapewnione są oszczędności związane z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku. Pamiętajmy, że energooszczędność obiektu budowlanego potwierdza współczynnik przenikania ciepła na poziomie U<0,14 W/m²K w zależności od konstrukcji ściany i technologii wykonania. Konstrukcja domów prefabrykowanych od strony wewnętrznej ma ścianę techniczną, w której montuje się instalacje – elektryczną, teletechniczną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą itp. Celem zabezpieczenia blokady pary wodnej, która to nie tylko chroni konstrukcję i izolację przed działaniem wilgoci, ale i zapewnia szczelność budynków. Ponadto jest ona niezbędna dla utrzymania energooszczędnego charakteru obiektów.

Budynki prefabrykowane

Prefabrykowany budynek żłobka w Gdańsku

Firma EKOINBUD (technologia ECOLOGIQ – www.ecologiq.pl) jako jeden z prekursorów prefabrykowanego budownictwa drewnianego ma na swoim koncie wiele inwestycji. Są to nie tylko domy jednorodzinne, ale również obiekty wielkopowierzchniowe takie jak żłobki, przedszkola, budynki wielorodzinne czy siedziby firm.
Jedną z takich inwestycji jest gdański trzyoddziałowy żłobek dla prawie setki dzieci. Budynek był wykonywany pod klucz wraz z kompletnymi instalacjami i wyposażeniem. Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania U>0,14 W/m²K zyskuje się znaczne oszczędności w utrzymaniu budynku, gdyż taki budynek zużywa zaledwie około 35% energii na ogrzanie i wentylację względem bliźniaczego obiektu wykonanego w technologii murowanej docieplonej styropianem.

Budynki prefabrykowane - firma EKOINBUD jest członkiem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.
Firma EKOINBUD jest członkiem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.

Firma EKOINBUD od początku swojej działalności łamie stereotypy związane z prefabrykowanym budownictwem drewnianym. Wbrew powszechnym opiniom budynki wykonane w tej technologii są niepalne, wytrzymałe, masywne i solidne.
Faktycznie obiekty o konstrukcji drewnianej z początku minionej dekady kojarzyły się z budownictwem letniskowym (altany, domy letniskowe), gdyż realizowane były w takiej właśnie technologii. Obecnie, dzięki nowoczesnym metodom wytwarzania, drewniane domy prefabrykowane nie odbiegają wytrzymałością i funkcjonalnością od budynków wykonanych technologiami tradycyjnymi, wręcz przeciwnie, w wielu aspektach je przewyższają. Do tego uzyskują lepsze parametry w zakresie energooszczędności, a czas wykonania jest bardzo krótki.

ECOLOGIQ
www.ecologiq.pl

FB EKOINBUD sp. z o.o. sp.k.
80-180 Gdańsk, ul. Wielkopolska 5a
Tel. +48 58 304 75 75
GSM +48 501 059 878

4.9/5 - (42 votes)

Data publikacji: 4 marca, 2018

Autor:

4.9/5 - (42 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Ryszard
    piątek, 5 kwietnia, 2019

    Budowa domów i innych obiektów funkcjonalnych z drewna staje się co raz to bardziej popularna ale cały czas to nowość. Powinna przemawiać energooszczędność, trwałość, cena, szybkość realizacji. Na zmienił się postęp technologiczny i obecne realizacje są naprawdę dobre, powstają nawet magazyny.

  2. Norka
    środa, 22 maja, 2019

    Niezbyt często widzi się budynki drewniane, a jeszcze rzadziej drewniane budynki wielkopowierzchniowe. Może faktycznie to jest rozwiązanie? Gdy patrzę na zalety to nic tylko budować drewniane domy prefabrykowane.

Podobne artykuły