Drewno konstrukcyjne

Ekspertyza drewna budowlanego

Budując nowy dom wierzymy w to, że będzie nam służył przez długi czas. Zwykle jednak, po pewnym czasie, okazuje się, że coś jest nie tak i jakiś element nadaje się do remontu. W trakcie naprawy wychodzą na jaw błędy warsztatowe, zaniedbania wykonawcy i wady materiałów. Należy pamiętać, że na większość materiałów powinniśmy dostać gwarancję. W przypadku materiału na więźbę dachową dostawca drewna powinien wydać nam certyfikat zwany deklaracją zgodności, która potwierdza jaką metodą i przy użyciu jakiego środka je zaimpregnowano. Nie zawsze jednak jest to zgodne z prawdą, ale można to zweryfikować, gdyż jest możliwość wykonania ekspertyzy drewna kierując je do odpowiednich jednostek.

Przy użyciu specjalistycznych urządzeń i odczynników chemicznych można rozpoznać czy materiał został poddany impregnacji, czy też nie. Badanie wskaże nam również, jaką metodą i przy użyciu jakiego środka drewno zostało zaimpregnowane. Po specjalistyczne analizy należy się udać do:

• Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie
• Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu
• Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

Badanie ma na celu wykazanie czy do impregnacji użyto preparatu danego rodzaju, na przykład środka zawierającego miedź, brom itp., nie zaś czy użyto konkretnego produktu. Jeśli dostawca drewna mija się z prawdą i zamiast zaimpregnować materiał tylko go zabarwił – ekspertyza nie pozostawi wątpliwości.

Instytut Techniki Budowlanej (ITB)

Tu ekspertyzy przeprowadza Laboratorium Drewna i Korozji Biologicznej. Bada ono między innymi odporność i skuteczność zabezpieczenia drewna, materiałów drewnopochodnych, klejów i tworzyw sztucznych na działanie grzybów domowych i pleśni. Określa skuteczność działania środków ochrony drewna i materiałów drewnopochodnych, czyli impregnatów.

Instytut przystępuje do analizy po otrzymaniu pisma z prośbą o wykonanie ekspertyzy i z informacją o zakresie zlecanych prac (warto dołączyć do niego kopię deklaracji zgodności). Już na placu budowy pracownik Instytutu dokonuje oględzin więźby i pobiera próbkę drewna. Można też przysłać próbkę zleceniodawcy. Następnie jest ona poddawana testom chemicznym. Cały proces może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od zakresu zleconych badań. Jego koszt to kilkaset złotych. Instytutowi Techniki Budowlanej można też zlecić wykonanie ekspertyzy, czy drewno na więźbę było odpowiedniej klasy i czy było dostatecznie suche.

Siedziba i oddziały Instytutu Techniki Budowlanej (ekspertyzy wykonuje jedynie oddział przy ul. Ksawerów w Warszawie, w pozostałych można zasięgnąć informacji).

Warszawa
ul. Filtrowa 1
00-611 Warszawa
tel. (0 22) 825 04 71, faks (0 22) 825 52 86

Warszawa
ul. Ksawerów 21
02-656 Warszawa
tel. (0 22) 843 14 71, faks (0 22) 843 29 31

Oddział Śląski
al. Korfantego 191
40-153 Katowice
tel. (0 32) 730 25 16, faks (0 32) 730 25 22

Więcej informacji na temat działalności Instytutu – na stronie www.itb.pl

Instytut Technologii Drewna

W instytucie tym badania prowadzi Zakład Ochrony Środowiska i Konserwacji Drewna. Procedura jest analogiczna jak w przypadku ITB. Na podstawie zlecenia Instytut określa zakres prac do wykonania, szacunkowe koszty i czas trwania ekspertyzy. Rzeczoznawcy ITD na placu budowy pobierają próbki drewna, następnie poddają je testom chemicznym (m.in. w celu wykazania obecności niektórych metali) lub biologicznym – materiał zostaje poddany działaniu np. grzybów (chodzi o sprawdzenie, czy jest na nie odporny). Czas trwania badania i jego koszty uzależnione są między innymi rozmiarów badanego obiektu (procedury nakazują, by np. w obiekcie z tysiącem drewnianych elementów konstrukcyjnych sprawdzić 30). Może potrwać od 10 dni do miesiąca, a w przypadku badania metodami biologicznymi – nawet kilku miesięcy. Koszt waha się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.

Czasem warto zainwestować w ekspertyzę w trakcie budowy, niż dokładać do kosztownego remontu po zaledwie kilku latach od zamieszkania.

ASZ

4.8/5 - (10 votes)

Data publikacji: 15 grudnia, 2013

Autor:

4.8/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły