Złącza ciesielskie

Elementy łączne – klasy wytrzymałości

Elementy mechaniczne, które są wykonywane dla branży budowlanej lub przemysłu muszą mieć określoną klasę wytrzymałości materiału, z którego powstały. W głównej mierze związane to jest z różnego rodzaju „normaliami”, czyli elementami normowanymi, takimi jak nakrętki, śruby, elementy złączne, nity, wkręty, broki, zakrętki, trzpienie, sworznie itp.

Wykorzystując prostą śrubkę w warunkach domowych nie musimy interesować się jej klasą wytrzymałości, jednak jest to bardzo ważne w warunkach przemysłowych. Dobór takiej śruby czy nakrętki jest bardzo ważny dla właściwego działania maszyny lub trwałości danej konstrukcji. Musi to być poparte odpowiednią wiedzą, jaki materiał powinien zostać użyty przy  produkcji, czyli jaką posiada klasę wytrzymałości.

Każda firma, która produkuje elementy stalowe, taka jak Śruby ELGO, musi wykonywać je przy zastosowaniu obowiązujących norm ściśle określających klasę wytrzymałości materiałów. Klikając na poniższy link: http://www.elgo-sruby.pl  można zapoznać się z pełną gamą produktów oferowanych przez firmę, a także z informacjami na temat stosowanych klas wytrzymałości.

Co to są klasy wytrzymałości?

Klasą wytrzymałości materiału określa się właściwości wytrzymałościowe, którymi dany materiał charakteryzuje się w zdefiniowanym środowisku. Produkty normowane posiadają dwie klasy wytrzymałości materiału. Jedną z nich jest granica wytrzymałości, jaką oznacza się Rm, po przekroczeniu której materiał zostaje trwale uszkodzony i jest niezdatny do użytku. Z klasą związane są także różne cechy materiałów oraz rodzaj obróbki, ulepszanie cieplne stali, a także właściwości miejsca, w którym zostanie zastosowany ten element. Rm dla ślub określa się liczbowo, w skali od 4 do 14. Megapaskal jest jednostką wytrzymałości [MPa]. Śruba, która posiada oznaczenie 5 posiada granicę wytrzymałości 500 MPa i trwałe uszkodzenie nastąpi po przekroczeniu tego wskaźnika.

Granica plastyczności jest z kolei drugą granicą wytrzymałości materiału. Przekroczenie granicznej wartości spowoduje plastyczne odkształcenie. Jest to wartość mierzona także w megapaskalach i oznacza się ją przez grupę liczb, z których pierwsza wyznaczana jest przez granicę wytrzymałości. Podczas zamawiania śruby oznaczonej przez liczbę 5.8 otrzymuje się produkt z materiału, którego granica plastyczności wynosi 400 MPa. Niektóre znormalizowane elementy posiadają także wartość twardości materiału, która oznaczona jest jako HV i odpowiada twardości mierzonej za pomocą metody Vickersa.

Wielka rola klas wytrzymałości

Znormalizowany element kluczowy dla działania urządzenia, maszyny i bezpieczeństwa całej konstrukcji  musi być wykonany z materiału, który posiada określoną klasę wytrzymałości materiału. Szczególnie związane jest to z normaliami, ponieważ są to często elementy, które utrzymują lub wiążą konstrukcję, albo spajają konstrukcje stalową czy urządzenie przemysłowe. Złe dobranie śruby lub innego znormalizowanego materiału może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi lub trwale uszkodzić konstrukcję. Klasy wytrzymałości materiałów są zatem bardzo istotne.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 31 lipca, 2015

Autor:

5/5 - (5 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły