Łupek

Elewacja wykończona łupkiem

Z tym, że łupek nadaje obiektom budowlanym szczególnych walorów estetycznych zgodzi się każdy inwestor, wykonawca i architekt. Prace związane z kryciem łupkiem wymagają szczególnej dokładności i zadbania o każdy szczegół.

Warto przypomnieć, że łupek stanowi produkt o charakterze naturalnym. Na etapie jego produkcji nie przewiduje się jakichkolwiek środków, po to aby zapobiec tworzeniu się odpadów szkodliwych dla środowiska. Łupek to skała osadowa, która powstała przed 350 do 400 milionami lat w efekcie odkładania się mas mułu iłowego o wyjątkowo drobnoziarnistej strukturze. Powstałe w ten sposób masy twardniały pod wpływem nacisku i utworzyły ił. Z kolei w czasie ruchów o charakterze górotwórczym warstwy iłu pofałdowały się w efekcie działania nacisków bocznych. Ruchy tektoniczne tego typu powodowały porozcinanie się kamieni iłowych, a pierwotne minerały iłowe rozciągnęły się wzdłuż tych delikatnych powierzchni, po czym skrystalizowały w efekcie działania nacisku i ciepła do nowych wysoko wartościowych minerałów (mika).

Warto podkreślić, że łupek znajduje zastosowanie nie tylko jako pokrycie dachu, ale również jako okładzina elewacji.

Dobrym przykładem elewacji, w której użyto łupka jest dom jednorodzinny zlokalizowany w województwie opolskim. Powierzchnia elewacji wynosi około 150 m2. Do jej wykonania zastosowano łupek firmy Rathscheck o kształcie specjalnej rybiej łuski i uniwersalnym. Inwestor ciekawe walory architektoniczne uzyskał dzięki ciemnym płytkom łupka, jasnej elewacji oraz drewnopodobnej stolarce drzwiowej i okiennej. W kolorze drewnopodobnym zastosowano również podbitkę. Oprócz tego przewidziano ciemne rolety, kute poręcze dużych balkonów oraz kamień elewacyjny na cokołach budynku.

Elewacja wykończona łupkiem

Wykonawca

Można powiedzieć, że inwestor trafił na odpowiedniego wykonawcę inwestycji, bowiem ma on duże doświadczenie w realizacji pokryć i elewacji z łupka, dzięki pracy na obiektach znajdujących się nie tylko w Polsce ale i w Niemczech, przeszło przez 11 lat. Wykonawca elewacji, czyli firma Usługi Ciesielskie Jacek Thiel (mistrz dekarsko-ciesielski) z Białej w woj. opolskim to właśnie z zagranicy zaczerpnął wiele pomysłów zrealizowanych podczas prac przy elewacji. W oparciu o zdobyte doświadczenie wykonawca wyspecjalizował się właśnie w pokryciach i elewacjach bazujących na łupku.

Elewacja wykończona łupkiem

Konstrukcja

Jak zatem wygląda konstrukcja przygotowana pod zabudowę łupka? Do nieocieplonej ściany zamontowano specjalną konstrukcję z łat drewnianych a do niej z kolei zostały przykręcone płyty OSB łączone na pióro- wpust. Z racji tego, że powstała w ten sposób konstrukcja jest narażona na działanie skrajnych warunków atmosferycznych wykonawca szczególną uwagę zwrócił na odpowiednie dylatacje. W dolnej części konstrukcji przewidziano specjalne siatki oraz blachę tytanowo-cynkową. Do takiej konstrukcji zamontowano płytki łupka. Obróbki blacharskie bazują z kolei na miedzi. Należy podkreślić, że w ramach inwestycji wykonywana była nie tylko elewacja ale również pokrycie dachu wraz z obróbką komina. Szczególnych walorów estetycznych nadaje łupek położony wokół okien. Z kolei w narożach domu przewidziano elementy łupka o większych rozmiarach, a płytki położone są w przeciwnym kierunku. Deskę rynnową również pokryto łupkiem.

Elewacja wykończona łupkiem

Inwestorowi ze znacznym budżetem, chcącemu uzyskać trwałą elewację z niepowtarzalnymi walorami estetycznymi warto zaproponować elewację pokrytą łupkiem. Co prawda prace w tym zakresie wymagają czasochłonności i dokładności, ale efekt końcowy jest imponujący. W przypadku opisywanej inwestycji prace trwały około 3 miesięcy.

Elewacja wykończona łupkiem

Warto podkreślić, że udział wykonawcy, czyli firmy Jacka Thiela z Białej z woj. opolskiego (www.ciesielstwo-thiel.pl) sprowadzał się nie tylko do montażu konstrukcji nośnej i płytek łupka. To właśnie wykonawca zaproponował ten rodzaj materiału jako element wykańczający elewację. Prace w zakresie przygotowania, opracowania konstrukcji nośnej, obliczenia wymaganej ilości materiałów, w tym łupka, również zrealizował wykonawca.

Damian Żabicki

4.3/5 - (3 votes)

Data publikacji: 21 maja, 2014

Autor:

4.3/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jarek80
    środa, 27 lutego, 2019

    Jest alternatywa dla tak drogiego materiału jak łupek dachowy. Poszukajcie dachówek Tejas Borja – wyglądają niesamowicie realistycznie, a moąna je układać jak zwykła dachówkę.

Podobne artykuły