Energia z dachu przez cały rok – Schüco MSE 100

System montażu na dach płaski Fot. Schüco
System montażu na dach płaski Fot. Schüco 

Świadomi inwestorzy zdają sobie sprawę z faktu, że już wkrótce wartość rynkowa obiektów będzie uzależniona od ich jakości energetycznej, wyrażanej wskaźnikiem EP. Idealnym sposobem na jej poprawienie jest zastosowanie wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych, pozyskujących darmową energię elektryczną ze słońca. Nowoczesne technologie cienkowarstwowe Schüco pozwalają korzystać z nieograniczonych zasobów czystej energii nawet w okresach zimowych.

Najlepszym sposobem na podniesienie współczynnika EP w świadectwie charakterystyki energetycznej jest wykorzystanie energii odnawialnych. Energia fotowoltaiczna jest jedną z „najczystszych”, zaraz obok energii pozyskiwanej z wiatru. Generuje mniej CO2 niż proces spalania biomasy, wyklucza powstawanie jakichkolwiek odpadów i jest praktycznie bezobsługowa. Dlatego coraz więcej europejskich inwestorów rozważa jej zastosowanie we własnych budynkach, tym bardziej że nowoczesne technologie produkcji modułów fotowoltaicznych są coraz bardziej efektywne a co za tym idzie – przynoszą szybszy zwrot wydatków poniesionych na zakup instalacji. Najkorzystniejszym miejscem pod kątem pozyskiwania energii solarnej są niewykorzystane przestrzenie dachowe. Innowacyjne systemy montażu cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych Schüco MSE 100 pozwalają na stosowanie ich na każdym dachu, bez względu na rodzaj pokrycia, stopień nachylenia czy ograniczenia projektowe. Kompleksowe i wydajne rozwiązania dedykowane każdej architekturze umożliwiają szybki i bezproblemowy montaż a przy tym pozwalają generować darmową energię elektryczną przez cały rok.

Technologia czystego zysku

Pomimo czterech miesięcy zimowych, Polska nie jest krajem poszkodowanym pod względem ilości słońca w porównaniu chociażby do sąsiednich Niemiec, gdzie produkuje się 44% światowej energii fotowoltaicznej. Innowacyjna technologia cienkowarstwowa zastosowana w modułach fotowoltaicznych Schüco pozwala na całoroczne korzystanie z darmowej energii, dzięki wykorzystaniu światła rozproszonego. Moduły uzyskują wysokie parametry, niezależnie od temperatury roboczej i charakteryzują się lepszą wydajnością w warunkach zacienienia absorbera. Zastosowanie krzemu amorficznego umożliwia skuteczne wykorzystanie również krótkiego spektrum światła, widzialnego w czasie zachmurzenia czy zmierzchu. W miesiącach zimowych efektywność takich modułów przekracza 40% a nawet 50% w porównaniu z miesiącami letnimi, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych technologii krystalicznych. W okresie letnim efektywność systemu wynosi 100%. W ten sposób wygenerowana energia może zostać bezpośrednio zużytkowana na potrzeby zasilania oświetlenia, klimatyzacji czy urządzeń elektrycznych lub magazynowana celem wykorzystania w okresach o gorszym nasłonecznieniu. Całoroczna produkcja energii umożliwia znaczne uniezależnienie od dostaw sieciowych i duże oszczędności na rachunkach. W systemach połączonych z siecią nadwyżka energii może zostać odsprzedana lokalnemu operatorowi i podlegać obrotowi na Towarowej Giełdzie Energii w postaci „zielonych certyfikatów”.

Każdy dach może produkować energię

Cienkowarstwowy moduł fotowoltaiczny Schüco AL Fot. SchücoCienkowarstwowy moduł fotowoltaiczny Schüco AL
Fot. Schüco

Powierzchnie dachów płaskich i skośnych stanowią idealne miejsce na montaż modułów fotowoltaicznych, jednak pod warunkiem zastosowania odpowiednio lekkich konstrukcji. Inteligentne systemy montażu Schüco MSE 100 pozwalają maksymalnie zagospodarować niewykorzystane dotąd, duże przestrzenie dachowe pod generowanie czystej energii. Efektywny system montażowy Schüco MSE 100 Ost/West (Wschód/Zachód) pozwala błyskawiczne i niemal bezinwazyjne zintegrować moduły z konstrukcją dachu płaskiego za pomocą zaledwie czterech komponentów. Panele zostały wyposażone w specjalne kotwy, które umożliwiają wsuwanie ich we wsporniki, montowane do podłoża. Moduły spięte w pary uzyskują optymalny kąt nachylenia względem powierzchni dachu i padania promieni słonecznych. W ten sposób powstaje lekka, bezramowa konstrukcja o doskonałych właściwościach statycznych. Moduły Schüco przystosowane są również do montażu na dachach skośnych pokrytych dachówką, blachą trapezową lub falistą. Montaż odbywa się wtedy, stosownie do rodzaju pokrycia, z wykorzystaniem profili przymocowanych do dachu kotwami (pokrycie dachówką), łącznikami gwintowymi (blacha falista) lub profili połączonych ze wspornikami (blacha trapezowa). Natomiast wszędzie tam, gdzie liczy się prestiżowy wygląd doskonałym rozwiązaniem będzie system montażu MSE 100 „w dach”.

Rozwiązanie umożliwia estetyczną integrację modułów z dachem skośnym za pomocą zaledwie kilku elementów montażowych, które pozostają zupełnie niewidoczne. Bezramowa konstrukcja o wyglądzie jednolitej szklanej tafli jest wbudowana w połać dachową pozostając dyskretnym elementem dekoracyjnym. Całość harmonijnie komponuje się z dowolnym pokryciem dachowym – gontami ceramicznymi, blachodachówką czy nawet klasyczną dachówką holenderską. Szczelny system złożony z zachodzących na siebie modułów nie wymaga dodatkowej wodoodpornej membrany dachowej. Dzięki zastosowaniu szkła samoczyszczącego wszelkie zabrudzenia ulegają usunięciu pod wpływem wody deszczowej.

Montaż cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych na dach skośny pokryty dachówką ceramiczną Fot. SchücoMontaż cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych na dach skośny pokryty dachówką ceramiczną
Fot. Schüco

Systemy Schüco MSE 100

Innowacyjne systemy montażu cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych Schüco MSE 100 pozwalają na stosowanie ich na każdym dachu, bez względu na rodzaj pokrycia, stopień nachylenia czy ograniczenia projektowe. Lekkie, bezramowe konstrukcje mogą być montowane zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych, pokrytych dachówką, blachą falistą lub trapezową. Innowacyjna technologia cienkowarstwowa zastosowana w panelach fotowoltaicznych Schüco pozwala na całoroczne korzystanie z darmowej energii. Zastosowanie krzemu amorficznego umożliwia skuteczne wykorzystanie również krótkiego spektrum światła, widzialnego w czasie zachmurzenia czy zmierzchu. Moduły uzyskują wysokie parametry, niezależnie od temperatury roboczej i charakteryzują się lepszą wydajnością w warunkach zacienienia absorbera. W miesiącach zimowych efektywność takich modułów przekracza 40% a nawet 50% w stosunku do miesięcy letnich, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych technologii krystalicznych. W okresie letnim efektywność systemu wynosi 100%. W ten sposób wygenerowana energia może zostać bezpośrednio zużytkowana na potrzeby zasilania oświetlenia, klimatyzacji czy urządzeń elektrycznych lub podlegać magazynowaniu. W systemach połączonych z siecią nadwyżka energii może zostać odsprzedana lokalnemu operatorowi i podlegać obrotowi na Towarowej Giełdzie Energii w postaci „zielonych certyfikatów”.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie: www.schueco.pl

Data utworzenia: 24.11.2011


Komentarze

  • Jacek napisał(a):

    Fotowoltaika,to energia czystego zysku.Nowoczesne cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne Schuco są innowacyjnym rozwiązaniem i będę zabiegał aby taki system zainstalować w swym domu.Jeszcze w tym roku rozpocznę gromadzenie środków aby zrealizować instalację cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych na moim domu.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły