Okna dachowe

Energooszczędne okna dachowe

Kiedyś okna dachowe uchodziły za mniej energooszczędne niż te tradycyjne. Jednak to już przeszłość, dzisiejsze okna połaciowe chronią dom przed stratami energii tak samo jak okna pionowe.

Energooszczędność w budownictwie ma coraz większe znaczenie – powodują to wzrastające ceny energii oraz wyższa świadomość społeczna dotycząca ochrony środowiska. Na to czy okno można uznać za energooszczędne składa się wiele czynników. Część z nich wynika z parametrów konstrukcji samego okna, ale wiele zależy też od montażu okna i od zastosowanych w nim akcesoriów. Zobaczmy, jak okno staje się energooszczędne.

Jak rozpoznać okno energooszczędne?

Porównując współczynnik przenikania ciepła okien dachowych Uw w łatwy sposób możemy sprawdzić, które okna posiadają lepsze parametry energooszczędności. Większość standardowych okien dachowych dostępnych na rynku charakteryzuje się bardzo dobrym parametrem przenikania ciepła dla całego okna, mieszczącym się w przedziale Uw = 1,3-1,4W/m2K. Jest to standard w oknach dachowych i spełnia wszelkie wymagania energooszczędności. Takie okno można nazwać już „ciepłym”. Jak osiąga się takie i jeszcze lepsze parametry?

Fot. 2 Montaż FTT U8 Thermo.

Fot. 2 Montaż FTT U8 Thermo.

Rama i skrzydło – dobry materiał i ocieplenie

Energooszczędne okna FTT U6 i FTT U8 Thermo firmy FAKRO przeznaczone są do budownictwa pasywnego. Okna FTT to konstrukcja zapewniająca dużą oszczędność energii cieplnej – różni się od okna standardowego przede wszystkim grubością drewnianych ram, pakietem szybowym oraz tym, że okno Thermo wyposażone jest aż w pięć uszczelek. Taka budowa zapewnia bardzo wysoką izolacyjność okna.

Fot. 3 Kołnierz EHV-AT Thermo 03.

Fot. 3 Kołnierz EHV-AT Thermo 03.

Fot. 4 Okno FTT U8.

Fot. 4 Okno FTT U8.

Decydujący wpływ na oszczędności energii w oknach VELUX ma konstrukcja ThermoTechnology™. Profile okienne wykonane są z wysokiej jakości drewna impregnowanego ciśnieniowo lub modyfikowanego termicznie połączonego z polistyrenem ekspandowanym EPS, materiałem o izolacyjności termicznej 3 razy lepszej od drewna. Dodatkowym elementem poprawiającym izolacyjność cieplną jest zastosowane wysoko izolacyjne tworzywo PET. Profile okienne wykonane w konstrukcji ThermoTechnology™mają dodatkową uszczelkę, która zapewnia czwartą, najwyższą klasę szczelności okna. Okna dachowe wykonane w technologii ThermoTechnology™ mają aż o 7% lepszą izolacyjność w stosunku do standardowych okien.

Energooszczędne okna dachowe – lepsze szyby

W ofercie FAKRO znajdują się okna, które mogą być wyposażone w specjalny energooszczędny pakiet szybowy U5 o współczynniku szyby Ug=0,5 W/m2·K. Dwukomorowy pakiet szybowy sprawia, że okna mają współczynnik Uw poniżej 1,0 W/m2·K. Standardowe okna dachowe FTP-V czy FPP-V wyposażone w ten rodzaj pakietu szybowego charakteryzują się współczynnikiem Uw=0,97 W/m2·K. Do budynków, w których szczególny nacisk położony jest na oszczędność energii cieplnej, przeznaczone są specjalne konstrukcji okna z dwu lub trzykomorowym pasywnym pakietem szybowym. Okno FTT U6 ma Uw=0,8 W/m2·K, a okno FTT U8 Thermo charakteryzuje się najlepszym współczynnikiem dla okien z pojedynczym pakietem szybowym U = 0,58 W/m2·K. Dostarczane i montowane jest wraz z kołnierzem EHV-AT Thermo.

Fot. 5 Pakiet szybowy U8.

Fot. 5 Pakiet szybowy U8.

W oknach firmy Velux dzięki węższym profilom okiennym i mniejszej klapie wentylacyjnej w oknach powierzchnia szyb zwiększyła się nawet o 10%. Sprawia ona, że do wnętrza wpada więcej światła, co oznacza więcej pozyskiwanego ciepła z energii słonecznej oraz oszczędności energii zużywanej na oświetlenie. By zminimalizować straty ciepła można zastosować okna dachowe z pakietem szybowym, który może składać się nawet z trzech tafli szkła. Komory między szybami mogą być wypełnione argonem lub kryptonem, co zapewnia bardzo niski współczynnik U. Współczynnik izolacyjności termicznej szyb może wynosić tylko 0,50 W/m2·K.

Roto wprowadziło na rynek okna dachowe z nowym niskoemisyjnym szkleniem Roto blueTec i Roto blueTec Plus. Te trzyszybowe pakiety, które zastosowano w oknach dachowych Roto Designo R6 i R8, gwarantują lepsze parametry termoizolacyjne całego okna, spełniające wysokie wymagania energetyczne stawiane w przypadku budynków pasywnych i energooszczędnych.

Fot. 6 Montaż wokółokiennej izolacji termicznej BDX.

Fot. 6 Montaż wokółokiennej izolacji termicznej BDX.

Fot. 7. ThermoTechnology™.

Fot. 7. ThermoTechnology™.

Szyba Roto blueTec to trójszybowy pakiet do domów energooszczędnych z zewnętrzną i środkową szybą hartowaną, od wewnątrz szkło bezpieczne klejone, wypełnienie argonem, powłoka samoczyszcząca Aqua- clear. Parametry okna to: Uw = 1,0 W/m2K i Ug = 0,8 W/m2K.

Szyba Roto blueTec Plus to trójszybowy pakiet do domów pasywnych, stosowany w oknach Designo R6 i R8 z zewnętrzną i środkową szybą hartowaną, od wewnątrz szkło bezpieczne klejone, wypełnienie kryptonem, powłoka samoczyszcząca Aquaclear. Parametry tego okna to Uw = 0,8 W/m2·K (dla okien z PVC) i Ug = 0,5 W/m2·K.

Energooszczędne okna dachowe – montaż

Montaż energooszczędnego okna dachowego niewiele różni się od montażu zwykłego okna. Okna firmy Fakro – np. FTT U8 Thermo, montowane jest wraz ze specjalnym kołnierzem uszczelniającym EHV- AT Thermo, który dołączony jest zawsze w pakiecie. Kołnierz umożliwia ocieplenie okien dachowych ponad poziomem łat. Posiada przyklejony od wewnątrz elastyczny materiał ociepleniowy, który szczelnie przylega do ościeżnicy okna dzięki czemu po zamontowaniu tworzy termoizolacyjną ramę. Kołnierz Thermo izoluje termicznie okno i znacznie poprawia współczynnik przenikania ciepła – nawet do 15% w zależności od typu okna.

Fot. 8. Okno z oszkleniem dwukomorowym.

Fot. 8. Okno z oszkleniem dwukomorowym.

 

Ogranicza ryzyko powstawania ewentualnych mostków termicznych i strat ciepła. Dla zachowania energooszczędnych parametrów każdego okna, szczególnie okna Thermo, konieczne jest wykonanie poprawnej izolacji termicznej. Do okna FTT U8 Thermo standardowo dołączony jest także pakiet kołnierzy izolacyjnych XDK. Pakiet przeznaczony jest do szybkiego wykonania paroszczelnej i paroprzepuszczalnej izolacji termicznej wokół okna. Materiał termoizolacyjny z naturalnej, specjalnie impregnowanej wełny owczej jest łatwy w formowaniu i idealnie dopasowuje się do przestrzeni, którą wypełnia. Kołnierz paroprzepuszczalny chroni materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem z zewnątrz, a kołnierz paroszczelny od wewnątrz.

W przyapdku okien firmy Velux jest podobnie – wpływ na energooszczędność okien Nowej Generacji ma również ulepszony system ich montażu. Wszystkie usprawnienia montażowe można zastosować w każdym modelu Velux Nowej Generacji. Szczelne połączenie okna z dachem zapewni wokółokienna paraizolacja BFX wykonana z włókniny polipropylenowej. Kolejny etap ciepłego montażu to zestaw izolacyjny BDX wykonany z wysoko izolacyjnego spienionego polistyrenu.

Fot. 9. Okno z oszkleniem trójkomorowym.

Fot. 9. Okno z oszkleniem trójkomorowym.

W jego skład wchodzi rama izolacyjna BDX oraz wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX. Zestaw BDX zawiera rynienkę odwadniającą, która odprowadza wilgoć powstającą pod pokryciem dachowym poza obrys okna. Korzystając z ramy BDX można poprawić współczynnik U okien nawet o 8%.

Wpływ na energooszczędność okien ma także głębokość, na jakiej okno zamontowano.
Okna dachowe Nowej Generacji mogą być usytuowane na dwóch różnych głębokościach: standardowej przy zastosowaniu kołnierzy EDZ, EDW, EDS i EDB oraz obniżonej o 4 cm, którą umożliwia kołnierz EDJ i EDN. Przy zastosowaniu ramy izolacyjnej BDX i obniżonego montażu współczynnik U okna można obniżyć o 0,1 W/m2·K.

Fot. 10 Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX.

Fot. 10 Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX.

W oknach Roto fabrycznie montowany do ramy okna termo-blok WD ułatwia i skraca czas montażu Większa szczelność połączenia i zmniejszenie ryzyka pojawienia się mostka termicznego w najbardziej do tej pory narażonym miejscu. Termo-blok WD wykonany jest z estetycznego polipropylenu lub polietylenu*, odpornego na promieniowanie UV i proces utleniania. Sama temperatura miejsca połączenia ramy z wnęką wewnątrzokienną jest wyższa o około 5°C. Oprócz tego wszystkie okna wszystkie okna Roto z wyjątkiem Designo R4 bez termo- bloku WD mają w standardzie folię do połączenia z paroizolacją gwarantującą pewne i szczelne połączenie.

Fot. 11 Wokółokienna izolacja termiczna BDX.

Fot. 11 Wokółokienna izolacja termiczna BDX.

Energooszczędne okna dachowe – akcesoria

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne wpływające na energooszczędność. Jednym ze sposobów na oszczędność ciepła we wnętrzach jest wykorzystanie rolet okiennych. Dzięki nim można uzyskać istotne oszczędności energii, w szczególności w zimie gdy świeci słońce, otwieramy dom lub mieszkanie na ciepłe promienie aby pozyskać darmową pasywną energię cieplną ze słońca. Natomiast nocą i wieczorami należy chronić wnętrza przed wychładzaniem.

Fot. 12 Wokółokienna paroizolacja BBX.

Fot. 12 Wokółokienna paroizolacja BBX.

Bardzo dobre właściwości energooszczędne mają również rolety zewnętrzne. Poprawia ona izolacyjność cieplną okna aż o 1/3. Wykonana z lameli aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową zwiększającą jej właściwości termoizolacyjne. Osłaniając okna przed przegrzewaniem, ograniczamy zużycie energii na potrzeby klimatyzacji. Roleta zewnętrzna może być sterowana manualnie lub elektrycznie oraz zasilana energią słoneczną. By nie uszkadzać wykończenia pomieszczenia, o obsłudze elektrycznej warto pomyśleć już na etapie budowy doprowadzając do okna kabel zasilający.

4.9/5 - (33 votes)

Data publikacji: 13 stycznia, 2015

Autor:

4.9/5 - (33 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. mirek
    wtorek, 9 stycznia, 2018

    Poza zastosowanie kolnierza izolacyjnego montaż takich okien nie różni się od zwyczajnych a efekt jest imponujący. Czasem warto wydac trochę więcej na inwestycję, która w ciągu lat będzie efektywnie zwracać i oszczędzać nasze pieniądze. Ciepło nie będzie więcej uciekać.

  2. Paweł
    wtorek, 9 stycznia, 2018

    Przy rosnących kosztach energii ,bardzo dobrym rozwiązaniem są energooszczędne okna dachowe. Niektóre firmy stosują specjalne energooszczędne pakiety szybowe.Zastosowanie tych technologi pozwoli na obniżenie kosztów energetycznych

  3. Iwko24
    wtorek, 9 stycznia, 2018

    Technologia się rozwija.Lepsze szyby,ramy,dodatkowe uszczelki sprawiają,ze okna stają się coraz bardziej energooszczędne.Wiadomo,ze takie okna są droższe,ale mając na uwagę ceny energii taka inwestycja zwróci się po kilku latach użytkowania.

  4. ciepły
    wtorek, 9 stycznia, 2018

    Wiadomym jest, że okna dachowe są szczególnie narażone na ucieczkę przez nie ciepła. Dlatego cieszy fakt, że producenci udoskonalają technologię okien dachowych. Rodzaj i układ szyb, wysokiej jakości ramy okienne, właściwe ich uszczelnienia, zapobiegające powstawaniu mostków cieplnych mają zasadniczy wpływ na energooszczędność okien. Dodatkowo zastosowanie rolet zmniejsza ucieczkę ciepła w okresie zimowym, ale również zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń w okresie letnim, przy silnym nasłonecznieniu. Wniosek z artykułu – nie bójmy się okien dachowych.

  5. maciek
    wtorek, 9 stycznia, 2018

    Coraz więcej technologi znajdujemy w nowoczesnych oknach pakiety szybowe specjalne ramy uszczelki kołnierze izolacyjne wszystko to czyni okna energooszczędnymi.Dodatkowo można zamontować dostępne rolety które jeszcze zmiejszają zużycie cieplne energii postę jest widoczny i warto inwestować w taki asortyment który zwróci się po latach płacąc mniejsze rachunki za ogrzewanie.

  6. Kamil
    wtorek, 9 stycznia, 2018

    Okna dla mnie powinny być energooszczędne, uniwersalne otwieranie jedną klamką. Okna wysokiej jakości, z certyfikatami, bezpieczne i dobrze osadzone. Oszczędność ciepła to również montaż rolet nad którymi się zastanawiam. Oczywiście dobra firma, która zamontuje wszystko to jednak podstawa.

  7. Jacek
    wtorek, 9 stycznia, 2018

    Okna dachowe energooszczędne Firmy Velux spełniają moje wymagania w pełni.Dodatkowe zastosowanie dobrej izolacji przy montażu takiego okna wraz z zastosowaniem rolet,to jest to co sprawi że moje okna dachowe naprawdę staną się energooszczędne.

  8. Aneczka
    wtorek, 9 stycznia, 2018

    Piękne okno dachowe to dekoracja w dachu. A jeśli do tego nie jest mostem cieplnym jest idealne.

  9. Tadeusz
    wtorek, 9 stycznia, 2018

    Nie miałem pojęcia iż w ofercie firmy Fakro dostępne są energooszczędne okna dachowe z przeznaczeniem do domów pasywnych. Z opisu wynika iż takie okno posiada zwiększone parametry zapewniające większą oszczędność energii a także większą izolacyjność. Myślę, iż zakup takiego okna to doskonały wybór, z którego z pewnością skorzystam.

  10. Marian
    wtorek, 9 stycznia, 2018

    Ciekawym rozwiązaniem są okna dachowe firmy Velux w wersji Standard Plus. Mają lepszą efektywność energetyczną i komfort użytkowania, posiadają pakiety 3-szybowe. To chyba najlepsza opcja cenowa na rynku.

  11. czesio
    środa, 10 stycznia, 2018

    Nowe technologie wkraczają nie tylko do elektroniki, motoryzacji czy wszelkich innych dziedzin, także jak widać do budownictwa, w tym przypadku do okien. Utrzymanie ciepła w domu jest chyba jednym z najważniejszych elementów, a okna między innymi jak w tym artykule omówione, do tego się przyczyniają. Ciekaw jestem co wymyślą jeszcze w okiennictwie za kilka lat?

  12. Norek
    czwartek, 11 stycznia, 2018

    Od swoich okien wymagam przede wszystkim tego, żeby były szczelne i ciepłe. Tym firmy Velux nie mam nic do zarzucenia. Póki co sprawują się bardzo dobrze, izolacyjność ciepła jest na wysokim poziomie. Przy dzisiejszych cenach za energię takie okna są rozwiązaniem niemalże zbawiennym.

  13. Kama
    czwartek, 11 stycznia, 2018

    Energooszczędne okna to podstawa każdego domu. Dzięki nim nie tracimy ciepła, a co za tym idzie – zmniejszamy koszta na opał domu. Wiadomo cena za takie okna kosztują więcej, ale z czasem koszta się zwrócą.

  14. Anabel
    piątek, 12 stycznia, 2018

    Zgadzam się, że dużą rolę w budowie odgrywa energooszczędność. Takie okna z pewnością wpisują się w ten stan.

  15. Misia
    sobota, 13 stycznia, 2018

    Świetna sprawa te energooszczędne okna. Doskonale opisany montaż w artykule pozwala sądzić że ich założenie wcale nie jest skomplikowaną sprawę a może w dużej mierze przyczynić się do znacznych oszczędności w naszym domu. Warto inwestować w marki znanych i sprawdzonych producentów.

  16. kojak
    sobota, 13 stycznia, 2018

    Podobają mi się opisane tutaj okna firmy VELUX, na konstrukcji ThermoTechnology.Nie są to byle plastikowe okna, lecz solidne drewniane, impregnowane ciśnieniowo okna.A jeszcze zainstalować do nich rolety elektryczne zewnętrzne, to już pełny luksus.

Podobne artykuły