Estetyczny dach – poznaj triki od Roto Okna Dachowe

 

Dachówki, system rynnowy, podbitka, lukarny i okna dachowe – wszystkie te elementy tworzą funkcjonalną całość i wspólnie wpływają na estetykę dachu. Bogata oferta rynkowa pozwala zrealizować niemal każdą inwestorską wizję. Warto poznać rozwiązania dekarskie, umożliwiające jeszcze lepszy efekt wizualny.

Przeglądając katalogi z projektami typowych domów jednorodzinnych, z łatwością zauważymy kilka wiodących trendów w aranżacji dachu. W kolorystyce od lat zmienia się niewiele – wciąż najpopularniejsze są ciemne grafity, a zaraz za nim brązy i ceglana czerwień. Ze względu na nowe Warunki Techniczne architekci odchodzą od propozycji z dużą liczbą ozdobników, które w rzeczywistości są miejscami powstawania mostków cieplnych. Modne są domy o prostej bryle z oknami nisko zamontowanymi w połaci dachu. Dlatego obniżony montaż okien to rozwiązanie, które zdobyło dużą popularność we Francji i w Niemczech, a od kilku sezonów podbija również Polskę.

Walory estetyczne

O zamontowaniu okien na równi z linią dachu często decydujemy się ze względów estetycznych. – Pogłębiony montaż jest gwarancją eleganckiego efektu wizualnego, szczególnie jeśli zdecydujemy się na dach z gładkim pokryciem – wyjaśnia Tadeusz Małyska, ekspert Roto Okna Dachowe, Trener Roto Campus. – W przypadku zastosowania obniżonego montażu, okno można zamontować nawet o 12 cm głębiej w stosunku do standardowego poziomu i nie wystając poza powierzchnię dachu, tworzy ono z nim harmonijną całość. Rozwiązanie to prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie przy wielokrotnych połączeniach okien, również w połączeniu z oknami fasadowymi – dodaje ekspert.

Walory funkcjonalne

Obok atutów widocznych na pierwszy rzut oka, warto wspomnieć także o tych, które dostrzegane są podczas późniejszej eksploatacji poddasza. – Dzięki głębszemu osadzeniu okna w konstrukcji dachu jest ono mniej narażone na czynniki atmosferyczne, a zwłaszcza niskie temperatury. Dużo mniejsze jest ryzyko tworzenia się mostków cieplnych na jego obwodzie, co w efekcie przekłada się na lepszy parametr izolacyjny – wyjaśnia Tadeusz Małyska. Mniejsze straty ciepła to zarazem mniejsze koszty ogrzewanie oraz zminimalizowanie szkodliwych emisji do atmosfery.

Technologia

Nieodzownym uzupełnieniem każdego okna dachowego jest kołnierz uszczelniający, który zapewnia szczelne połączenie powierzchni dachowej z montowanym oknem połaciowym. W przypadku okien marki Roto Okna Dachowe do wyboru są trzy rodzaje kołnierzy: ETL, EDJ oraz EDN, które zależnie od wybranego modelu okna (Designo lub RotoQ) pozwalają pogłębić montaż o 6, 12 lub 4 cm. Warto dodać, że taka technika montażu nie wyklucza zamontowania akcesoriów dodatkowych, na przykład rolety czy markizy. Pod względem wizualnym i funkcjonalnym całość zawsze utworzy  estetyczną jedność.

Data utworzenia: 24.03.2017


Komentarze

 • PRZYJACIEL napisał(a):

  Kolejny dobry pomysł na zaoszczędzenie energii i zmniejszenie kosztów ogrzewana - głębsze osadzenie okna.... Biorąc pod uwagę modernizację dachu ten typ proponowanych okien wraz z kołnierzami daje duże możliwości przy realizacji wymiany okien.

 • karolcia napisał(a):

  Budownictwo jednorodzinne w naszym kraju ma się całkiem dobrze, rozwija się i takie ciekawe rozwiązania są bardzo potrzebne. Świetnie,że firma dokłada wszelkich starań aby rozwiązania i technologie były najnowocześniejsze. Ten typ okien jest ciekawą propozycją, ekologiczną a co najważniejsze ekonomiczną. Widzę same plusy w tego typu rozwiązaniach.

 • Mak1 napisał(a):

  Dobrze,że są firmy dzięki którym cały czas trwają poszukiwania takich rozwiązań, aby nasz domy były coraz cieplejsze, tańsze, bardziej estetyczne i funkcjonalne. Producenci tej marki stawiają na estetykę i ekologię idą z duchem czasu tak aby klient mógł sięgać po nowe rozwiązania. Oferta Roto na pewno znajdzie szerokie zastosowanie w budownictwie domków jednorodzinnych.

 • Dan2727 napisał(a):

  Tym, co przekonuje mnie do zapoznania się z ofertą firmy Roto, są zdecydowanie walory estetyczne ich okien dachowych. Uważam, że skoro budujemy dom mający nam służyć przez wiele, wiele lat, warto sięgnąć po takie atrakcyjne rozwiązania (zwłaszcza w przypadku wielokrotnych połączeń okien wydaje się być to rozwiązaniem eleganckim). Ponadto okna dachowe Roto posiadają także walory funkcjonalne (np ograniczenie kosztów ogrzewania), co jest kolejnym ich plusem.

 • kasia napisał(a):

  Jak w niemal każdej branży tak i w budownictwie popularny stał się minimalizm w przypadku dachów ma on podwójną korzyść bo mniej ozdobników to nie tylko efekt wizualny ale i tańsze koszty utrzymania domu. Super że marka Roto idzie z duchem czasu i że jej pracownicy pomyśleli o trzech rodzajach kołnierzy uszczelniających dzięki temu możemy dostosować montaż do typu okna które posiadamy nie tracąc przy tym na jego wyglądzie.

 • Lolek napisał(a):

  Firma Roto Okna Dachowe dba o swoich klientów i zapewnia im niższe koszty ogrzewania budynku oraz zmniejsza możliwość pojawiania się wilgoci w domu poprzez unikanie powstawania mostków termicznych. Dodatkowo okna te są bardzo atrakcyjne wizualnie co często decyduje o ich zakupie.

 • anomond0207 napisał(a):

  Duża liczba ozdobników to więcej mostków cieplnych a więc i większe koszty ogrzewania. Dobrze, że odchodzi się od takich niepotrzebnych ozdobników. Jak widać, siła tkwi w prostocie. Okna marki Roto wydają się bardzo ciekawą propozycją dla osób szukających estetyki a przede wszystkim stawiających na ekonomię i ekologię.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły