Estetyczny dach – poznaj triki od Roto Okna Dachowe

 

Dachówki, system rynnowy, podbitka, lukarny i okna dachowe – wszystkie te elementy tworzą funkcjonalną całość i wspólnie wpływają na estetykę dachu. Bogata oferta rynkowa pozwala zrealizować niemal każdą inwestorską wizję. Warto poznać rozwiązania dekarskie, umożliwiające jeszcze lepszy efekt wizualny.

Przeglądając katalogi z projektami typowych domów jednorodzinnych, z łatwością zauważymy kilka wiodących trendów w aranżacji dachu. W kolorystyce od lat zmienia się niewiele – wciąż najpopularniejsze są ciemne grafity, a zaraz za nim brązy i ceglana czerwień. Ze względu na nowe Warunki Techniczne architekci odchodzą od propozycji z dużą liczbą ozdobników, które w rzeczywistości są miejscami powstawania mostków cieplnych. Modne są domy o prostej bryle z oknami nisko zamontowanymi w połaci dachu. Dlatego obniżony montaż okien to rozwiązanie, które zdobyło dużą popularność we Francji i w Niemczech, a od kilku sezonów podbija również Polskę.

Walory estetyczne

O zamontowaniu okien na równi z linią dachu często decydujemy się ze względów estetycznych. – Pogłębiony montaż jest gwarancją eleganckiego efektu wizualnego, szczególnie jeśli zdecydujemy się na dach z gładkim pokryciem – wyjaśnia Tadeusz Małyska, ekspert Roto Okna Dachowe, Trener Roto Campus. – W przypadku zastosowania obniżonego montażu, okno można zamontować nawet o 12 cm głębiej w stosunku do standardowego poziomu i nie wystając poza powierzchnię dachu, tworzy ono z nim harmonijną całość. Rozwiązanie to prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie przy wielokrotnych połączeniach okien, również w połączeniu z oknami fasadowymi – dodaje ekspert.

Walory funkcjonalne

Obok atutów widocznych na pierwszy rzut oka, warto wspomnieć także o tych, które dostrzegane są podczas późniejszej eksploatacji poddasza. – Dzięki głębszemu osadzeniu okna w konstrukcji dachu jest ono mniej narażone na czynniki atmosferyczne, a zwłaszcza niskie temperatury. Dużo mniejsze jest ryzyko tworzenia się mostków cieplnych na jego obwodzie, co w efekcie przekłada się na lepszy parametr izolacyjny – wyjaśnia Tadeusz Małyska. Mniejsze straty ciepła to zarazem mniejsze koszty ogrzewanie oraz zminimalizowanie szkodliwych emisji do atmosfery.

Technologia

Nieodzownym uzupełnieniem każdego okna dachowego jest kołnierz uszczelniający, który zapewnia szczelne połączenie powierzchni dachowej z montowanym oknem połaciowym. W przypadku okien marki Roto Okna Dachowe do wyboru są trzy rodzaje kołnierzy: ETL, EDJ oraz EDN, które zależnie od wybranego modelu okna (Designo lub RotoQ) pozwalają pogłębić montaż o 6, 12 lub 4 cm. Warto dodać, że taka technika montażu nie wyklucza zamontowania akcesoriów dodatkowych, na przykład rolety czy markizy. Pod względem wizualnym i funkcjonalnym całość zawsze utworzy  estetyczną jedność.


Estetyczny dach – poznaj triki od Roto Okna Dachowe
Oceń artykuł

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także