Europejskie produkty, chińska inspiracja

Europejskie produkty, chińska inspiracja
Europejskie produkty, chińska inspiracja 

Imperial Summer Palace, położona na północny zachód od Pekinu to niespotykanie luksusowa nieruchomość, łącząca w sobie wpływy dwóch kultur. Następuje tu zderzenie architektury chińskiej z zachodnią, czego efektem jest idealna symbioza.

Pod projektem efektownej architektury 91 reprezentacyjnych obiektów Imperial Summer Palace podpisuje się jako architekt Feng Wenfei. Poprzez zestrojenie tradycyjnej architektury chińskiej z nowoczesną, zachodnią oszczędnością form i technologią, w genialny sposób udało mu się wyeksponować wizerunek budzącego się Państwa Środka.

Spotkanie Okcydentu z Orientem

Będący pod wpływem nauki konfucjańskiej i filozoficznego dorobku myślowego Zachodu architekt Feng Wenfei potrafił stworzyć budowlę o znaczeniu duchowym. Przez zastosowanie innowacyjnych materiałów i nowoczesnych technologii udało mu się stworzyć kombinację imponującego zewnętrznego efektu z subtelnymi, eleganckimi wnętrzami. Sięgając po wysokiej klasy materiały z Europy, architekci dali się zainspirować przez cesarskie ogrody Chin. Tradycyjnie pokaźne chińskie dachy w połączeniu z płaską linią dachową, jaką widzimy choćby u Franka Lloyda Wrighta, nadają Imperial Summer Palace godności i wdzięku.

Europejskie produkty, chińska inspiracja

Tradycyjny dach w nowej interpretacji

Dach na starej chińskiej budowli jest zawsze nachylony, stanowiąc ważny czynnik barwnego wizerunku miasta. W dawnych czasach dachy były w kolorze łupka, przy czym stosowanie barw podlegało ścisłym regułom hierarchicznym. Nowe technologie, stosowane w produkcji dachówek, pozwoliły na poszerzenie palety barw. Mając przed oczami angobowane dachówki starych pałaców chińskich, zdecydowano się na dachówkę ceramiczną marki Koramic. Pokrycie dachów trzema różnymi modelami dachówki w kolorach stłumionego błękitu i naturalnej czerwieni przywodzi na myśl stary pałac cesarski.

Europejskie produkty, chińska inspiracja

Mądrość i detal

Projekt opiera się na podstawowej zasadzie siheyuan, co oznacza rozpowszechniony w całych Chinach historyczny typ domostwa w rozumieniu tradycyjnej chińskiej moralności i szeroko pojmowanego porządku konfucjańskiego. Projektowanie Summer Palace odbywało się przy zachowaniu nadzwyczajnej staranności tak, aby każdy budynek został dopracowany do najdrobniejszego detalu. Dzięki temu projekt obejmuje w sumie 20.000 szczegółowych rozwiązań architektonicznych.

Europejskie produkty, chińska inspiracja

Projekt: Villenpark Imperial Summer Palace, Chiny Zamawiający: Longfor Properties Co. Ltd. Architekt: Mr. Feng Wenfei, WFA Design Inc. Generalny Wykonawca: China State Construction Engineering Corporation Dekarstwo: Beijing Claymedia Trading Co. Ltd. Dachówka: Koramic OVH – stłumiony błękit i naturalna czerwień

Data utworzenia: 25.02.2013


Komentarze

  • Monika napisał(a):

    Połączenie dwóch kultur nie jest proste. Tradycyjne dachy chińskie są charakterystyczne. Przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów nabierają nowego charakteru.

  • Tomasz napisał(a):

    Doskonały projekt łączący wizje dwóch odmiennych światów azjatyckiego i europejskiego (bardziej świata zachodniego). Podobnie jest też w Japonii. Dbałość o szczegóły, współgranie z zasadami porządku konfucjańskiego ale też korzystanie z nowinek. Ciekawy układ ale wygląd imponujący. Warto poznać z bliska i wykorzystać choć trochę dla siebie.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły