Elektronarzędzia

Festool – przegląd narzędzi dla profesjonalnego cieśli

Podczas gdy producenci materiałów budowlanych zasypują nas coraz to nowszymi rozwiązaniami technologicznymi, zapominamy o tym, co dała nam natura. Wybór najprostszych produktów często bywa najlepszy. Jednym z nich jest drewno, triumfalnie powracające jako najpopularniejszy budulec. Jednak tworzenie wszelkiego rodzaju konstrukcji drewnianych wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. I tu przydają się najnowocześniejsze rozwiązania Festool, tak więc miraż innowacji z tradycją jest nieuchronny.

Dlaczego Festool?

Odpowiedź jest prosta: jako jedna z nielicznych firm oferuje profesjonalne narzędzia dla cieśli, którzy zajmują się między innymi budową drewnianych więźb dachowych.

Pilarka tarczowa HK 132E

Przyda się do przecinania materiału o grubości 132 mm i cięcia pod kątem do 60°, do wykonywania cięć poprzecznych, skośnych i wzdłużnych oraz przycinania krokwi w drewnie i materiałach izolacyjnych. Posiada też unikatową na rynku elektronarzędzi, możliwość zamontowania dwóch różnych głowic do frezowania. Jeśli jedna z nich zostanie zamontowana wraz z osłonami można wykonywać tzw. zaciosy, czyli wybrania materiału w krokwi. Maksymalny kąt zaciosu wynosi 45°, co jest dla każdego fachowca, wynikiem w pełni satysfakcjonującym.

Do cech szczególnych tego narzędzia należy wyjątkowa precyzja, która pozwala wykonać wszystkie operacje wyjątkowo dokładnie. Jest to zasługa systemu szyn prowadzących o długości 2 i 3 m. Pilarka posiada też stabilizację obrotów i po zamontowaniu specjalnej tarczy pilarskiej może być wykorzystana do cięcia płyt warstwowych typu „sandwich”.

Urządzenie zapewnia:

– bezproblemowe nacinanie także przy cięciach ukośnych dzięki zdalnemu sterowaniu osłoną wahadłową,
– bezpieczne prowadzenie i obsługa dzięki uchwytowi pistoletowemu w płaszczyźnie cięcia i uchwytowi pałąkowemu do cięć ukośnych,
– niezawodną stabilność i długi okres użytkowania dzięki potrójnie ułożyskowanemu wałowi napędowemu.

Fot. 2 Strug PL-205.
Fot. 2 Strug PL-205.

Ręczny strug z turbo wyrzucaniem wiórów

Narzędzia Festool posiadają szerokość strugania od 205 do 245 mm, ich głębokość zaś wynosi 3 mm i jest ograniczona jedynie szerokością noża. Dodatkowo skutecznie wyrzucają wióry, zapewniając pełny widok obrabianego elementu dzięki urządzeniu turbowydmuchowemu. Zastosowany w strugach Festool układ elektroniczny SSB (łagodny rozruch, hamulec wybiegowy, stała prędkość obrotowa i zabezpieczenie przeciążeniowe) pozwala na jego komfortowe użytkowanie.

Pozostałe zalety urządzenia:

– precyzyjna regulacja głębokości skrawania dzięki ruchowi obrotowemu w uchwycie dodatkowym,
– łatwa manipulacja przy fazowaniu belek dzięki wpustowi V w stopie nabiegowej,
– efektywne wykorzystanie szerokości strugania dzięki dokładnemu prowadzeniu za pomocą ułożyskowanej rolki oporowej,
– bezpieczne prowadzenie dzięki idealnemu rozmieszczeniu uchwytów i długiej stopie struga.

Zastosowanie strugów Festool jest wszechstronne od wygładzania powierzchni oraz chropowatych krawędzi cięcia na belkach, przez zwężanie krokwi w zasięgu widzenia po ścinanie krawędzi belek poprzez wpust V w stopie nabiegowej.

W ofercie są dostępne dwa modele strugów – PL 205E i PLP 245E, szczególnie polecane podczas prac na wilgotnym lub mokrym materiale, gdyż strugana powierzchnia jest dobrze widoczna, a wióry nie zapychają narzędzia, co wpływa na efektywność i szybki postęp prac.

Fot. 3 Dłutownica łańcuchowa CM 150.
Fot. 3 Dłutownica łańcuchowa CM 150.

Dłutownica łańcuchowa CM 150

To bardzo przydatne narzędzie służące, na przykład, do wykonywania gniazd pod czopy przy połączeniach elementów konstrukcji. Zrobienie takiego gniazda za pomocą świdra i dłuta jest możliwe bez użycia elektronarzędzia, ale pochłania bardzo dużo czasu. Dzięki dłutownicy wykonanie gniazda zajmuje zaledwie minutę. Dłutownica Festool posiada uniwersalne zastosowanie ze względu na szeroki asortyment łańcuchów do bruzd i szczelin.

Warto podkreślić jeszcze takie cechy, jak:

– dokładne prowadzenie za pomocą wielkopowierzchniowej prowadnicy bocznej z możliwością precyzyjnej regulacji,
– duża skuteczność obróbki dzięki silnikowi o dużej mocy,
– łatwa obsługa wygodnej konstrukcji i nieduża waga urządzenia.

Statyw GM 145

Wykorzystywany jest między innymi do pracy z dłutownicą. Pozwala na maksymalną dokładność i precyzję wykonywanych wybrań.

Ze względu na stabilność można mieć pewność, że każde wybranie będzie wykonane dokładnie pod kątem prostym. Zaś nad bezpieczeństwem wykonywanych prac czuwa dodatkowo zamocowany amortyzator w statywie, który umożliwia płynne zagłębiania się w materiał i bezpieczne wycofywanie narzędzia z otworu.

ASZ

4.8/5 - (6 votes)

Data publikacji: 19 marca, 2014

Autor:

4.8/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły