Firma BRAAS dzieli się wiedzą

 

Branża budowlana, w szczególności dekarska, dostrzegała brak usystematyzowanej wiedzy oraz norm prawnych. Wśród autorów najnowszej publikacji na temat budowy jednego z najważniejszych elementów domu zatytułowanej Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa znaleźli się eksperci BRAAS.

firma-braas-dzieli-sie-wiedza_2
Publikacja pod redakcją profesora Tomasza Błaszczyńskiego z Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej kompleksowo omawia wszystkie aspekty projektowania i wykonawstwa dachu – od jego rodzajów, przez elementy konstrukcyjne, membrany, pokrycie oraz poszycie dachu po okna dachowe i kominy.

– Na rynku brakowało aktualnych publikacji na ten temat – tłumaczy jeden z inicjatorów i współautorów projektu wiceprezes ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy Andrzej Trafas. Do tej pory każdy, kto chciał rozszerzyć swoją wiedzę, korzystał z publikacji z lat 80-tych. Tymczasem od tamtej pory wiele się zmieniło. Poddasza są najczęściej użytkowe, przez co dach ma inny rozkład temperatury. Zmianie ulega również wentylowanie dachu, a na rynku dostępne są nowoczesne materiały izolacyjne.
firma-braas-dzieli-sie-wiedza_1
– Oprócz kwestii technicznych omówione są także normy prawne – dodaje. Wielość oraz skomplikowanie przepisów to jeden z palących problemów dekarzy i inwestorów. Jedynym wyjściem jest usystematyzowanie i ustandaryzowanie wiedzy, a monografia Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa pozwoli branży mówić jednym językiem.

Do współpracy zaproszeni zostali najlepsi specjaliści, w tym ekspert BRAAS Marek Podeszwa, Koordynator Działu Technicznego Monier BRAAS. – Zebranie wszystkich materiałów oraz wyczerpujący opis problematyki związanej z projektowaniem i budową dachu okazały się nie lada wyzwaniem. Prace nad przygotowaniem monografii trwały od listopada 2013 roku. W efekcie powstała pozycja naukowa napisana przystępnym językiem, z której skorzystać może zarówno inżynier, dekarz, jak i inwestor – stwierdza Marek Podeszwa. Współautorem słownika pojęć dekarskich dołączonego do publikacji jest Doradca Techniczny marki BRAAS Przemysław Spych.

Data utworzenia: 12.08.2015


Firma BRAAS dzieli się wiedzą
4.8 (95%) 4 głos[ów]


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także