Paroizolacje

Folie paroizolacyjne

Folie paroizolacyjne są jednym z tych elementów, który nie jest widoczny po zakończeniu prac budowlanych, za to spełniają bardzo istotne zadanie w funkcjonowaniu całego dachu. Są niezbędne, jeśli planujemy ocieplone poddasze użytkowe. Stosuje się je również do izolowania dachów płaskich.

Dlaczego stosować?

Zazwyczaj poddasza ocieplane są wełną mineralną, szklaną lub skalną. Niezależnie od rodzaju ocieplenia, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie go przed działaniem pary wodnej. Para wodna w budynkach mieszkalnych to naturalne zjawisko. Powstaje ona wskutek codziennych czynności, jak pranie, gotowanie czy kąpiel. Chociaż sama w sobie nie jest zagrożeniem dla dachu, to już jej skroplenie grozi poważnymi szkodami w domu. Przedostawanie się wilgoci do termoizolacji może okazać się na tyle destrukcyjne dla konstrukcji dachu oraz pomieszczeń na poddaszu, że konieczny będzie kapitalny remont.

Aby temu przeciwdziałać, należy zastosować od strony poddasza folię paroizolacyjną, która stanowi blokadę dla pary wodnej. Ułożona pomiędzy ociepleniem a płytami gipsowo-kartonowymi skutecznie zatrzymuje parę wodną, powstającą wewnątrz pomieszczeń. Dzięki paroizolacji nie przedostaje się ona do wnętrza dachu, a tym samym drewniane krokwie oraz izolacja cieplna są chronione przed zawilgoceniem – mówi Sławomir Tokarz, Doradca Techniczny Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

2. DuPontTM AirGuard® Sd23 - Folie paroizolacyjne

2. DuPontTM AirGuard®

3. DuPontTM AirGuard® Sd5 - Folie paroizolacyjne

3. DuPontTM AirGuard® Sd5

Warto wziąć pod uwagę, że nawet najlepszy materiał ociepleniowy, nie będzie spełniał prawidłowo swoich funkcji, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony. Należy pamiętać, że tylko ocieplenie zamknięte z dwóch stron – od wewnątrz paroizolacją, a z zewnątrz membraną dachową, tworzy kompatybilny system ochrony dachu. Zawilgocenie ocieplenia obniża jego skuteczność, a co za tym idzie, generuje większe straty energii, zużywanej na ogrzanie domu.

4. Aktywna paroizolacja Wallint®3 eco, reguluje przepływ pary wodnej, zapobiega gromadzeniu się nadmiaru wilgoci między płytami gipsowo-kartonowymi i paroizolacją. Do zastosowania na wewnętrzne połacie izolowanych termicznie poddaszy bez deskowania. - Folie paroizolacyjne

4. Aktywna paroizolacja Wallint®3 eco, reguluje przepływ pary wodnej, zapobiega gromadzeniu się nadmiaru wilgoci między płytami gipsowo-kartonowymi i paroizolacją. Do zastosowania na wewnętrzne połacie izolowanych termicznie poddaszy bez deskowania

Na co zwracać uwagę?

Dokonując wyboru folii paroizolacyjnej, trzeba zwrócić uwagę na dane techniczne znajdujące się na etykiecie. Paroprzepuszczalność paroizolacji powinna być oznaczona odpowiednio wysokim współczynnikiem Sd (jego wysokość zależy od tego, jaką przegrodę chcemy zbudować i od typu folii, użytej do tego celu). W zależności od użytego rodzaju folii – folie paroizolacyjne polietylenowe mają współczynnik Sd o wartości kilkadziesiąt metrów, natomiast aktywne paroizolacje niższy, czyli kilka, lub kilkanaście metrów, natomiast folie z warstwą aluminium – najszczelniejsze, posiadają współczynnik większy lub równy 100 m. Oznacza to, że materiał paroizolacyjny stawia opór dla pary wodnej jak 100 m powietrza. Dla porównania folia wysokoparoprzepuszczalna wstępnego krycia stawia opór jak ok. 0,03 m powietrza. Folie paroizolacyjne zwykle są wzmocnione zbrojeniem, a niektóre są dodatkowo pokryte jednostronnie cienką warstwą aluminium (ich współczynnik Sd >= 100 m). Ta aluminiowa powierzchnia jest ekranem odbijającym promieniowanie cieplne, pochodzące z pomieszczenia mieszkalnego, dzięki tej funkcji zwiększa się efektywność ogrzewania, a zmniejsza zużycie energii grzewczej.

5. Aktywna paroizolacja Wallint®3 eco. - Folie paroizolacyjne

5. Aktywna paroizolacja Wallint®3 eco

6. Aktywna paroizolacja Wallint®10 eco, o podwyższonym współczynniku sd wynoszącym ~10 m

6. Aktywna paroizolacja Wallint®10 eco, o podwyższonym współczynniku sd wynoszącym ~10 m

7. Wallint® Solar – bardzo wytrzymała paroizolacja, odbijająca promieniowanie cieplne (do 60%). W zimie redukuje straty energii na poddaszu nawet o 30% (sd 100m). Folie paroizolacyjne

7. Wallint® Solar – bardzo wytrzymała paroizolacja, odbijająca promieniowanie cieplne (do 60%). W zimie redukuje straty energii na poddaszu nawet o 30% (sd 100m)

8. Pasto® masa klejąco- uszczelniająca.

8. Pasto® masa klejąco-uszczelniająca.

W pomieszczeniach mieszkalnych warto stosować aktywne paroizolacje, zrobione z włókniny polipropylenowej, zintegrowanej z funkcyjnym filmem, odpowiadającym za jej parametr Sd. Działanie aktywnych paroizolacji polega na utrzymywaniu optymalnego poziomu pary wodnej w przegrodzie. Ich działanie odbywa się dwukierunkowo: blokują przepływ pary z pomieszczenia do konstrukcji dachu i jednocześnie odprowadzają jej nadmiar na zewnątrz, w kierunku pokrycia. Ta właściwość jest niezwykle istotna, ponieważ umożliwia odprowadzenie nadmiaru pary, która mogłaby wykroplić się w warstwie ocieplenia dachu. Zjawisko to powoduje zawilgocenie wełny i stwarza ryzyko pojawienia się pleśni. Jest tym bardziej niebezpieczne, że nie jesteśmy w stanie go zaobserwować z wnętrza pomieszczeń. Aktywną paroizolację można zastosować jedynie wtedy, kiedy pod pokryciem znajduje się wysokoparoprzepuszczalna membrana. Takie produkty dostępne są w ofercie firmy Klöber-HPI Polska Sp. z o.o., która oferuje dwa rodzaje aktywnych paroizolacji, są one 2-warstwowe i można je stosować na wszystkie wewnętrzne połacie izolowanych termicznie poddaszy i ścian. Chcąc w znaczący sposób ograniczyć straty energii, warto zastosować wyjątkowo szczelną paroizolację z ekranem – tłumaczy Sławomir Tokarz.

9. Pasto® - uniwersalna, masa klejąco-uszczelniająca do łączenia zakładek membran dachowych, paroizolacji i ich połączeń ze ścianami, obróbkami blacharskimi lub elementami drewnianymi. - Folie paroizolacyjne

9. Pasto® – uniwersalna, masa klejąco-uszczelniająca do łączenia zakładek membran dachowych, paroizolacji i ich połączeń ze ścianami, obróbkami blacharskimi lub elementami drewnianymi

Jakich błędów nie popełniać

Folie paroizolacyjne montuje się na poddaszach między płytami kartonowo- gipsowymi a termoizolacją. Warto dopilnować ekipę, by stosowała się do wskazówek podanych przez producenta na instrukcji, z pewnością ograniczy to ilość błędów wykonawczych.

10. Kołnierz uszczelniający do rur o średnicy DN 100 i DN 125

10. Kołnierz uszczelniający do rur o średnicy DN 100 i DN 125

Najczęstszym błędem jest montaż folii bezpośrednio pod płytą kartonowogipsową bez zostawienia odpowiedniej szczeliny wentylacyjnej. Równie często zdarza się, że fachowcy zapominają o zakładach lub zostawiają je zbyt małe, a powinny mieć one ok. 15 cm. Miejsca zakładów oraz styków z elementami przyległymi, jak ściany, kominy, okna, elementy drewniane i instalacje przechodzące przez dach itp., to punkty newralgiczne. Wymagają one szczególnie starannego wykonania, ponieważ para wodna przenika przez wszelkie, nawet najmniejsze nieszczelności. Nie można zapomnieć także o uszczelnieniu tych miejsc specjalną masą uszczelniającoklejącą, która nie zawiera rozpuszczalników, jest odporna na warunki pogodowe (np. możliwość stosowania na wilgotnym podłożu) oraz promieniowanie UV. Konsekwencje złego uszczelnienia są bardzo poważne – paroizolacja nie będzie spełniać swoich funkcji – dojdzie do zawilgocenia ocieplenia, czego następstwem mogą być mostki termiczne oraz skupiska wilgoci, które powodują zmiany w strukturze materiału konstrukcji dachu, a w efekcie mogą doprowadzić do uszkodzenia więźby dachowej – przestrzega Sławomir Tokarz.

11. mdmAQ VB REFLEX. Folie paroizolacyjne.

11. mdmAQ VB REFLEX

Błędy występują nie tylko podczas układania folii, ale także podczas późniejszych prac (układanie pokrycia lub wykańczanie poddasza) – można uszkodzić dobrze zamontowaną folię lub zapomnieć o szczelinie wentylacyjnej. A wtedy system kontrolowanego przepływu pary wodnej nie będzie działał prawidłowo.

Mocowanie i reperacja

W domach, które mają konstrukcję szkieletową zarówno drewnianą, jak i stalową paroizolację układa się także w ścianach i stropach. Jeśli chodzi o konstrukcję drewnianą, to folie mocujemy za pomocą takera i zszywek. Natomiast w przypadku konstrukcji metalowej, przy pomocy specjalistycznej dwustronnej taśmy klejącej.

12. mdmAQ VB. Folie paroizolacyjne

12. mdmAQ VB

Jeśli chcemy, by montaż folii przebiegał bezproblemowo, musimy zaopatrzyć ekipę dekarską w materiał wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. – Jest to ważne chociażby ze względu na specyfikę prac budowlanych. Mocniejszy i bardziej wytrzymały produkt, to mniejsze ryzyko rozerwania. Jednak w przypadku wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń, konieczna jest natychmiastowa reperacja. Wszelkie zniszczenia na folii, powstałe podczas montażu muszą zostać naprawione poprzez użycie specjalistycznej taśmy naprawczej do klejenia foli, zapewniającej pewne połączenia.

13. Montaż foli paroizolacyjnej Delta-Reflex. Folie paroizolacyjne

13. Montaż foli paroizolacyjnej Delta-Reflex

Anna Rogoźnicka

Dlaczego warto stosować folie paroizolacyjne?

Są dwie podstawowe przyczyny dla których stosuje sie folie paroizolacyjne, które wynikają z funkcji tych materiałów.

Po pierwsze: folie paroizolacyjne ograniczają dopływ pary wodnej do przegród budowlanych.

Takie zastosowanie ma zapobiec zawilgoceniu przegród, które jest powodem zmniejszenia ich trwałości i termoizolacyjności. Ich stosowanie w tej funkcji ma więc znaczenie ekonomiczne. W zależności od swojej budowy (stopnia paroprzepuszczalności) paroizolacje mogą blokować, opóźniać lub kontrolować przepływ pary wodnej do przegród typu: dach, ściana lub strop. Wybór rodzaju tych materiałów zależy od potrzeb i warunków jakie musi spełniać przegroda. Najpopularniejsze są opóźniacze pary czyli folie polietylenowe jedno lub wielowarstwowe.

Po drugie: stanowią najskuteczniejsze zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnego zjawiska nazywanego „przewiewem”.

Przewiew polega na niekontrolowanym przepływie powietrza w szczelinach, szparach i dziurach wywołanego różnicą temperatur między wnętrzem budynku a atmosferą. Takie różnice są największe w okresie grzewczym. Niekontrolowany przepływ powietrza oznacza duże straty ciepła oraz zawilgocenie miejsc, w których przepływ zachodzi. Na skutek ochłodzenia, powietrze przechodząc przez szpary i szczeliny zostawia w nich większą część skroplonej pary wodnej, jaka była w nim zawarta, gdy znajdowało się w pomieszczeniach budynku. Z powodu stałego przepływu, ilość skroplin może być bardzo duża i dlatego miejsca gdzie funkcjonują przewiewy są prawie zawsze mokre.

To niekorzystne zjawisko można najłatwiej wyeliminować układając szczelnie paroizolacje od wewnętrznej strony budynku. Po stronie zewnętrznej jest to dużo trudniejsze – szczególnie na połączeniu dachu ze ścianami.

Jak z tego wynika obie (ważne) funkcje paroizolacji wymagają szczelnego ich ułożenia.

Marma Polskie Folie

4.8/5 - (25 votes)

Data publikacji: 6 grudnia, 2011

Autor:

4.8/5 - (25 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek K
    piątek, 8 lutego, 2019

    Zastosowanie w budowie domu foli paroizolacyjnych jest według mnie niezbędne jeśli chcemy mieć dobrze ocieplone poddasze użytkowe w domu.Aby uniknąć błędów przy montażu folii warto zatrudnić sprawdzonego fachowca i mieć pewność,że folia paroizolacyjna będzie profesjonalnie zainstalowana.

Podobne artykuły