Fotowoltaika

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu? Poradnik

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, musimy liczyć się z tym, że wymaga ona odpowiednio nachylonej do promieni słonecznych powierzchni, na której ma zostać zamontowana. Z tego względu fotowoltaikę montuje się zazwyczaj na dachu. Jest jednak możliwość instalacji fotowoltaiki na gruncie. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Czym charakteryzują się oba te rozwiązania i kiedy możemy się na nie zdecydować?

Planowanie kosztów, jakie poniesiemy chcąc zainwestować w instalację fotowoltaiczną należy rozpocząć przede wszystkim od przygotowania odpowiedniego projektu. Aby dokładne dopasować ilość paneli, jakich potrzebujemy do naszej instalacji, musimy oszacować ile rocznie zużywamy prądu, a także zwrócić uwagę na rodzaju dachu i nasłonecznienie. Dzięki temu będziemy wiedzieć jaką wielkość i moc powinna mieć domowa instalacja.

Panele fotowoltaiczne na dachu

Panele fotowoltaiczne montowane na dachu są najbardziej powszechnym wyborem do gospodarstw domowych. Umieszczana na dachu instalacja przede wszystkim nie ingeruje w przestrzeń mieszkalną i nie zajmuje tak dużej powierzchni jak instalacje na gruncie. Dodatkowo, montowanie paneli na dachu jest szybsze i łatwiejsze, o ile jego konstrukcja jest odpowiednio dopasowana. Koszt fotowoltaiki na dachu w niektórych przypadkach może być nieco większy, ponieważ montaż wymaga dodatkowych konstrukcji wspornych.

panele fotowoltaiczne na dachu

W przypadku montażu fotowoltaiki na dachu jesteśmy w pewien sposób uzależnieni od konstrukcji naszego budynku. Jeżeli dach jest mocno zacieniony i nachylony w stronę północną, instalacja fotowoltaiczna raczej nie będzie opłacalna. Jeżeli jednak z audytu wynika, że fotowoltaika będzie dla nas opłacalną inwestycją, warto rozważyć remont konstrukcji dachu.

Montaż fotowoltaiki na dachu – na co zwrócić uwagę?

Konstrukcja dachu dostosowana do montażu fotowoltaiki powinna być skierowana w stronę południa, a jego nachylenie wynosić około 40°. W ten sposób uzyskamy największą wydajność paneli dla naszego położenia geograficznego. Pamiętajmy, że panele słoneczne nie mogą zostać zacienione. Przy projekcie instalacji należy zabrać pod uwagę wiele czynników, które znacząco wpływają na wydajność fotowoltaiki. Możemy skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się audytem energetycznym i montażem instalacji fotowoltaicznych, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasze panele będą maksymalnie wydajne i opłacalne. Na stroniefirmy SunErgo znajdziemy szeroką ofertę usług montażowych i audytu, a także praktyczne informacje na temat fotowoltaiki – https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-na-gruncie-czy-dachu/.

Fotowoltaika na gruncie

Jeżeli nasz dach nie spełnia odpowiednich warunków do instalacji paneli słonecznych, możemy zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie. Co prawda ingeruje w naszą przestrzeń, jednak to wydajne rozwiązanie, jeżeli posiadamy dużą powierzchnię niezagospodarowanego gruntu. Panele montowane na gruncie zazwyczaj dzięki zajmowanej przez nie dużej powierzchni zyskują więcej energii, a co za tym idzie – przynoszą więcej oszczędności. Panele fotowoltaiczne na ziemi wymagają solidnej konstrukcji wspornej, która utrzyma panele przez wiele lat. Dodatkowo pamiętajmy, że wszystkie panele powinny być ułożone pod właściwym kątem. Sprawdźmy, czy w pobliżu naszej instalacji nie będzie w przyszłości wysokich budynków lub drzew, które rzucą cień na panele.

fotowoltaika na gruncie

Gdzie zamontować fotowoltaikę?

To, gdzie powinniśmy umiejscowić fotowoltaikę, zależy od indywidualnych warunków. Zaletą paneli montowanych na dachu jest to, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że konstrukcja zostanie zacieniona przez sąsiadujące obiekty, ze względu na wysokie położenie. Jeżeli nasz dach jest w stanie zapewnić optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych, raczej będzie to najlepszy wybór na montaż.

Kiedy posiadamy dużą działkę i mamy wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną, sprawdzi się instalacja na gruncie. Panele fotowoltaiczne na gruncie gwarantują nam ich dowolne ułożenie w stosunku do promieni słonecznych. Możemy w ten sposób skierować je dokładnie w stronę południową, co z kolei przekłada się na największą efektywność takiej instalacji.

fotowoltaika sunergo-projektowanie montaż serwis instalacji

Konserwacja instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne wymagają od nas konserwacji zazwyczaj raz do roku, w przypadku zmniejszenia efektywności jej działania. Ryzyko awarii instalacji praktycznie nie istnieje. Warto zastanowić się, czy będziemy musieli często myć panele fotowoltaiczne. Jeśli przykładowo mieszkamy przy dość ruchliwej ulicy, musimy liczyć się z częstszą konserwacją naszej instalacji fotowoltaicznej. Z pewnością łatwiej będzie zająć się czyszczeniem paneli zamontowanych na gruncie. Trudniej dostać się do paneli na dachu, dlatego wymaga to od nas zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy sprzątającej. Co prawda jest to dodatkowy koszt, jednak fotowoltaika na gruncie jest bardziej narażona na uszkodzenia i również lepiej byłoby do jej konserwacji skorzystać z profesjonalnych usług.

4.9/5 - (38 votes)

Data publikacji: 22 września, 2020

Autor:

4.9/5 - (38 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    wtorek, 22 września, 2020

    Mam w swojej okolicy panele w obu wariantach. Przeważają te montowane na dachu. Niektóre domy mają cały dach pokryty nimi. Odpowiednio zamontowane nie rzucają się zbytnio w oczy aczkolwiek estetyka domu nieco ucierpiała. Panele zamontowane na ziemi niestety zajmują sporo miejsca i tutaj niestety wymagana jest odpowiednio duża działka, a to są duże koszty działki w mieście. Tak więc raczej tutaj dedykowane są tereny poza miastem, gdzie ziemia jest relatywnie tania.

  2. praktyk
    środa, 23 września, 2020

    Fotowoltaika jest jak najbardziej pożądana i przynosi jedynie korzyści dla gospodarstwa domowego dlatego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne.Wybór miejsca montażu warto przedyskutować z wykonawcą aby wybrać najbardziej odpowiednie miejsce najlepsze dla danego gospodarstwa.

  3. Zorro
    piątek, 25 września, 2020

    U nas montowała firma Intelectro. nawet nie rozmawialiśmy o gruncie, od razu proponowali montaż na dachu. Na nieduże gospodarstwa domowe to chyba najlepsza i najtańsza opcja. Chociażby okablowania mniej i pracy zresztą też.

  4. Adam345
    środa, 12 maja, 2021

    Dużo zależy od możliwości. u mnie przykładowo dach odpadał i mam zrobiona na słupach. Całośc projektu podobnie jak wykonanie zrobiłą firma Adapia. Ja do nich tylko podjechałem z pytaniem czy i jak można to wykonać. Resztą zajeli się oni i nie żałuję tego iż zdecydowałem sie na takie rozwiązanie

  5. grubz
    piątek, 21 maja, 2021

    Ja jestem szczęśliwy że już mam cały system i działa bardzo dobrze, tym bardziej że zakupiłem nowoczesny falownik FoxESS. Wszystko śmiga aż miło.

  6. onpro
    wtorek, 8 czerwca, 2021

    Wszystko zależy od indywidualnych upodobań, przy obecnych sprzętach do czyszczenia paneli fotowoltaicznych nawet mycie na wysokim dachu nie stanowi problemu więc według mnie lepszy jest dach, no chyba że ktoś dysponuje wielką działką.

Podobne artykuły