Fotowoltaika

Fotowoltaika – pozyskiwanie energii słonecznej dla domu

Koszty pozyskania energii elektrycznej często stanowią największą składową domowych rachunków. Nic więc dziwnego, że wizja ich znaczącego obniżenia jest kusząca. Najpopularniejszym sposobem, by osiągnąć ten cel, jest inwestycja w fotowoltaikę. Co to takiego, jak działa i w jaki sposób może się przysłużyć?

Czym jest fotowoltaika i jak działa?

Fotowoltaika pozwala na przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Pozyskany w ten sposób prąd można wykorzystać w dowolny sposób – do zasilania oświetlenia, sprzętów domowych czy systemów grzewczych. Do korzystania z „darmowego” prądu ze Słońca potrzebna jest specjalna instalacja fotowoltaiczna.

Taka instalacja zbudowana jest z trzech głównych elementów:

  1. panele fotowoltaiczne (nazywane również słonecznymi) składają się ze specjalnych ogniw fotowoltaicznych; padające na nie promienie słoneczne są przekształcane w prąd stały;
  2. falownik (inwerter) jest połączony z panelami i przekształca wytworzony przez nie prąd stały w prąd zmienny o dokładnie takich samych parametrach jak ten wykorzystywany w domach;
  3. licznik dwukierunkowy mierzy przepływ prądu i kontroluje, ile energii pobrano z sieci, a ile do niej oddano (szerzej o tym za chwilę).

Jak dokładnie ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną? Są one zbudowane z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu). Płytka krzemowa jest podzielona na pół. Jej górna warstwa (skierowana w stronę Słońca) jest naładowana ujemnie, a dolna dodatnio. Dzięki temu w obszarze granicznym tworzy się pole elektryczne. Gdy na ogniwo pada światło słoneczne, fotony dostarczają energii pozwalającej na uwolnienie dodatkowych elektronów, które przemieszczają się, powodując powstanie różnicy potencjałów, a więc napięcia elektrycznego. W ten sposób wytwarzana jest energia elektryczna. Po przekazaniu do falownika zostaje ona przekształcona na prąd zmienny, który może następnie zasilić gniazdka w domu.

Instalacje fotowoltaiczne dla domu — zostań prosumentem!

Energia elektryczna ze Słońca może być wytwarzana tylko w momencie, w którym promienie padają na ogniwa fotowoltaiczne. Instalacja nie pracuje w nocy i podczas bardzo dużego zachmurzenia. Nowoczesne panele składają się jednak z ogniw i modułów fotowoltaicznych, które okazują się efektywne nawet wtedy, gdy niebo jest częściowo zachmurzone. Wpływa to na opłacalność inwestycji nawet zimą. Dodatkowo zwiększa ją możliwość stania się tzw. prosumentem. Chodzi o osobę, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby za pomocą mikroinstalacji, jednocześnie może ją magazynować i przekazywać nadwyżkę do sieci energetycznej. Obowiązująca ustawa o OZE umożliwia każdej osobie prywatnej podpisanie umowy prosumenckiej z dostawcą energii i korzystanie ze związanych z tym przywilejów.

Jak to działa? Jako prosument, prąd wytworzony za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej możesz zużywać na własne potrzeby, a niewykorzystane nadwyżki przekazywać do sieci energetycznej. W zamian otrzymujesz możliwość pobierania energii na preferencyjnych zasadach. Za każdą przekazaną do sieci kWh prądu, możesz za darmo odebrać:

  • 0,8 kWh przy instalacji o mocy do 10 kW,
  • 0,7 kWh przy instalacji o mocy powyżej 10 kW.

Przypadki, w których rachunki za prąd gospodarstwa domowego zostały obniżone o ok. 90%, wcale nie są odosobnione!

Pozyskiwanie energii ze Słońca – ile to kosztuje?

Montaż paneli fotowoltaicznych to rozwiązanie zasadne ekonomicznie, a jednocześnie przyczyniające się do ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Ile to kosztuje? Montaż instalacji fotowoltaicznej to jednorazowy wydatek rzędu (przeciętnie) kilkunastu tysięcy złotych. Jej trwałość ocenia się nawet na kilkadziesiąt lat, a obsługa nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.

Istnieje kilka metod dofinansowania zakupu instalacji fotowoltaicznych. Jedną z najpopularniejszych jest program Mój Prąd. Do grudnia 2020 roku pozwalał on na uzyskanie bezzwrotnej dotacji w wysokości do 5 tys. zł. W 2021 roku ma być kontynuowany i rozszerzony, choć szczegóły nie są jeszcze znane.

Ponadto można skorzystać z:

  • dotacji z programu Czyste Powietrze,
  • dofinansowania z programów lokalnych,
  • ulgi termomodernizacyjnej – odliczenia od podatku dochodowego.

Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Darmowa energia pozyskiwana z promieni słonecznych to teraźniejszość, w dodatku coraz bardziej opłacalna. Chcesz mieć pewność, że zainwestujesz mądrze? Skontaktuj się z firmą Boniterm. Pomożemy w doborze instalacji o odpowiednich parametrach i zadbamy o jej prawidłowy montaż.

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 4 marca, 2021

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    wtorek, 25 maja, 2021

    Fotowoltaika na trwałe zagościła na naszych dachach. Koszty energii są coraz większe, ekologia jest potrzebna i modna, zachęty ekonomiczne pomagają w podjęciu działań proekologicznych – tak więc kto może niech instaluje panele z pożytkiem dla siebie i nas wszystkich.

Podobne artykuły