Fundacja pokryta złotem

 

O takiej lokalizacji marzyła wnuczka założyciela słynnego domu mody Prada. Z okazji 20-lecia Fundacji Prada w Mediolanie powstała jej niezwykła siedziba, a zarazem szeroko komentowana międzynarodowa platforma sztuki współczesnej.

Choć sam dom mody działa od ponad stu lat, dopiero przejęcie w 1978 roku sterów przez wnuczkę założyciela sprawiło, że produkty Prady stały się jednym z najbardziej pożądanych na świecie. Miuccia Prada i jej mąż Patrizio Bartelli poszerzyli działalność marki znanej z wyrobu luksusowych toreb skórzanych na ubrania i buty, a także weszli w świat sztuki, zakładając w 1995 roku Fundację Prada. Mediolańska instytucja jest miejscem analizy kultury, które następnie twórcy wykorzystują w swoich projektach.

Z okazji 20-lecia Fundacji Prada w maju 2015 roku otwarto jej nową siedzibę. Na 120 tysiącach metrów kwadratowych powstały: kino, sala multimedialna, pomieszczenia biurowe, a także pierwsza stała powierzchnia ekspozycyjna. Siedem lat kooperacji pomiędzy rodziną Prada a holenderskim studiem OMA dało niespodziewane efekty: szef OMA, Rem Koolhaas, połączył kontrasty – stare z nowym, wąskie z szerokim, surowy beton z lśniącymi elementami.

Kompleks składa się z 10 obiektów, siedem z nich to między innymi budynki gorzelni działającej od roku 1910. Wewnątrz architekci postawili na autentyzm i zachowali industrialny charakter zrewitalizowanych wnętrz. Natomiast poszaleli na zewnątrz, gdzie elewacja została ręcznie pokryta 24-karatowym złotem. Inną również szeroko komentowaną przestrzenią jest Bar Luce. Pasteloza włoskiego realizmu utrzymana w estetyce kawiarni z XIX wieku jest realizacją reżysera Wesa Andersona, zaś oprawa świetlna całego miejsca to zasługa firmy ERCO, powstałej jako rodzinna firma już w 1934 roku. Dyskretne lampy znakomicie eksponują poszczególne prezentowane elementy zarówno we wnętrzach, jak i wokół obiektów.

Włoska familia Prada pragnie, by miejsce to stało się międzynarodową platformą sztuki współczesnej i już teraz można tam oglądać repliki klasycznych rzeźb, dzieła z archiwów fundacji, a także wypożyczone między innymi od królowej Wielkiej Brytanii jak instalacja Damiena Hirsta Lost Love, w której fotel ginekologiczny zanurzony został w akwarium, prowokacyjne prace Roberta Gobera oraz ekspozycje samochodów czy grafik.

fundacja-pokryta-zlotem_16 fundacja-pokryta-zlotem_9 fundacja-pokryta-zlotem_8 fundacja-pokryta-zlotem_10 fundacja-pokryta-zlotem_11 fundacja-pokryta-zlotem_12 fundacja-pokryta-zlotem_13 fundacja-pokryta-zlotem_14 fundacja-pokryta-zlotem_15 fundacja-pokryta-zlotem_17 fundacja-pokryta-zlotem_18 fundacja-pokryta-zlotem_19 fundacja-pokryta-zlotem_20 fundacja-pokryta-zlotem_21 fundacja-pokryta-zlotem_22 fundacja-pokryta-zlotem_23 fundacja-pokryta-zlotem fundacja-pokryta-zlotem_24 fundacja-pokryta-zlotem_25 fundacja-pokryta-zlotem_26 fundacja-pokryta-zlotem_27 fundacja-pokryta-zlotem_28 fundacja-pokryta-zlotem_1 fundacja-pokryta-zlotem_2

Więcej na: www.fondazioneprada.org

Źródło: Design Alive
Tekst: Angelika Ogrocka
Zdjęcia: Erco, Dirk Vogel
9.09.2015

Data utworzenia: 11.12.2015


Komentarze

  • Jacek napisał(a):

    Imponująca jest ta nowa siedziba Fundacji Prada w Mediolanie,Prada to marka,którą większość ludzi kojarzy i zasługuje na tak imponującą siedzibę.Według mnie ten kompleks stanie się tak jak pragną właściciele międzynarodową platformą sztuki współczesnej.Chciałbym kiedyś móc odwiedzić,to miejsce gdzie sztuka jest dostrzegalna na każdym metrze.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły