Pokrycia dachowe

Funkcjonalny dach w 7 punktach

Popularne łacińskie przysłowie mówi, że Błądzić jest rzeczą ludzką…od siebie dodamy…., że kosztowną! Można się o tym szczególnie przekonać podczas budowy domu. Tu każdy błąd nie tylko mści się na nas latami, ale i drogo nas kosztuje. Jeśli do tej pory nie bardzo interesowaliśmy się budowlanką nie mamy pojęcia co, gdzie i jak. Aby to wszystko ogarnąć potrzebujemy dobrego przewodnika. W 7 punktach postaramy się przedstawić jak uniknąć błędów przy wyborze odpowiedniego pokrycia dachowego.

1. Zanim wybierzesz projekt sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego

Każda gmina może posiadać obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu musimy go z nim uzgodnić. Przepisy takie mogą szczegółowo precyzować rodzaj i kształt dachu, wysokość kalenicy w stosunku do poziomu terenu, położenie dachu w stosunku do granicy działki, a także: wysokość okapu, rodzaj i kolor pokrycia(może zobowiązywać do tego konserwator zabytków), ilość kondygnacji, zakaz stosowania lukarn. W gestii planu pozostaje także zgoda na użytkowe poddasze.

2. Dach powinien być dopasowany do warunków klimatycznych otoczenia

Dość kłopotliwe jest położenie działki w pobliżu lasu na otwartej przestrzeni. Grozić nam mogą silne i porywiste wiatry, które mogą spowodować uszkodzenia mechaniczne pokrycia dachowego w wyniku uderzania gałęzi. Może też dojść do porastania połaci mchem. Aby temu zapobiec należy zastosować odpowiedni rodzaj dachówki ceramicznej, przynajmniej angobowanej lub betonowej o gładkiej powierzchni, np. Braas w technologii Cisar, która jest odporna na zanieczyszczenia.

3. Wybieraj materiały najlepszej jakości

Oszczędności poczynione na dachu szybko odbiją nam się czkawką, zatem naprawdę warto wyłożyć więcej gotówki na sprawdzone rozwiązania renomowanych firm. Dach to nie kanapa, którą można bez problemu wymienić, gdy nam się znudzi lub zepsuje. Tańsze produkty posiadają gorsze parametry i nie są zazwyczaj najwyższej jakości. Nie możemy na nich polegać, może się bowiem okazać , że już w pierwszym sezonie połać będzie przeciekać czy przepuszczać ciepło, generując tym samym wyższe koszty utrzymania domu. Najbezpieczniejszy i najlepszy wybór przy skromniejszych nakładach finansowych to prosty projekt, z dachem dwuspadowym. Oryginalne kształty i różne nachylenia połaci wymagają o wiele więcej elementów, które znacznie podnoszą koszt całości.

4. Profesjonalna, polecona ekipa

Jest to chyba oczywiste, nikt nie lubi kupować kota w worku. Dekarzy wziąć najlepiej sprawdzonych, aby dach był wykonany fachowo, sprawnie i bezbłędnie. Błędy wykonawcze mogą grozić nawet zawaleniem dachu, co wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców.

5. Odpowiednie zabezpieczenie dachu przed wilgocią

Mało kto wie, że przez źle ocieplony dach umykać może nawet 35% ciepła, to przekłada się bezpośrednio na koszty ogrzewania, bo przecież w domu nie może być zimno. Dlatego zawczasu należy zadbać o energooszczędny materiał ociepleniowy poddasza. Zastosowanie wysokoparoprzepuszczalnych membran dachowych, które działają dwubiegunowo wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Jednocześnie chronią pokrycie i konstrukcję dachu przed wilgocią i śniegiem oraz umożliwiają wydostanie się pary wodnej z wnętrza domu, co znacznie ogranicza straty ciepła i pozytywnie wpływa na bilans energetyczny całego budynku.

6. Dobra dachówka

Dachówki mają wiele zalet i uniwersalne zastosowanie – można je układać na wszystkich rodzajach dachów spadzistych. Są proste w montażu i niezwykle wydajne, ponieważ przy ich stosowaniu powstaje mniej odpadów. Wyróżniają się dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych i wysokimi parametrami akustyczno-izolacyjnymi. Jeśli zastosujemy dachówkę wraz ze skutecznym ociepleniem możemy ograniczyć straty ciepła w zimie, a w lato uchronić pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem. Na tym właśnie polega wyższość dachówki nad blachodachówką, która podczas upałów szybciej się nagrzewa.

7. Nie rezygnuj z komunikacji dachowej

Komunikacja ta co prawda nie jest wymagana na płaskich dachach, ale i tak warto ją zaplanować na etapie projektu. Jej brak może spowodować poważne utrudnienia dla kominiarzy czy dekarzy w przypadku awarii przewodów kominowych, do których dochodzi przeważnie w zimie, gdy dachy są zaśnieżone i oblodzone. Ławy i stopnie kominiarskie powinny być zatem na wyposażeniu każdego dachu.

Powyższe 7 wskazówek powstało dzięki Superdekarzom: Łukaszowi Budzyńskiemu z firmy Twoje Dachy oraz Tomaszowi Świętemu z firmy ISO-BAU, finaliście III edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ. Oni naprawdę wiedzą co mówią.

ASZ


Data publikacji: 26 września, 2013

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły