Realizacje

Futurystyczna wizja zamiast cegły

Wybór rozwiązań aluminiowych przeznaczonych dla branży budowlanej pozwala na tworzenie wyjątkowo ciekawych form architektonicznych. Można się pokusić o stwierdzenie, że aluminium stało się materiałem budowlanym współczesnego świata.

Aluminium staje się coraz popularniejszym trendem w budownictwie nie bez przyczyny – aluminiowe fasady, ściany kurtynowe, drzwi czy ramy okienne są nie tylko lekkie, ale także wyjątkowo trwałe.

Architekci i inwestorzy doceniają wysokie właściwości adaptacyjne oraz estetyczne aluminium. Materiał ten jest znacznie bardziej elastyczny niż inne surowce, zapewnia Katarzyna Piekarska, Dyrektor Sprzedaży z firmy Sapa Aluminium. Jego właściwości powodują, że chętnie wykorzystywane jest przez architektów preferujących rozwiązania przyjazne środowisku, dodaje.

Interesującym przykładem zastosowania aluminium jest biurowiec Lustgarden 14, zlokalizowany w centrum Sztokholmu. Aluminium zastosowano jako alternatywę dla cegły licowej, tworząc powierzchnię blisko 4100-metrowej elewacji. Koncern Skanska zaangażował inżynierów z Sapa do produkcji nowych profili aluminiowych, aby uniknąć ciężkiego i drogiego pokrycia ceramicznego. W założeniu profile miały przypominać szklano-białą, lśniącą ceramikę i wykazywać dużą odporność na promienie UV oraz brud. Do konstrukcji elewacji użyto blisko 70 ton profili. W efekcie, fasada biurowca przykuwa uwagę lśniącą powierzchnią oraz nowoczesnym designem, doskonale obrazując wysokie możliwości, jakie pociąga za sobą aluminiowa architektura.

Innym przykładem wykorzystania komponentów aluminiowych w budownictwie jest schronisko górskie Monte Rosa Hut o niezwykłej formie architektonicznej formie. Położone na zboczach najpotężniejszego alpejskiego masywu Monte Rosa, w okolicach miejscowości Zermatt, Monte Rosa Hut jest przykładem niecodziennej koncepcji łączącej w sobie nowoczesne, futurystyczne kształty z rozwiązaniami przyjaznymi środowisku. Zewnętrzna elewacja budynku pokryta jest aluminiową okładziną, co zapewnia ochronę przed wiatrem i właściwą gospodarkę termoizolacyjną. Zastosowanie konstrukcji aluminiowych pozwoliło na połączenie zjawiskowej konstrukcji przypominającej górski kryształ z pełną funkcjonalnością.

Mimo nowoczesnej formy zachowana została tradycyjna tożsamość schroniska – wnętrze jest w pełni wykończone drewnem, tworząc ciepły i przytulny klimat. Budowla ta jest interesująca nie tylko ze względu na wygląd, ale także na fakt, iż jest niemal samowystarczalna pod względem energetycznym. Położone na wysokości 2883 m n.p.m. schronisko jest zaopatrywane w źródła energii w naturalny sposób dzięki panelom fotowoltaicznym pokrywającym jego konstrukcję, a woda pobierana jest z pobliskiego lodowca. Dzięki zastosowanym oczyszczalniom ścieków zanieczyszczenia przekształcane są w sposób przyjazny dla środowiska, zaś zasobami energii zarządza komputerowy system. Powstanie Monte Rosa Hut stało się przełomem nie tylko w świecie architektury, ale także donośnym wydarzeniem medialnym. Realizacja projektu schroniska, w którym wykorzystano konstrukcje aluminiowe uznawana jest jako dowód na intensywny postęp współczesnej architektury.

 

Źródło i zdjęcie: Sapa Aluminium

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 27 stycznia, 2016

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły