Górskie schronisko w Słowenii

 

Projekt górskiego schroniska powstał w ramach zajęć na „Zamieszkiwanie w ekstremalnych warunkach” prowadzonych na Uniwersytecie Harwarda przez Roka Omana i Spelę Videcnika. Podzielony na trzy moduły obiekt przetransportowany został w Alpy za pomocą helikoptera i zamontowany w ciągu jednego dnia.

Zadaniem studentów było opracowanie projektu innowacyjnego, lecz praktycznego schroniska dostosowanego do alpejskich warunków klimatycznych, czyli uwzględniającego duże wahania temperatur, nierówności terenu i ekstremalną pogodę. Najlepszy projekt przygotowany przez Frederick Kim, Katie MacDonald i Erin Pellegrino został zaadaptowany do konkretnego miejsca i zrealizowany na zboczu góry, gdzie znajdowało się wcześniejsze schronisko.

Nowy obiekt składa się z trzech części. Pierwsza obejmuje strefę wejścia, magazyn oraz miejsce służące przygotowywaniu posiłków. Druga przestrzeń sypialną i dzienną, trzecia pełni wyłącznie funkcję sypialną. Duże przeszklenia po obu stronach schroniska pozwalają podziwiać górską panoramę. Wszystkie elementy konstrukcyjne przetransportowano na miejsce budowy za pomocą helikoptera, a ich instalacja trwała jeden dzień.

gorskie-schronisko-w-slowenii_2 gorskie-schronisko-w-slowenii_3 gorskie-schronisko-w-slowenii_4 gorskie-schronisko-w-slowenii_5 gorskie-schronisko-w-slowenii_6 gorskie-schronisko-w-slowenii_7 gorskie-schronisko-w-slowenii_8 gorskie-schronisko-w-slowenii_9 gorskie-schronisko-w-slowenii_10 gorskie-schronisko-w-slowenii_12 gorskie-schronisko-w-slowenii_11 gorskie-schronisko-w-slowenii_13 gorskie-schronisko-w-slowenii_14 gorskie-schronisko-w-slowenii gorskie-schronisko-w-slowenii_1

 

Data utworzenia: 24.10.2015


Komentarze

  • Magda napisał(a):

    Projekt schroniska jest rzeczywiście innowacyjny. Nie wiem jakiej wielkości jest budynek, ale ze zdjęć wydaje się niewielki. Wielkim plusem są przeszklenia, które powodują, że można oglądać przepiękne widoki będąc wewnątrz.

  • Piotr napisał(a):

    Interesujący pomysł - szybka budowa w trudnych ekstremalnych warunkach. Naturalne materiały, przemyślana koncepcja i łatwość montaż zasługują na wyróżnienie. Chętnie spędziłbym pewien czas w takim miejscu podziwiając widoki wokół i niebo. Jest to też pomysł na sieć małych schronisk w naszych górach.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły