Realizacje

Górskie schronisko w Słowenii

Projekt górskiego schroniska powstał w ramach zajęć na “Zamieszkiwanie w ekstremalnych warunkach” prowadzonych na Uniwersytecie Harwarda przez Roka Omana i Spelę Videcnika. Podzielony na trzy moduły obiekt przetransportowany został w Alpy za pomocą helikoptera i zamontowany w ciągu jednego dnia.

Zadaniem studentów było opracowanie projektu innowacyjnego, lecz praktycznego schroniska dostosowanego do alpejskich warunków klimatycznych, czyli uwzględniającego duże wahania temperatur, nierówności terenu i ekstremalną pogodę. Najlepszy projekt przygotowany przez Frederick Kim, Katie MacDonald i Erin Pellegrino został zaadaptowany do konkretnego miejsca i zrealizowany na zboczu góry, gdzie znajdowało się wcześniejsze schronisko.

Nowy obiekt składa się z trzech części. Pierwsza obejmuje strefę wejścia, magazyn oraz miejsce służące przygotowywaniu posiłków. Druga przestrzeń sypialną i dzienną, trzecia pełni wyłącznie funkcję sypialną. Duże przeszklenia po obu stronach schroniska pozwalają podziwiać górską panoramę. Wszystkie elementy konstrukcyjne przetransportowano na miejsce budowy za pomocą helikoptera, a ich instalacja trwała jeden dzień.

gorskie-schronisko-w-slowenii_2 gorskie-schronisko-w-slowenii_3 gorskie-schronisko-w-slowenii_4 gorskie-schronisko-w-slowenii_5 gorskie-schronisko-w-slowenii_6 gorskie-schronisko-w-slowenii_7 gorskie-schronisko-w-slowenii_8 gorskie-schronisko-w-slowenii_9 gorskie-schronisko-w-slowenii_10 gorskie-schronisko-w-slowenii_12 gorskie-schronisko-w-slowenii_11 gorskie-schronisko-w-slowenii_13 gorskie-schronisko-w-slowenii_14 gorskie-schronisko-w-slowenii gorskie-schronisko-w-slowenii_1

 

3.7/5 - (3 votes)

Data publikacji: 24 października, 2015

Autor:

3.7/5 - (3 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Piotr
    wtorek, 19 listopada, 2019

    Interesujący pomysł – szybka budowa w trudnych ekstremalnych warunkach. Naturalne materiały, przemyślana koncepcja i łatwość montaż zasługują na wyróżnienie. Chętnie spędziłbym pewien czas w takim miejscu podziwiając widoki wokół i niebo. Jest to też pomysł na sieć małych schronisk w naszych górach.

  2. Magda
    piątek, 7 sierpnia, 2020

    Projekt schroniska jest rzeczywiście innowacyjny. Nie wiem jakiej wielkości jest budynek, ale ze zdjęć wydaje się niewielki. Wielkim plusem są przeszklenia, które powodują, że można oglądać przepiękne widoki będąc wewnątrz.

Podobne artykuły