Więźba dachowa

Gotowa więźba dachowa na zamówienie klienta

Dawne przyzwyczajenia każą kojarzyć budowę konstrukcji dachowej jako mozolny proces montażu wykonywany na placu budowy przez wykwalifikowanych rzemieślników. Można przecież uniknąć całego zamieszania z archaicznym porządkiem produkcji manufakturalnej. Gotową więźbę dachową można zamówić w zakładzie produkcyjnym i zmontować w bardzo krótkim czasie w miejscu docelowym. Proces prefabrykacji optymalizuje końcowy koszt realizacji inwestycji.

Proces prefabrykacji zautomatyzował i uprościł wiele starych rozwiązań konstrukcyjnych. Więźbę produkuje się poza placem budowy w zakładzie wysoko wyspecjalizowanym. Proces produkcji wspierany jest nowoczesną technologią. Program komputerowy steruje zapotrzebowaniem na poszczególne elementy, które wcześniej przygotowane są w sekcji zajmującej się masową produkcją elementów zunifikowanych mających zastosowanie w każdym projekcie.

Przykłady dostosowania

Konstrukcja dachu: dach krokwiowy

Więźba dachowa wydaniu podstawowym. Proces prefabrykacji pozwala na wcześniejsze przygotowanie wszystkich elementów więźby. W projektach o niewielkiej rozpiętości ścian nośnych wystarcza zastosowanie samych krokwi połączonych jedynie wiatrownicami 

Konstrukcja dachu: dach jętkowy

Niewielką modyfikacją w stosunku do poprzedniego dającą się w pełni zaplanować i wyprodukować wcześniej są jętki spajające i odciążające krokwie. 

Konstrukcja dachu: dach płatwiowo-kleszczowy

Najbardziej skomplikowana z wymienionych dotychczas konstrukcja. Jednak poza wymagana długością krokwi, pozostałe elementy mogą być zastosowane w wersji utrwalonej jednym szablonem. 

Jakość więźby prefabrykowanej

Zakład przetwórstwa drewna zajmujący się prefabrykacja elementów budowlanych jest w stanie zapewnić ceny zbycia drewna na optymalnym poziomie, biorąc za odniesienie bilans ceny do jakości.

Przygotowanie drewna do wymogów technologicznych rozpoczyna się dużo wcześniej, już w fazie wstępnej obejmującej suszenie. Następnie przetarte elementy o zaplanowanych przekrojach i średnicach są suszone do wilgotności niższej niż 20%. Kontrolowane i powolne suszenie zapewnia minimalne deformacje i skurcz kłód świerkowych i sosnowych. Wykonane elementy nie ulegają pękaniu i skręcaniu. 

Stałe warunki przygotowania zapewniają możliwość zastosowania automatycznego procesu obliczeń wytrzymałościowych przy pomocy aplikacji konstruktorskich.

Wiązary – element konstrukcji

Wiązary, choć finalnie nie są widocznym elementem architektonicznym, to podczas montażu wywierają na wszystkich największe wrażenie swoją skalą i monumentalnością. Prefabrykowane wiązary dachowe dla projektów domów z poddaszem nieużytkowym mogą osiągać wymiary przekraczające trzydzieści metrów, co pozwala na krycie obiektów ogromnych hal. Przestrzeń pod dachem tworzy jedną całość przykrytą solidnym dachem.

Kolejne fazy produkcji wiązarów

Na początek więźbę dachową podzieloną na elementy, grupuje się w pakiety wymiarowe i docina zgodnie z zaplanowanymi długościami. Urządzenie tnące sterowane jest komputerowo i nie ma obaw o wadliwą obróbkę drewna.

W kolejnym etapie przygotowane drewniane elementy więźby łączy się w podzespoły. Jest to proces wysoce zautomatyzowany na urządzeniach pozwalających na sprawne wykonywanie powtarzających się czynności. Istotnym elementem łączenia członów konstrukcji jest wprasowanie kolczystych płytek łączących.

Plusy prefabrykacji

Powody, dla których poleca się zastosowanie więźby dachowej w systemie prefabrykacji, jest balans zależności pomiędzy poszczególnymi czynnikami. Główna para faktorów zachęcająca do skorzystania z usługi jest optymalna proporcja pomiędzy ceną i jakością.

Na znaczne zmniejszenie kosztów inwestycji wpływa oszczędne gospodarowanie materiałem. Zakład przetwarzający hurtowe ilości drewna, wykorzystuje je znacznie ekonomiczniej niż brygada rzemieślników. Jeśli tradycyjny styl i poziom kosztów przyjąć za 100%, prefabrykaty zapewniają osiągnięcia na poziomie od 120 do 130%. 

Ekonomiczne zużycie drewna ma wpływ na konstrukcję. Finalnie dach jest o kilkanaście do kilkudziesięciu procent lżejszy, co jest niebagatelnym osiągnięciem w wypadku dużych obiektów pokrytych na koniec ciężkim materiałem wierzchnim.

Kolejną mocną stroną projektu wykonanego metoda prefabrykacji jest koordynacja prac na placu budowy. Wszystkie prace poza finałowym montażem wykonywane są zamiejscowo, dlatego nie ma potrzeby utrzymywania na placu budowy ludzi zaangażowanych w budowę tej części konstrukcji. 

Prefabrykacja elementów więźby dachowej sprawdza się w projektach domów mieszkalnych z poddaszem użytkowym i nieużytkowym, a także w budownictwie przemysłowym do krycia hal produkcyjnych lub też magazynów wielkopowierzchniowych.

Montaż gotowych elementów i połączenie ich w całość jest już tylko formalnością. Czas potrzebny na dokonanie składu zawiera się najczęściej w jednym dniu roboczym.

Terminy realizacji

Przygotowanie kompletnej więźby dachowej do wysyłki na miejsce posadowienia przy mniej skomplikowanych projektach może potrwać około dwudziestu czterech godzin. Skomplikowane realizacje domów o urozmaiconej budowie dachu mogą trwać nawet kilka dni. Należy się liczyć także z tym, że firma produkcyjna realizuje zamówienia zgodnie z harmonogramem przyjęć. Wynika stąd wniosek, że złożenie zamówienia należy zaplanować nawet dwa miesiące wcześniej, by otrzymać produkt w czasie kiedy ściany domu zostaną zwieńczone ostatnim elementem konstrukcyjnym – wieńcem.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://mgdachy.pl producentem prefabrykowanych wiązarów dachowych. MG Dachy, ul. Uczniowska 13, 03-112 Warszawa, tel: 500 200 660, email: biuro@mgdachy.pl

4.9/5 - (56 votes)

Data publikacji: 27 maja, 2020

Autor:

4.9/5 - (56 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. fabrykant
    środa, 27 maja, 2020

    Prefabrykacja elementów w budownictwie zawsze przyczyniała się do obniżenia kosztów jak również wydatnie skracała czas budowy. Dlatego cenną informacją jest, że istnieje możliwość zamówienia spersonalizowanej konstrukcji dachowej w zakładzie produkcyjnym. Unika się wówczas pracochłonnego wykonywania elementów dachu na placu budowy.

  2. Dariusz
    środa, 27 maja, 2020

    Gotowiec na wymiar to dobra sprawa, wszystko pod warunkiem poprawnie pobranych wymiarów. Składanie gotowych elementów przyśpiesza pracę na budowę. Za wyborem tej opcji powinna przemawiać wygoda realizacji, czas i cena.

  3. rafal8647
    czwartek, 28 maja, 2020

    super artykuł

Podobne artykuły