Budownictwo drewniane

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? Które ogrzewanie będzie bardziej ekonomiczne?

Wybierając instalacje jakie znajdować będą się w domu, w pierwszej kolejności zdecydować należy, czy zamontowane zostanie tam ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Poniżej przedstawiamy zalety oraz koszty eksploatacji każdego z rozwiązań.

Jakie grzejniki wybrać?

Na rynku spotkać można się z kilkoma rodzajami grzejników. Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszą się modele płytowe. Posiadają one gładką powierzchnię i dostępne są w wielu różnych kolorach i rozmiarach. Takie grzejniki składają się z 1,2 lub 3 płyt grzejnych, które od góry przykryte są kratką, przez którą wypływa gorące powietrze. Ich cechą charakterystyczną jest mała pojemność wodna oraz fakt, iż szybko reagują one na zmiany zapotrzebowania na ciepło.

Drugie rozwiązanie to grzejniki członowe, w skład których wchodzą żeberka łączone ze sobą w zestawy. Do ich produkcji wykorzystuje się aluminium oraz żeliwo, co sprawia, że są one odporne na korozję. Takie grzejniki cechują się również niską wagą oraz dużą trwałością. Na długi czas utrzymują one ciepło. Co więcej, z łatwością można zmieniać ich moc grzewczą — w tym celu wystarczy dodać lub odjąć kilka żeberek.

Na rynku dostępne są także grzejniki konwektorowe, w których element grzewczy stanowi nagrzewnica w formie pętli. Pokryte są one obudową, która pełni funkcję osłony. Tego typu grzejniki przekazują ciepło niemalże w całości przez konwekcję. Przepływ powietrza jest tu grawitacyjny lub wymuszony wentylatorem. Grzejniki konwektorowe są lekkie i szybko się nagrzewają.

Następna propozycja to grzejniki kanałowe, które, jak sama nazwa wskazuje, montuje się w znajdujących się w podłodze kanałach pokrytych ażurowymi przesłonami. Najczęściej umieszcza się je wzdłuż wielowymiarowych okien. Tego typu grzejniki działają niczym kurtyny powietrzne, skutecznie chroniąc przed niską temperaturą napływającą z zewnątrz. Ich montaż musi zostać uwzględniony na etapie tworzenia podkładu podłogowego.

W ostatnim czasie niezwykle dużą popularnością cieszą się grzejniki ozdobne. Stanowią one połączenie funkcji dekoracyjnej oraz grzewczej. Takie grzejniki dostępne są w wielu różnych kształtach i przypominać mogą rzeźbę, ławeczkę czy wieszak.

Koszty centralnego ogrzewania

Z jakimi kosztami musimy się liczyć decydując się na tradycyjne ogrzewanie? Stalowe grzejniki płytowe to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ceny modeli członowych aluminiowych zaczynają się od 200 złotych, a żeliwnych — od 300 złotych. Koszt najmniejszych konwektorowych grzejników kanałowych to 300 złotych. Chcąc zamontować w swoim domu grzejniki dekoracyjne, wydać będzie trzeba minimum 600 — 700 złotych. Najdroższe urządzenia tego typu kosztować mogą natomiast nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Zawory przyłączeniowe oraz głowica termostatyczna to wydatek na poziomie 100 — 300 złotych. Jeżeli chodzi o montaż zakupionych grzejników, cena takiej usługi zaczyna się od kilkudziesięciu złotych.

Ile kosztuje wodne ogrzewanie podłogowe?

Czym jest ogrzewanie podłogowe? W tym systemie ciepło przekazywane jest przez umieszczone w podłodze rurki, przez które płynie podgrzana do odpowiedniej temperatury woda.

Za 1 metr kwadratowy wodnego ogrzewania podłogowego zapłacimy między 100 a 200 złotych. Na cenę tę wpływ ma cały szereg czynników, takich jak między innymi zastosowanie dodatkowych termostatów pokojowych. Rury warstwowe kosztują pomiędzy 2 a 5 złotych za 1 metr bieżący, a ich miedziana wersja — kilka razy więcej.

Koszt instalacji wynosić będzie tutaj minimum 30 złotych za metr kwadratowych. Wodna podłogówka najlepiej sprawdzać będzie się w przypadku większych mieszkań. Związane jest to z faktem, iż za niezbędny tu rozdzielacz zapłacić będzie trzeba minimum kilkaset złotych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe — jaki to koszt?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to system, w którym ciepło wydzielają maty, folie czy przewody, przez które płynie prąd.

Zestaw ogrzewania elektrycznego, w skład którego wchodzi mata grzejna, regulator, podłogowy czujnik temperatury oraz niezbędne akcesoria montażowe, to wydatek od kilkuset do tysiąca kilkuset złotych. Za przewody grzejne zapłacimy minimum 30 złotych za metr, a za termostat — 80 złotych.

Więcej praktycznych informacji na temat podłogówki znaleźć można na stronie: https://kb.pl/porady/ogrzewanie-podlogowe-_t/.

Podłogówka czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki — które z rozwiązań wybrać? Coraz częściej spotkać można się z projektami łączącymi ze sobą te 2 sposoby ogrzewania domu. W znaczącej części przypadków podłogówka znajduje się na parterze, a tradycyjne grzejniki — na piętrze czy poddaszu.

Takie połączenie ogrzewania podłogowego i grzejnikowego niemalże zawsze wymaga zastosowania mieszaczy. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż jest to rozwiązanie kosztowne. Układy z w pełni niezależnym sterowaniem obiegami podłogowymi oraz grzejnikowymi mogą być na tyle drogie, że za automatykę zapłacić należy tutaj nawet 2 razy więcej niż za kocioł.

4.9/5 - (34 votes)

Data publikacji: 4 listopada, 2019

Autor:

4.9/5 - (34 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Damian
    wtorek, 5 listopada, 2019

    Ogrzewanie podłogowe lub tradycyjne grzejniki, mało kto łączy to razem. W istniejącym już budynku popularniejsze jest stosowanie grzejników różnego rodzaju, a w nowym projekcie grzejniku w formie nadmuchu ciepłego powietrza jeżeli jest taka możliwość projektowa. Dzisiejsza technika pozwala na wiele możliwości efektywnego ogrzania pomieszczenia w sposób energooszczędny i przy okazji ładny.

  2. Alek
    środa, 6 listopada, 2019

    Mieszkałem w domach z różnymi technikami ogrzewania od tradycyjnego ogrzewania piecem kaflowym (u pradziadków) poprzez grzejniki żeliwne, nowocześniejsze aluminiowe do ogrzewania nadmuchowego z pompą ciepła i kominkiem oraz ogrzewaniem podłogowym. Każde z nic ma pewne zalety oraz swój urok. Na dziś korzystam z pompy ciepła i z ogrzewania podłogowego praktycznie nie korzystam. Dla poprawy nastroju lub rzadziej dodatkowego nagrzania domu korzystam z kominka i wydaje mi się, że ogrzewanie podłogowe jest na dziś zbędne pomimo jego rozwoju technologicznego.

  3. Ania z Afirmax
    środa, 30 września, 2020

    Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie podłogowe jest miłe w użytkowaniu i w sezonie jesienno-zimowym daje bardzo duży komfort. Analizując jego koszty (rachunki) warto dobrze przyjrzeć się materiałom pokrywającym podłogę, które można zastosować. Ekonomicznie tzw. podłogówka działa z panelami winylowymi – np. afirmax.eu/panele-lvt-i-podlogi-winylowe-opinie – z uwagi na niski opór cieplny polichlorku winylu.

  4. martaaas
    środa, 30 czerwca, 2021

    Zainwestowałem w grzejniki kamienne i potwierdzam, że to opłacalne rozwiązanie, bo komfort termiczny uzyskujesz znacznie szybciej, przy niższej temperaturze, co przekłada się realnie na oszczędności. Poza tym ręczne, artystyczne wykończenie to wartość sama w sobie, co tutaj dużo gadać. Spójrz na te materiały https://welan-radiators.com/warto-wiedziec, jak nie jesteś przekonany.

Podobne artykuły