Holzbau 2018

Konferencji Holzbau Forum Polska
Konferencji Holzbau Forum Polska 

Budownictwo drewniane to kompromis między koniecznością redukcji emisji dwutlenku węgla i rozwiązaniem problemów urbanistycznych. To odrzucenie wizji małego, drewnianego domku w lesie, na rzecz nowych technologii, opartych na drewnianym budownictwie modułowym.

Na konferencji Holzbau 2018, która odbyła się w Warszawie w dniach 6/7 marca 2018r. nie tylko uzupełniano wiedzę w strefie wystawienniczej, ale słuchano 17 wykładów specjalistów od budownictwa drewnianego. 30 wystawców – surowce, produkty inżynieryjne, po linie do prefabrykacji prezentowało nowości służące temu, by budownictwo drewniane zyskało większą rangę

Nowoczesna, dobra technologia

W Europie i w Polsce zauważa się renesans budownictwa, musi ono jednak odpierać opinie podważające trwałość i bezpieczeństwo. Obawy takie rozwiewał dr Andrea Bernasconi z Wyższej Szkoły Inżynierii i Biznesu w Vaud. Wskazał on, iż zalety drewna to nie ograniczenie do prostych domków, czy budynków. Budowle drewniane są dobrą odpowiedzią na  zabudowę miejską, wielokondygnacyjną i w architekturze specjalnego przeznaczenia. Istnieją rozwiązania tworzące mocne konstrukcje, zapewniające bezpieczeństwo pożarowe i długą trwałość użytkową. Tym samym mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne.

Konstrukcje drewniane jako priorytet w przestrzeniach miejskich

Według prognoz ONZ wzrost globalnej populacji określa się na 10 miliardów ludzi do roku 2050. Drewno zaś może odegrać ogromną rolę w walce z globalnymi problemami – mówi Magda Szabert z biura projektowego Eurban w Londynie. Modernizacja sektora budowlanego to możliwość połączenia rozwiązań kryzysu mieszkaniowego z koniecznością redukcji CO2. Nowoczesne prefabrykowane technologie budowlane wspierane od momentu pomysłu inwestycji przez nowoczesne metody projektowe daje taką możliwość.

holzbau forum 2018 - Drewno - jako odpowiedź na wyzwania współczesnej ekologii, a także architektury

Strach i…entuzjazm, czyli nie tylko karczma

Obserwacja rynków zagranicznych sprawiła, że w Polsce  budownictwo prefabrykowane zaczęło wykraczać poza potrzeby rynku mieszkaniowego. Nie stawiamy już tylko karczm i domków z Podhala. Strach zastąpił entuzjazm. W 2014 roku w województwie pomorskim powstało kilka tysięcy m² obiektów użyteczności publicznej przeznaczonych na przedszkola i żłobki.

Wielokondygnacyjne budownictwo modułowe oparte na drewnie jest jeszcze mało rozpowszechnione w Polsce, zatem budujemy dla Norwegii. Tak dzieje się w fabryce z Bielska, a cały budynek ze wszystkimi elementami zewnętrznymi gotowy jest już w cztery miesiące.

Modernizacja – nowe pole do działania

Drewno to nie tylko nowe budownictwo drewniane, ale także modernizacja starych bloków mieszkalnych. Izolację w starych budynkach można wykonać z prefabrykowanych drewnianych elementów modułowych, mających strukturę drewnianej ramy wypełnionej wełną mineralną. Inteligentny opóźniacz pary uniemożliwia wyschnięcie struktury.

Drewno na murach

W Warszawie w istniejących we frontach budynków przerwach, wywołanych zniszczeniami wojennymi, zamontowano pionową nadbudowę o konstrukcji drewnianej. Nadało to konstrukcji lekkości, możliwe bowiem jest użycie mikropali – mówi architekt Marta Sękulska-Wrońska.

W konstrukcjach drewnianych izolacja jest zintegrowana z elementem nośnym, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Drewno budowlane nadaje się ponadto do ponownego wykorzystania i przetwarzania.  Dodatkową zaletą jest szybki montaż na miejscu budowy.

holzbau forum 2018 - Drewno - jako odpowiedź na wyzwania współczesnej ekologii, a także architektury

Domy drewniane dostaną wsparcie

Budownictwo drewniane w Polsce poprze program Lasów Państwowych. Program ma za zadanie wspieranie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących drewno jako materiał budowlany. Pierwsze miesiące programu pokazały, że trzeba wypracować odpowiednie warunki do promocji i  szerszego stosowania drewna w budownictwie. Dlatego Lasy Państwowe, będące głównym dostawcą drewna dla przemysłu, będą szukały rozwiązań, które zabezpieczą polskich producentów, by rozwiewać obawy o ograniczonych zasobów drewna i wspierać polskie inwestycje.

Kolejna edycja Holzbau Polska odbędzie się w dnach 26-27 marca 2019 roku w Warszawie. m²

 

Data utworzenia: 25.05.2018


Komentarze

  • Łukasz napisał(a):

    Trend budowania z drewna w Polsce powoli zmienia się, ale cały czas jest nowością. Niektórzy nie wierzą we właściwości drewna dopóki nie zobaczą przykładów realizacji. Więcej takich konferencji i targów, popularność stosowania drewna w budownictwie powinna się zmienić.

  • Jan napisał(a):

    Budownictwo drewniane w Polsce jest nowością. Powoli zaczyna wkraczać na rynek i ludzie zaczynają przekonywać się do tego rodzaju rozwiązań. Potrzeba więcej tego typu konferencji edukacyjnych i programów, które pozwolą na poszerzenie wiedzy, faktów, promocji na ten temat.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły