Indiańskie korzenie Fuentealba House

 

Chiloé jest jedną z chilijskich prowincji położonych na wyspie, drugą pod względem wielkości w tym kraju. To na niej architekt Francis Pfenniger zrealizował Fuentealba House.

Projekt nawiązuje do dziedzictwa tej okolicy. Wyspę zamieszkiwali Indianie Huillche i to prawdopodobnie od nich wywodzi się tradycja palafitos, czyli domów na drewnianych palach. Jednak te z regionu Los Lagos są wielokolorowe, położone bezpośrednio nad tropikalną rzeką. Architekt wykorzystał tożsamość przodków – przyczepiony do wzgórza wakacyjny dom niemalże cały jest oparty na drewnianych belach. Umożliwia to wyrównanie poziomu budynku oraz przedłużenie geometrycznej estetyki na elewację. Prosty kształt domostwa wtapia się w naturalne środowisko, nie ingerując w nie.

Z zadaszonego tarasu, wijącego się wokół właściwej części mieszkalnej, można podziwiać krajobraz i malownicze wody kanału Castro. Wnętrza są proste, rustykalne, a wszystko wykonano z odzyskanego w procesie recyklingu drewna. W wielu miejscach widać inspirację barwną kulturą przodków – wystarczy spojrzeć na kafle, dywany czy inne bibeloty rozmieszczone w całym domu.

indianskie-korzenie-fuentealba-house_8 indianskie-korzenie-fuentealba-house indianskie-korzenie-fuentealba-house_7 indianskie-korzenie-fuentealba-house_1 indianskie-korzenie-fuentealba-house_6 indianskie-korzenie-fuentealba-house_2 indianskie-korzenie-fuentealba-house_3 indianskie-korzenie-fuentealba-house_4 indianskie-korzenie-fuentealba-house_5

Tekst: Angelika Ogrocka
Zdjęcia: Lorena Gonzalez, Carlos Hevia
Źródło: Design Alive Awards Magazyn

Data utworzenia: 27.11.2015


Komentarze

  • Albin napisał(a):

    Z chęcią chciałbym być posiadaczem takiego domu nad jakimś jeziorem. Drewniana konstrukcja, oryginalność formy, ciekawe wnętrze, doskonały widok na okolicę a wszystko to oparte o prostą rustykalną formę i drewno z odzysku. Rewelacja. Jak kiedyś wygram jakaś kasę w Lotto to może zrealizuję to marzenie.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły