Cieśla

Innowacja w kształceniu zawodowym

Otwarty rynek polski i europejski stawia coraz większe wymagania rzemieślnikom. Często już nie wystarczy dobrze wykonać wyrób, spełniający swoje przeznaczenie, ale należy wnieść w ten wyrób coś wyjątkowego, niepowtarzalnego, jakiś detal czy też osobliwą formę plastyczną, która wyróżni go spośród innych. Ważnym czynnikiem w utrzymaniu się na rynku, jest również ustawiczne dokształcanie się w branży w której pracujemy oraz branżach pokrewnych. Oprócz wiedzy fachowej wykonawca musi mieć wiedzę ogólną i umiejętności personalne, ułatwiające prawidłowy kontakt z klientem, co często pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych z współpracą.

Centrum Kształcenia Ustawicznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce- Letnisku jako szkoła o bardzo dużym doświadczeniu w kształceniu fachowców w zawodach drzewnych od wielu lat współpracuje z wiodącymi producentami narzędzi dla stolarzy Festool i narzędzi ciesielskich Protool oraz firmą Dietrich’s, prowadzącą szkolenia w zakresie obsługi programów wspomagających projektowanie i wykonawstwo budynków drewnianych. W wyniku naszej współpracy i wymiany doświadczeń, wiemy co ważne w funkcjonowaniu na trudnym rynku pracy. W związku z tym podjęliśmy działania, które umożliwią zdobycie dobrego zawodu w dogodnych warunkach, kształconego w nowoczesny sposób, dającego realną szansę na zaistnienie na rynku pracy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób już pracujących w zawodach stolarz, cieśla i dekarz oraz wszystkich chcących zdobyć ten zawód lub potwierdzić i uzyskać stosowne kwalifikacje, Centrum Kształcenia Ustawicznego – wraz z Festool i Protool oraz firmą Dietrich’s – wprowadza pierwszy w Polsce INNOWACYJNY program kształcenia we wspomnianych zawodach. Atrakcyjność proponowanych przez CKU form kształcenia to przede wszystkim praktyka. Program nauczania opracowany przez MEN to podstawa kształcenia w zawodach. CKU do podstaw programowych dodaje treści, które mają kluczowe znaczenie w dobrym poruszaniu się na rynku pracy, tj. elementy projektowania komputerowego mebli i budynków drewnianych, zasady projektowania i wykonywania detali i elementów architektury, zasad ergonomii oraz nowoczesnych metod wykończenia oraz renowacji wyrobów.

Zawody kształcone w ramach kursów kwalifikacyjnych to wykształcenie na poziomie szkoły zawodowej. Cykl zajęć obejmuje kształcenie teoretyczne i praktyczne w formie zaocznej. Zajęcia teoretyczne i praktyczne realizowane będą w siedzibie CKU lub ośrodkach zamiejscowych oraz w spełniających odpowiednie warunki zakładach, z którymi podpisana będzie stosowna umowa o naukę zawodu. Istnieje możliwość realizacji zajęć teoretycznych w formie kształcenie na odległość. Cykl kształcenia to 3 – 4 semestry. Po ukończeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie zgodnie z Rozp. MEN o ukończeniu danej formy kształcenia i może przystąpić do egzaminu państwowego przed Centralną Komisją Egzaminacyjną, uzyskując dyplom w danym zawodzie honorowany również w UE. Potrzeba udokumentowania posiadanych kwalifikacji jest niezbędna, ponieważ coraz częściej wymagają jej klienci, instytucje nadzorujące pracodawców oraz wymagane są przy zakładaniu własnych firm lub pozyskiwania funduszy UE związanych z własną działalnością. Kształcenie w tej formie jest bezpłatne. Zapewniamy również zakwaterowanie i wyżywienie.

Innymi formami kształcenia w CKU są kursy zawodowe o cyklu kształcenia od 30 do 270 godzin i obejmują wycinek zawodu, np. montażysta mebli, snycerz i inne. Kursy te są płatne. CKU prowadzi również Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych.

Szczegółowe informacje dotyczące kursów można znaleźć na stronie www. drzewna.com w zakładce „CKU – Kursy i szkolenia” a także w sekretariacie szkoły: tel. (48) 621 00 47 lub kom. 608 844 948 i 501 480 228.

Zapraszamy do naszych szkół i na kursy.

Bogusław Szumilas

Ciąg dalszy – w następnym numerze

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 30 kwietnia, 2013

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. zaintresowany
    niedziela, 10 listopada, 2019

    Dawniej kształcenie zawodowe było popularne i przynosiło dobre efekty,po transformacji zaniechano prawie całkowicie takiego kształcenia.Dobrze,że kształcenie zawodowe w nowej formie powraca ponieważ brakuje na rynku fachowców znających dobrze teorię i znających podstawy w konkretnym zawodzie.

  2. Marta
    wtorek, 5 maja, 2020

    Takich fachowców nam trzeba. Po takim szkoleniu przyszły fachowiec może zdać egzamin, który gwarantuje inwestorom, że jest to zaufany pracownik.

Podobne artykuły