Izolacje dachowe

Izolacja tradycyjna czy nakrokwiowa? Oto jest pytanie!

I nie jest to pytanie retoryczne. W poniższym artykule postaramy się wyczerpująco na nie odpowiedzieć. Zadaje je sobie bowiem coraz więcej inwestorów i właścicieli nowo budowanych domów. Wiąże się to wprost z niezwykle istotnym zagadnieniem, jakim jest zapewnienie jak najlepszej termoizolacji dachu. Każdy chce mieć dom jak najbardziej energooszczędny, który latem będzie chronił przed nadmiernym nagrzewaniem, a w zimie przed chłodem bez konieczności instalacji dodatkowych urządzeń.

Wełna czy płyta?

To właśnie materiał izolacyjny odpowiada w głównej mierze za termoizolację dachu. Najczęściej spotykaną metodą jest wykorzystanie wełny mineralnej lub szklanej, co składa się na metodę tradycyjną.

Metoda tradycyjna

Materiałem izolacyjnym jest wełna szklana lub mineralna, którą odpowiednio grubą warstwę układa się między krokwiami, pod membraną dachową i obudowuje się, na przykład, płytą gipsowo – kartonową. W tym wypadku należałoby użyć membrany wysokoparoprzepuszczalnej. Jeśli jednak zamiast niej zostanie użyta niskoparoprzepuszczalna folia dachowa, lub deskowanie z papą należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy folią a warstwą ocieplenia. Jeżeli o tym zapomnimy, w czasie ocieplenia zacznie pojawiać się wilgoć, która jest ogromnym zagrożeniem dla tradycyjnej izolacji.

Podczas budowy należy też zadbać o to, by nawet najdrobniejsze uszkodzenie membrany dachowej, zostało sklejone specjalną taśmą. Jeśli to zaniedbamy ryzykujemy, że woda dostanie się do warstwy ocieplenia, a zawilgocona wełna zacznie gnić i przestanie spełniać właściwie funkcje termoizolacyjne.

W metodzie nakrokwiowej nie musisz się o to martwić.

Montaż DivoDamm na dachuMontaż DivoDamm na dachu

Metoda nakrokwiowa

Izolacja nakrokwiowa nie wymaga użycia wełny. Zastępujemy ją płytą izolacyjną, którą układamy bezpośrednio na krokwiach, lub na deskowaniu. I tu doskonale sprawdzi się Braas DivoDamm Top. Jest to wysokowydajny materiał izolujący, który układa się jako izolację całopowierzchniową ponad krokwiami, dzięki czemu może być rozkładany bez deskowania. Braas DivoDamm Pro jest zaś najnowszym wcieleniem tego produktu. Zbudowany jest z twardej pianki PUR/PIR zintegrowanej z trójwarstwową membraną z polipropylenu odbijającą promienie UV.

Likwidacja mostków cieplnychLikwidacja mostków cieplnych

Oba produkty posiadają znakomite właściwości izolacyjne i są wyjątkowo odporne na nacisk oraz działanie niemal wszystkich budowlanych substancji chemicznych.

Warto zaznaczyć, że niewątpliwym plusem zastosowania izolacji nakrokwiowej jest uzyskanie większej przestrzeni na poddaszu, co jest szczególną zachętą dla wszystkich, którzy chcą zaaranżować je jako pomieszczenie mieszkalne.

Dzięki izolacji nakrokwiowej znajdziesz sposób na oszczędności w domowym budżecie. Warto więc wziąć pod uwagę tę formę termoizolacji przy budowie wymarzonego domu.

ASZ

4.9/5 - (10 votes)

Data publikacji: 22 sierpnia, 2013

Autor:

4.9/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Agnieszka
    piątek, 9 lipca, 2021

    Warto przemyśleć różne sposoby izolacji. U mnie sprawdziła się pianka PUR, ale myślę, że płyty izolacyjne też byłyby dobrym rozwiązaniem. Zyskujemy dzięki temu te kilka centymetrów pomieszczenia.

Podobne artykuły