Izolacje dachowe

Izolacje nakrokwiowe

Izolacja nakrokwiowa odgrywa coraz większe znaczenie ze względu na rosnące wymagania w zakresie współczynników przenikania ciepła. Warto podkreślić, że uzyskanie tych wartości jest trudne do uzyskania za pomocą tradycyjnych materiałów izolacyjnych, umieszczanych między krokwiami.

Izolacja nakrokwiowa jest rodzajem izolacji o konstrukcji płyty układanej na pełnym deskowaniu.
Na rynku oferowane są izolacje nakrokwiowe montowane bezpośrednio na krokwiach lub mogące zastąpić ewentualne pełne deskowanie. W następnej kolejności montuje się kontrłaty, łaty oraz pokrycie dachowe.
Należy podkreślić, że oferowane na rynku izolacje nakrokwiowe różnią się przede wszystkim materiałem, z których są wykonane. Tym sposobem można zastosować np. izolacje bazujące na płytach PIR lub na wełnie szklanej. Zdecydowanie najwięcej jest izolacji wykonanych z płyt izolacyjnych. Nieco mniejszy wybór jest w izolacjach z wełny. Oprócz tego uwzględnia się szereg rozwiązań uwzględniających produkty drewnopodobne. Może to być np. drewno lub celuloza.

Fot. 1. Montaż izolacji nakrokwiowej Powerroof firmy Recticel.

Fot. 1. Montaż izolacji nakrokwiowej Powerroof firmy Recticel.

Wybrane produkty w zakresie izolacji z płyt PIR

Np. z oferty firmy Recticel wybrać można płyty Powerroof (fot. 1) bazujące właśnie materiale w postaci pianki PIR. Z kolei Kingspan Therma TP10 jest płytą w obustronnej okładzinie z udziałem aluminium. Współczynnik przewodzenia ciepła zgodnie z EN 12667: wartość ld = 0,024 W/m·K.
W zakresie izolacji z płyty PIR warto zwrócić uwagę na rozwiązanie Isotec® XL firmy Isotec Polska Jest systemem termoizolacji nakrokwiowej, który łączy 6 funkcji w jednym panelu. Dzięki izolacji tego typu wszystkie tradycyjne fazy budowy połaci dachu wykonuje się jednocześnie. Panele Isotec® stanowią połączenie materiałów, które do tej pory były montowane oddzielnie. Firma Bauder oferuje rozwiązania do konkretnej aplikacji. Podstawowym systemem są płyty Bauder PIR FA przeznaczone do szybkiego montażu wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych. Płyty tego typu stosuje się przy termoizolacji dachów płaskich z obustronną warstwą folii aluminiowej. Grupa przewodności cieplnej (D) to 0,024, z kolei grupa przewodności cieplnej (EU) – 0,023.
DivoDamm Pro firmy Monier Braas to element izolujący do zastosowania w nowym budownictwie i do remontów dachów używany w celu zwiększenia skuteczności istniejącej izolacji pomiędzy krokwiami. Materiał rozkładany jest na całej powierzchni, stanowiąc izolację powyżej krokwi, przez co zahamowane zostają mostki cieplne. Tym sposobem ta metoda może zastąpić deskowanie. Przewodnictwo cieplne: WLS 024 (l = 0,022 W/m·K).
Z oferty firmy Bachl wybrać można między innymi płyty Bachl tecta-PUR DS® oraz Bachl tecta-PUR HD plus®. Płyty tego typu szczególnie sprawdzają się jako wstępne ocieplenie dachu dla poprawy ocieplenia głównego między krokwiami (np. z wełny mineralnej). Na górnej powierzchni przewidziano pokrycie w postaci oddychającej membrany wstępnego krycia z zakładami na krawędziach, które są samoprzylepne oraz sklejane poziomo i pionowo. Istotny jest opór cieplny R przy grubości izolacji 10 cm wynoszący 3,703 m2·K/W.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i usytuowanie, zmieniono między innymi wymagane współczynniki przenikania ciepła dachów. Np. przy temperaturze pomieszczenia ogrzewanego (ti), przekraczającej 16°, wymagany współczynnik przenikania ciepła UC(max) będzie wynosił 0,18 W/m2·K.

Fot. 3. System izolacji MAX Isover.

Fot. 3. System izolacji MAX Isover.

Izolacje z wełny mineralnej

Przykładem systemu izolacji nakrokwiowej bazującej na wełnie szklanej jest np. rozwiązanie z oferty firmy Isover. System bazuje na płytach z wełny szklanej Taurus, wysokoparoprzepuszczalnej membranie wstępnego krycia Isover Draftex premium, paroizolacji Vario XtraSafe, a także wkrętach Wkręt-Met WKCP-8xL z podkładką KD-03-W9 do mocowania kontrłat i wkrętach WHT-6XL przeznaczonych do mocowania łat drewnianych. Wełnę Taurus współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący ld=0,038 W/m·K.

Izolacje z włókna drzewnego

Interesujące rozwiązanie stanowią systemy izolacyjne z włókna drzewnego. Takim produktem jest np. system Steico firmy Steico. Podstawowy element systemu to specjalnie przygotowane płyty przeznaczone do termomodernizacji konstrukcji dachowych oraz do nowego budownictwa. Szczelny profil płyt Steico Special zapewnia ochronę przed wiatrem oraz tworzy warstwę odprowadzającą wodę – bez dodatkowego zaklejania fug w miejscach połączeń. Łączenie ze sobą poszczególnych warstw płyt zachodzi bez dodatku klejów, a rolę środka łączącego pełni naturalny składnik drewna – lignina. Deklarowany opór cieplny R przy grubości izolacji 10 cm wynosi 2,15 m2·K/W.

Podsumowanie

Wszystkie izolacje nakrokwiowe niezależnie od producenta łączą cechy wspólne. Należy bowiem wymienić dobre właściwości izolacyjne dachu oraz odporność na nacisk. Istotne jest przy tym wyeliminowanie mostków termicznych dzięki zachowaniu ciągłości izolacji. W kontekście zalet ważne jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni na poddaszu z możliwością wyeksponowania elementów drewnianych więźby. Niektóre systemy izolacji nakrokwiowej mogą zastąpić pełne deskowanie dachu. Opisane wyżej produkty nie wyczerpują bogatej oferty rynkowej w zakresie izolacji nakrokwiowych i nie są pełnym obrazem rynku. Wybrano bowiem tylko kilku producentów.

 

4.8/5 - (28 votes)

Data publikacji: 4 lutego, 2016

Autor:

4.8/5 - (28 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek
    niedziela, 5 listopada, 2017

    Bardzo ciekawy artykuł i uświadomił mi jak ważnym elementem jest izolacja nakrokwiowa.Będę starał się taką izolację położyć aby poprawić współczynnik przenikania ciepła mojego dachu.

  2. Tadeusz
    poniedziałek, 6 listopada, 2017

    Bardzo potrzebny artykuł. Autor po części przybliża i fachowo opisuje izolacje nakrokwiowe , bardzo ważny , a często pomijany element przez inwestorów, w budowie pokryć dachowych. A przecież odpowiednia izolacja dachu jest niezbędna.

  3. Sam
    poniedziałek, 6 listopada, 2017

    Izolacja nakrokwiowa jak najbardziej jest potrzebna. Niektórzy omijają ten element, ale warto wydać więcej na montaż niż potem przejmować się uciekającym ciepłem z domu. Fajnie, że w artykule podane są przykłady, którymi można się posłużyć przy planowaniu izolacji.

  4. Karolina
    wtorek, 7 listopada, 2017

    Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Sądzę że nie każdy fachowiec jest w pełni świadomy takich rozwiązań. Różnorodność izolacji zapewnia w przyszłości straty ciepła w domu a także pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury zarówno w zimie jak i w lecie. Warto szukać nowoczesnych rozwiązań właśnie w takich pouczających artykułach aby za parę lat nie mieć niespodzianek w nowo wybudowanym domu.

  5. Ania M.
    czwartek, 9 listopada, 2017

    Bardzo cenne uwagi. Temat bardzo ważny w dzisiejszych czasach, kiedy musimy dbać o naszą planetę.

  6. Rysiek
    czwartek, 9 listopada, 2017

    Dobra izolacja jest na wagę złota to ona właśnie w domu daje nam ciepło, dobra wentylację itd. Bardzo przydatny artykuł dzięki któremu można dowiedzieć się wielu cennych informacji by zastosować u siebie sprawdzone i polecane izolację.

  7. Kuba
    czwartek, 9 listopada, 2017

    Jak ważna jest izolacja żeby zachowac odpowiednie przenikanie ciepła .Powyższy artykuł dokładnie opisuje , jak warto stosować
    izolacje nakrokwiową .

  8. IśkaG.
    czwartek, 9 listopada, 2017

    Nawet nie wiedziałam,że istnieje tyle rodzajów izolacji.My mamy z wełny mineralnej i chyba dobrze spełnia swoją rolę.

  9. Bohdan57
    piątek, 10 listopada, 2017

    To jak ważna jest izolacja dachu mogę się przekonać przebywając w domku na działce – dach nie jest izolowany. W gorące lato jest w domku bardzo gorąco, natomiast zimno jesienią. Artykuł skłania mnie do wykonania prac izolacyjnych. Kwestia wyboru izolacji – do przemyślenia, biorąc pod uwagę opisy w artykule.

  10. ania.aza
    piątek, 10 listopada, 2017

    Izolacje z wełny mineralnej to chyba najbardziej popularny izolator na tę chwilę. jest nie tylko dobrym izolatorem ciepła, ale lekkość daje pole do różnorakiego użycia.

  11. Bartek
    piątek, 10 listopada, 2017

    Taka izolacja nakrokwiowa przyda się gdy mamy pokój na poddaszu, można ocieplić dach budynku. Warto zastosować opisaną technologię przy remoncie dachu.

  12. Felek
    piątek, 10 listopada, 2017

    Nigdy nie przywiązywałem do tego większej uwagi, ale ten artykuł uświadomił mi jak ważna w każdym domu jest izolacja dachu. Artykuł bardzo interesujący, z dużą dozą materiałów do przyswojenia, wiele cennych uwag i wskazówek. Gdybym miał wybierać to chyba postawiłbym na izolację z włókna drzewnego.

  13. czaczko
    sobota, 11 listopada, 2017

    Jedno jest pewne termoizolacja musi być, tak jak czapka na głowie, bo przez głowę tracimy najwięcej ciepła, analogicznie w domu przez dach. Wybór jest duży. Artykuł przedstawia kilka możliwości i produktów, choć oferta rynku jest większa na podstawie w/w można już coś wybrać.

  14. bogdan
    niedziela, 12 listopada, 2017

    Izolacja termiczna to teraz podstawa budowy domu.Bez tego nikt chyba już nie buduje artykuł ukazuje nam jak bardzo to ważne.

  15. Kaśka
    czwartek, 30 listopada, 2017

    Artykuł bardzo ciekawy z mnóstwem pomocnych informacji. Do tej pory słyszałam tylko o izolacji wełną mineralną. Dzięki Wam mogłam zgłębić temat.

Podobne artykuły