Na rynku

Jak chronić dach, by uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela?

Większość właścicieli domów ubezpiecza przez skutkami intensywnych opadów i nawałnic. Warto sobie jednak zdawać sprawę, że są sytuacje, w których mimo wykupionego ubezpieczenia nasze zaniedbania mogą doprowadzić do tego, że ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania. Jakie to sytuacje?

Nawałnice z obfitymi opadami deszczu oraz silnym wiatrem przechodzące przez Polskę w połowie lipca uszkodziły dachy w setkach domów. Uszkodzeniu uległy najczęściej poszycia dachowe, rynny i rury spustowe oraz obróbki blacharskie dachu, które pod wpływem dużej siły wiatru uległy oderwaniu lub rozszelniły wrażliwe na wodę elementy dachu. Warto zatem pamiętać o szybkim naprawieniu kluczowych zniszczeń, które pozostawione same sobie przy następym załamaniu pogody mogą być powodem znacznie większych i kosztownych uszkodzeń budynków. Co więcej w pewnych okolicznościach ubezpieczyciel może nie chcieć nam wypłacić odszkodowania. Kiedy się tak dzieje?

Bardzo często powodem jest zalanie budynku przez dach lub rynny, które były w niewystarczający sposób przygotowane do przyjęcia opadów deszczu. Pamiętajmy zatem, że to na nas jako właścicielach budynku w pełni spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie dachu i całego systemu rynnowego w dobrej kondycji, by nie doprowadzić do takiej sytuacji. Powodem odmowy przez ubezpieczyciela może być np. zanieczyszczona rynna, która od dawna nie była poddawana konserwacji lub sezonowemu oczyszczaniu co doprowadziło do zalania i zamoknięcia elewacji. W przypadku jej zabrudzenia także możemy spotkać się z odmową pokrycia kosztów czyszczenia lub malowania jeśli tylko istnieje podejrzenie, że woda wylewała się z rynien z racji braku drożności lub zaniedbania w konserwacjach.

W sytuacjach spornych z pewnością rzeczoznawca zwróci uwagę na stan dachowych obróbek blacharskich. Te spełniają w zasadzie kluczową rolę w zapewnieniu ochrony przed przenikaniem wody pod dach w newralgicznych jego punktach np. na krawędziach, okapach, szczelinach między połaciami dachu czy innych elementach dachu jak kominy, włazy lub okna dachowe. Warto zatem zadbać o ich dobrą kondycję przez cały czas – nawet niewielkie ich uszkodzenie (niekoniecznie przez dużą nawałnicę) spowodować może przenikanie wody opadowej szczelinami i tym samym dostawanie się do wnętrza domu.

4.2/5 - (5 votes)

Data publikacji: 28 lipca, 2015

Autor:

4.2/5 - (5 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły