Jak dobrać konstrukcję nośną pokrycia dachowego?

Jak dobrać konstrukcję nośną pokrycia dachowego?
Jak dobrać konstrukcję nośną pokrycia dachowego? 

Łaty i kontrłaty czy sztywne poszycie? Wybór jakiego dokonamy jest niezwykle ważny, bo każda metoda ma swoje plusy i minusy. To, jaką konstrukcję wybierzemy determinuje rodzaj pokrycia dachowego.

Poszycie dachowe z desek lub płyt

Gdy dach będzie kryty gontem bitumicznym lub blachą płaską, czy też jego kąt nachylenia będzie mniejszy niż 10–20° sztywne poszycie będzie niezbędne. Specjaliści zalecają go także na dachy o skomplikowanej bryle kryte dachówkami, ponieważ pomaga dekarzom w bezpiecznym poruszaniu się po nim. Sztywne poszycie wzmacnia izolację akustyczną poddasza i lepiej usztywnia konstrukcję dachu. Minusem jest to, że bardziej zwiększa jego ciężar.

Tradycyjnie sztywne poszycie wykonywane było z desek, ale w ostatnim czasie zostają one wypierane przez płyty. Nie tylko dlatego, że są trwalsze i lepiej usztywniają konstrukcję dachu. Poszycie z płyt wykonuje się po prostu szybciej niż z desek.

Jak dobrać konstrukcję nośną pokrycia dachowego?

Łaty i kontrłaty

Tam gdzie nie ma przeciwskazań, pod większość pokryć wystarczy drewniany ruszt z kontrłat i łat. Ruszt układamy na folii wstępnego krycia. Kontrłaty przyciskają ją do krokwi, a gęsto rozstawione łaty chronią przed odkształceniem w czasie wiatru. Dzięki kontrłatom nabitym na krokwie wytwarza się szczelina wentylacyjna między pokryciem a membraną dachową, łaty zaś tworzą oparcie dla pokrycia dachowego. Fragmenty rusztu mają zazwyczaj przekrój 4 x 6 cm. Jeśli chodzi o rozstaw kontrłat to wynika on z rozstawu krokwi, zwykle jest to około 90 cm. Łaty należy rozmieszczać zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego pokrycia dachowego. Rozstaw łat przy układaniu dobiera się do kąta nachylenia dachu, długości dachówek i długości połaci. Należy pamiętać o zasadzie, że im drobniejsze elementy pokrycia, tym gęściej trzeba mocować łaty. Łaty zagęszcza się również na połaciach o mniejszym spadku. Każdy producent dachówek podaje rozstaw łat z kilkucentymetrową tolerancją – najmniejszy jest dla dachówek ceramicznych (dla wielu dachówek zakładkowych i płaskich jest to zaledwie 1-2 cm, wyjątek stanowią dachówki wielkoformatowe – około 5 cm). Zarówno pod da-chówki zakładkowe, jak i pod blachodachówkę łaty nabija się w podobnym rozstawie – około 35 cm, pod karpiówki co 15 cm (krycie w łuskę) lub 30 cm (krycie w koronkę).

Jak dobrać konstrukcję nośną pokrycia dachowego?

Podsumowanie

Odpowiadając na postawione na początku pytanie: Łaty i kontrłaty czy sztywne poszycie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego z jakim dachem mamy do czynienia. Należy uświadomić sobie pewne fakty: sztywne poszycie z desek jest pracochłonne i może stwarzać ryzyko popełnienia błędów. Przed podjęciem właściwej decyzji należy przeanalizować wszystkie plusy i minusy, najlepiej w towarzystwie projektanta i dekarza.

ASZ

Data utworzenia: 14.03.2014


Jak dobrać konstrukcję nośną pokrycia dachowego?
4.9 (98.92%) 37 głos[ów]


Komentarze

 • ALinaJan napisał(a):

  Łaty i kontrłaty są akurat tematem na czasie w moim domu. Sami zastanawiamy się co wybrać, aby było jak najlepszą podporą...

 • Inwestor napisał(a):

  Po przeczytaniu tego artykułu, jestem w jeszcze większej rozterce, niż byłem do tej pory. Według mnie, sprawę którą konstrukcję nośną wybrać, należy pozostawić konstruktorowi. Gdyż my, jako inwestorzy, nie zawsze wiemy co dla nas lepsze. I właśnie ten artykuł mi to jasno pokazał.

 • Tyśka napisał(a):

  Z własnego doświadczenia mogę śmiało polecić każdemu budującemu poszycia z płyt głównie dlatego że jest ono trwałe. Niestety nie jest ona uniwersalnym rodzajem pokryć, gdyż zależy od rodzaju dachu, dlatego pewności doda nam opinia specjalisty albo projektanta domu. Każdy z nas chce się cieszyć pięknym domem przez lata.

 • Jagoda napisał(a):

  Szczerze powiedziawszy nie wiedziałam o poszyciach z płyt. Wydają się rzeczywiście atrakcyjnym rozwiązaniem. Szybsze i łatwiejsze wykonanie zachęca, a trwałość jeszcze bardziej.

 • Łukasz napisał(a):

  Nie miałem pojęcia, iż odpowiedni wybór pokrycia dachowego jest aż tak trudny. Myślę, iż bez względu na to co wybierzemy, nie należy podejmować tej decyzji samodzielnie. Koniecznie trzeba skonsultować wybór z fachowcem, tu nie da się eksperymentować. Moim zdaniem najlepszym wyborem, będzie ten, który został opracowany przez konstruktorów do danego projektu domu.

 • Komandos napisał(a):

  Ja jako pokrycie dachowe wybrałem blachę płaską, dlatego też u mnie nie było tego dylematu - sztywne poszycie obowiązkowo. Natomiast nie ulega wątpliwości, że przy podejmowaniu tego typu decyzji warto skonsultować się z fachowcami w tej dziedzinie. Tym bardziej, że jest to wybór na długie lata.

 • kajtek napisał(a):

  Mimo trudów montażu warto wybrać poszycie sztywne. Daje dobrą izolację, mocny szkielet a do tego jest trwale na lata. Wiedza z artykułu jest bardzo przydatna, mimo wszystko warto wybrać fachową firmę dekarską do takiej pracy.

 • czymkryć napisał(a):

  W zasadzie wybór poszycia dachowgo jest mocno uzależniony od materiału, którym będziemy kryć. Jedynym sporem może być: czydeski, czy płyta. Projektu raczej mocno nie będziemy "przerabiać" o coby powiedział dekarz kiedy będziemy się wtryniać jemu w pracę.

 • Wojciech napisał(a):

  Nie wiedziałem, że wybór konstrukcji nośnej dachu ma znaczenie na rodzaj pokrycia dachowego. Wszystko będzie zależne od rodzaju budynku i dachu. Pomoc fachowego dekarza będzie w takim przypadku niezbędna.

 • Karol napisał(a):

  Konstrukcja stanowi bardzo ważny element dachu .Poszycia dachowe są wykonywane z desek lub z płyt .Poszycie z płyt bywa trwalsze sztywniejsze.Najlepiej jaką konstrukcję zastosować do danego dachu , skonsultować to z wiedzą fachowców , żeby nie popełnić kosztownych błędów.

 • Iwko24 napisał(a):

  Trudno samemu podjąć decyzję czy sztywne poszycie czy łaty i kontrłaty jeżeli ma się niewielkie pojęcie o dekarstwie.Takie sprawy najlepiej omówić z fachowcem bo i jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

 • konstruktor napisał(a):

  Niewątpliwie konstrukcja płytowa jest trwalsza i obniża koszty robocizny. Z kolei łaty i kontrłaty są inwestycyjnie tańsze, ale rosną w tym przypadku koszty montażu. Do tego również dochodzi fachowy wykonawca, którego trzeba zaangażować. Osobiście jestem zwolennikiem konstrukcji z płyt.

 • kos napisał(a):

  Tak ważną kwestię jak dach domu czy innego budynku zawsze konsultuję z dekarzem,który będzie wykonywał tę pracę i po takiej konsultacji dokonuję wyboru konstrukcji jak i pokrycia.Jak do tej pory ta metoda znakomicie się sprawdza,oczywiście ogólny zarys całości mam już zaplanowany wcześniej i z dekarzem uzgadniam potrzeby materiałowe i dobór najodpowiedniejszej konstrukcji.Koszta w tym przypadku są drugorzędną sprawą ponieważ na jakości i bezpieczeństwie nigdy nie oszczędzam.

 • Ania M. napisał(a):

  Tak jak fundamenty są podstawą domu, tak konstrukcja musi być dopasowana do dachu. A dobra jakosć zapewni bezproblemowość na wiele lat.

 • Władysław napisał(a):

  Wszelkie zagadnienia dotyczące dachu zostawiam specjalistycznej firmie która zna się dokładnie na rzeczy. Liczy się nie tylko wygląd dachu ale również bezpieczeństwo, solidność, porządek, długowieczność dachowego pokrycia, gwarancja itd. Wszędzie są plusy i minusy a zwykłemu Kowalskiemu bardzo trudno jest podjąć odpowiedzialną i trafną decyzję co do dachu dlatego mimo wszystko słucham doradztwa specjalistów mających uprawnienia, certyfikaty itd.

 • mateusz napisał(a):

  Kiedyś dachy miały bardzo prostą konstrukcję nie to co teraz. Łaty kontra łaty, folia rożnego rodzaju dodatkowo płyty zamiast desek dlatego potrzeba dobrego fachowca żeby pokrycie wykonać prawidłowo i cieszyć się dachem przez wiele długich lat.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także