Pokrycia dachowe

Jak dobrać odpowiednią dachówkę?

Wygląd dachu ma kolosalne znaczenie dla całego wizerunku domu. Liczy się każdy detal: rodzaj dachówki, jego kolor i rozmiar. Ale poza względami estetycznymi najważniejsze są jednak wartości techniczne. Wybór odpowiedniego produktu uzależniony jest od wielu czynników, przede wszystkim od projektu dachu: jego kształtu, kąta nachylenia, a także od warunków otoczenia budowanego domu.

Kolor dachu a styl architektoniczny domu

Pamiętaj, że dach będzie dominował nad całym domem, musi więc pasować nie tylko do elewacji budynku, ale też do sąsiedniej zabudowy. Powinien harmonijnie wpisywać się w okolicę.

Jeśli marzy ci się tradycyjny dom jednorodzinny, to wybierz dachówki klasyczne, natomiast jeśli jesteś miłośnikiem nowoczesnych domów lepiej dobrać pokrycia o bardziej intensywnych barwach.

Podstawowe kolory dostępnych dachówek to: ceglasty, czerwony, brązowy, antracytowy i czarny. Mogą być z połyskiem lub matowe czy też półmatowe. Zawsze za odpowiednią dopłatą można zamówić dachówki w najbardziej wymyślnych kolorach.

Ceglaste czy miedziane dachówki idealnie pasują do polskich dworków. Z jasną elewacją będzie świetnie harmonizował się czerwony kolor. Dlatego tak pięknie wyglądają klasyczne domy i wciąż są najczęściej budowane w Polsce. Ich stylowy charakter podkreślony jest zwykle dekoracyjnymi wejściami, lukarnami, finezyjnymi wykuszami czy kolumnami. Warto tu wykorzystać kamień elewacyjny bądź cegłę klinkierową do wykończenia jasnej elewacji i monochromatycznego dachu.

Barwy chłodne, surowe najlepiej pasują do nowoczesnego stylu: szarość, biel, czerń, oraz odcienie takie jak grafitowy czy srebrny. Czarne dachy, matowe lub glazurowane świetnie podkreślą współczesną architekturą.

Przy ciemnych kolorach trzeba wziąć pod uwagę fakt, że mają one bardzo duży wpływ na temperaturę na poddaszu, gdyż ciemne kolory bardziej absorbują światło. Dlatego powinniśmy szczególnie zadbać o termoizolację dachu. Doskonałym rozwiązaniem jest również zastosowanie membrany odbijającej promieniowanie słoneczne.

Rodzaje powłoki

Wybierając dachówki ceramiczne trzeba pamiętać o tym, że mogą one porastać mchem, jeśli nasz dom położony jest w pobliżu lasu. Dobrym rozwiązaniem jest wybór dachówek pokrytych glazurą, Mech rośnie na nich zdecydowanie mniej chętnie niż na porowatych dachówkach naturalnych, gdyż gładka powierzchnia pozwala na samooczyszczanie się dachówek podczas opadów deszczu.

Kolor dachu powinien komponować się zarówno z kolorem elewacji, jak i okien, drzwi czy dekoracyjnych elementów architektonicznychKolor dachu powinien komponować się zarówno z kolorem elewacji, jak i okien, drzwi czy dekoracyjnych elementów architektonicznych

Rozmiar dachówek

Ze względu na niepotrzebne straty materiałów, które zwiększają wysoki już koszt budowy dachu kształt dachówki dobieramy do stopnia skomplikowania więźby.

Dachówkami o małym formacie pokrywa się dachy wielospadowe, skomplikowane, z lukarnami czy dekoracyjnymi kopułami. Dzięki temu nie dochodzi do strat materiału (produktów nie trzeba przycinać) Poza tym łatwość dostosowania jej małego rozmiaru do złożonych konstrukcji dachowych ułatwi prace dekarzowi, szczególnie przy pokryciu dodatkowych elementów dachów skomplikowanych: wolego oka, lukarny czy dekoracyjnych kopuł.

Dachówkami wieloformatowymi pokrywa się dachy dwuspadowe lub jednospadowe z uwagi na prostą konstrukcję. Duży rozmiar przyspiesza prace dekarskie i również nie dochodzi do znacznej straty materiału, a co za tym idzie, obniża jej koszty.

Kąt nachylenia dachu

Dachówki ceramiczne należy montować na dachach o kącie nachylenia od 16 stopni. Można zastosować dodatkowe zabezpieczenia i ułożyć je na dachach o mniejszym kącie nachylenia, np. poprzez zastosowanie spodniej warstwy membrany uszczelniającej.

Dachówki na dachach stromych muszą koniecznie być mocowane do łaty, gdyż mogą być narażone na zerwanie.

Nowoczesne domy o prostej i zwartej konstrukcji można wykończyć bardziej intensywnymi barwamiNowoczesne domy o prostej i zwartej konstrukcji można wykończyć bardziej intensywnymi barwami

Ważne informacje na karcie produktu

Na tej karcie producenci zawsze podają szacunkowe zużycie dachówki na 1 m2 dachu. To bardzo istotna informacja dla kupującego, jednak należy pamiętać, że odpowiedni rodzaj dachówki należy zawsze dobrać pod konkretny projekt dachu, biorąc pod uwagę kształt więźby dachowej i kąt nachylenia.

Dachówki układane są na zakładki, ich rozmiar więc nie odpowiada wielkości pokrycia. Przy szacowaniu zużycia, oprócz wspomnianych cech charakterystycznych dachu, również rozstaw łat. I tak dachówka wielkoformatowa o wymiarach 46,4 x 30,4 cm pokryje powierzchnię ok. 39,3 x 26,3 cm. Do pokrycia 1 m2 dachu potrzebne będzie ok. 9,8 szt. dachówki.

Dachówka o bardziej standardowym, mniejszym formacie, np. ok. 44,4 x 28,2 cm, pokryje ok. 36,6 x 22,2 cm powierzchni dachu, przy zużyciu 12,5 szt. dachówki na 1 m2.

ASZ

4.9/5 - (36 votes)

Data publikacji: 20 września, 2013

Autor:

4.9/5 - (36 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Łukasz
    wtorek, 23 stycznia, 2018

    Cena nie powinna być jedynym kryterium, podobnie jak jakość. Trzeba również zwrócić uwagę na przeznaczenie

  2. trybus
    wtorek, 23 stycznia, 2018

    Dachówki pokryte glazurą to nie tylko dobre rozwiązanie dla wilgotnych terenów, ale i do terenów submiejskich. Gladka powierzchnia pozwala na szybkie oczyszczanie, a do tego wygląda imponująco!

  3. Iwko24
    wtorek, 23 stycznia, 2018

    Jest szereg rodzajów dachówek na rynku.Dobór odpowiedniej dachówki ze względu na funkcjonalność najlepiej zostawić fachowcom.Kolor natomiast zalezy od naszego gustu,musi pasować i do elewacji i do otoczenia.

  4. dachowiec
    wtorek, 23 stycznia, 2018

    Ważnym z pewnością aspektem przy wyborze dachówki jest zabudowa otoczenia. Pokrycia okolicznych budynków w różnych formach i tonacjach, bez jakiejkolwiek wizji architektonicznej, stanowią widokowy galimiatias. Oczywiście, że inne sprawy, jak kształt, kąty nachylenia, dodatkowe elementy architektoniczne muszą zostać uwzględnione przy ostatecznym wyborze.

  5. wojtek
    wtorek, 23 stycznia, 2018

    Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór dachówki .Więc można wybierać według gustu i upodobania matowe błyszczące z glazurą wybór zależy też od kształtu dachu najlepiej skonsultować to z fachowcem który będzie nam to robił.

  6. Jacek
    wtorek, 23 stycznia, 2018

    Na rynku jest teraz tak duże urozmaicenie pokryć dachowych,że może przyprawić o zawrót głowy.Najlepiej decyzję o pokryciu dachowym konsultować nie tylko w gronie rodzinnym ale także,a przede wszystkim z dekarzem który będzie wykonywał te prace.

  7. Dawid
    wtorek, 23 stycznia, 2018

    Dla ładnego wygladu domku ,zapewne ma znaczenie jak bedzie wyglądał dach. Jest bardzo duży wybór kolorów , jak i różnych dachówek .Czy to są dachówki ceramiczne ,czy miedziane , błyszczace czy matowe ,ważne dobrze dobrane do pozostałej zabudowy Ciekawie skomponowany do pozostałych budowli dach , bedzie tworzył ładną zabudowe architektoniczną .Tego typu zabudowania kuszą do ich zamieszkania .

  8. Roman
    wtorek, 23 stycznia, 2018

    Ja mam dwuspadowy dach i poszukiwałem dobrej jakościowo oferty dachówek dużej taka szybciej się układała na dachu, nie ma praktycznie strat co jest dla mnie ważnym elementem przy wyborze dachówki bo obniżają koszty układania dachu itd. Dodatkowym plusem jest możliwość dopasowania do gustu i otoczenia koloru dachu i długiej gwarancji.

  9. Damian
    wtorek, 23 stycznia, 2018

    Nie wiedziałam, że na wybór dachówki na dach ma aż tyle czynników jak projektowych, otoczenia i własnych. Mając te wszystkie informacje dobrze jest poradzić się jakiegoś dobrego dekarza lub sprzedawcy jaka dachówka byłaby najlepsza. Dobrze, że jest w czym wybierać na rynku wśród wielu producentów.

  10. czerstwy
    środa, 24 stycznia, 2018

    OK zgadzam się z autorem tekstu jeśli chodzi o to aby kolor i rodzaj pokryciakomponował się z oknami i elewacją, ale nie bardzo zgadzam się z tym aby mój dach komponował się lub pasował do zabudów sąsiednich (rozumiem że chodzi o sąsiadów), mój dach ma sięodróżniać od sąsiednich domów. No i bardzo ważny aspekt aby rodzaj dachówkidobrać do rodzajuwięźby, bo przecież po co ładować pieniądze w duże ilości odpadów.

  11. Mariusz
    środa, 24 stycznia, 2018

    Nie miałem pojęcia iż wybór dachówki jest taki trudny. Z opisu wynika, iż na rynku dostępne są dachówki o różnych kształtach, a także produkowane są z różnych materiałów i w różnych kolorach. Według mnie, wybór najlepiej skonsultować z dobrym dekarzem i postawić na jago doświadczenie. A z drugiej strony trzeba przejrzeć ofertę kilku producentów i wybrać produkt, który będzie nie tylko pięknie wyglądał na dachu, ale przede wszystkim będzie spełniał odpowiednie wymagania techniczne.

  12. Karola
    czwartek, 25 stycznia, 2018

    Dobranie odpowiedniej dachówki to bardzo czasochłonne i trudne zadanie. Jest wiele kryteriów na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze dachówek. Nie tylko kolor ma znaczenie, aspekty techniczne są o wiele ważniejsze.

  13. Cris
    czwartek, 25 stycznia, 2018

    Ten artykuł może się okazać bardzo pomocny dla mnie w niedalekiej przyszłości. Dla mnie dach to swego rodzaju wizytówka każdego domu, więc po prostu musi być on wykonany w sposób szczególny. Dlatego też ja wolę wyraziste kolory pokrycia dachu oraz jego nieszablonowy kształt i wygląd. Powiedziałbym nawet, że im bardziej finezyjny i wyrafinowany tym lepszy. Nie mniej jednak walory techniczne dachu są dla mnie równie ważne co walory estetyczne.

  14. Inwestor
    niedziela, 28 stycznia, 2018

    Całkowicie się zgadzam z autorem artykułu.Ale mam swoje przemyślenia, i nie podoba mi się parę spraw, jeśli zamawiam projekt budynku, to wydaje mi się, iż plan budynku już zawiera także budowę więźby dachowej, więc mam bardzo małe pole manewru, co do wyboru dachówek, a czytając artykuł dowiaduję się iż każdy producent może mieć inny wymiar dachówek. Więc jeśli zakupię dachówkę która mi się podoba, to, albo zapłacę za projekt nowej więźby, albo będę zmuszony zakupić dachówkę pasującą do pierwotnego projektu.

  15. AgnieszkaIl
    czwartek, 1 lutego, 2018

    Wiem sama po sobie,że jej dobór jest niezwykle trudny.Sami z mężem spędziliśmy dużo czasu nad różnymi wariantami dachówek na nasz dach.

  16. Artur
    czwartek, 23 sierpnia, 2018

    Bardzo długo zastanawiałem się jaką dachówkę wybrać, bardzo pomogli mi eksperci z MSM Wrocław. I wszystko poszło gładko, a do tego mogłem kupić cały zapas.

Podobne artykuły