Izolacje

Jak kleje do produkcji okien wpływają na ich wytrzymałość?

Produkcja drewnianych okien to bardzo długi proces, w którym najmniejszy błąd może wpłynąć na końcową jakość produktu. Dlatego ważny jest nie tylko rodzaj szkła czy drewna, ale także klej użyty do ich łączenia.

Dlaczego drewno?

W dobie popularności okien PCV drewniane modele stają się ciekawą alternatywą. Aby jednak móc konkurować z odpowiednikami z tworzywa sztucznego, muszą one być wysokiej jakości. Otrzymanie takiego efektu wiąże się z połączeniem wysokiej jakości maszyn, surowców – w tym klejów przemysłowych Extracoll – dystrybuowanych wyłącznie przez Fobaro – oraz precyzyjnej pracy człowieka. Produkcja drewnianych okien jest o wiele bardziej skomplikowana. Producent musi zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Drewno jest bowiem surowcem naturalnym, podatnym na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Aby okno mogło służyć przez długie lata, potrzeba więc odpowiedniej selekcji, impregnacji oraz konserwacji. W Polsce do produkcji okien najczęściej stosuje się sosnę lub modrzew. Z bardziej egzotycznych odmian wybiera się także meranti. Jest to drewno z drzew liściastych z rodzaju Shorea, które występuje głównie w Malezji i Indonezji. Modrzew jest drzewem bardzo odpornym na czynniki zewnętrzne. Sosna natomiast zapewnia niski współczynnik przenikania ciepła. Jednak współczesne techniki obróbki drewna pozwalają uzyskać wysokiej jakości okno niezależnie od rodzaju drzewa.

Obróbka i impregnacja

Obróbka to ten moment w całym procesie, gdzie ogromną rolę odgrywają maszyny oraz zdolności manualne pracowników. Drewno zostaje wówczas profilowane i frezowane. Na tym etapie istotne jest wyeliminowanie wszelkich pęknięć wynikających z prowadzonych na drewnie działań. Kolejnym krokiem jest szlifowanie elementów i ich impregnacja. Jest to bardzo ważny etap całego procesu, pozwala bowiem zachować najlepsze właściwości drewna na długi czas.

Kleje do produkcji okien

Drewniane okna nie podlegają zgrzewaniu, dlatego potrzebują solidnego kleju, który zapewni odpowiednią szczelność. Dlatego właśnie producenci przygotowali specjalne linie klejów, które zagwarantują wysoką wytrzymałość produktu. W Polsce jednym z największych dystrybutorem jest firma Fobaro. Oferują oni kleje dyspersyjne z linii Extracoll w klasie D2, D3 oraz D4 jednokomponentowe do produkcji okien, które zwiększą efektywność procesów produkcyjnych. Sprawdź na tej stronie, jakie rodzaje spoiw wykorzystywane są do łączenia elementów okiennych. Najbardziej popularnym klejem jest klej D4 jednokomponentowy: Extracoll 478.1K. Po zakończeniu klejenia, okna zostają poddane kolejnej weryfikacji. Usuwany zostaje wówczas nadmiar kleju i inne powstałe podczas obróbki nierówności. Kolejnym krokiem jest ponowna impregnacja oraz lakierowanie. Dopiero wówczas można przystąpić do montażu wszelkiego rodzaju uszczelek oraz innych elementów.

4.9/5 - (42 votes)

Data publikacji: 23 stycznia, 2019

Autor:

4.9/5 - (42 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzycho
    czwartek, 24 stycznia, 2019

    Dobry klej do drewna przy produkcji okien ma duże znaczenie,poniewaz to drewno narażone jest na działanie warunków atmosferycznych i musi być wyjątkowo wytrzymałe.Nie wiedziałem,że takie kleje produkuje Fobaro.

  2. kosa
    czwartek, 24 stycznia, 2019

    Ja mam już drewniane okna w swym domu,choć są to okna już kilkudziesięcioletnie, to nie chciałbym okien innych niż drewniane.Jeśli zdecyduję się na wymianę okien w swym dom,to z pewnością będą to nowoczesne okna drewniane,a o żadnym plastiku słyszeć nie chcę.

Podobne artykuły