Na rynku

Jak na dachu nie zostać w tyle – opowiada mistrz dekarstwa Waldemar Piela

XXI wiek rozpoczął nowy rozdział rozwoju nauki i techniki. Nowe technologie wypierają stare, ulepszając produkty oraz podnosząc efektywność procesów produkcyjnych. Produkcja uległa automatyzacji, przyspieszając oraz eliminując błędy, a w rezultacie dając coraz lepszy, dopracowany produkt.

Branża pokryć dachowych mocno się zmieniła. Nowe produkty, ich większa wytrzymałość, coraz większa świadomość oraz wymagania inwestorów stawiają producentów przez wieloma wyzwaniami. Zawód dekarza stał się prestiżowy i uważany za zawód wysokiej specjalizacji, bowiem praca ta wymaga ciągłego doskonalenia własnych umiejętności oraz rozwoju.

Linia produkcyjna – Lambda 2.0
Linia produkcyjna – Lambda 2.0

Nowe technologie BP2.EU®

BLACHPROFIL 2® to ceniony producent rozwiązań dla budownictwa indywidualnego oraz przemysłowego. Od 25 lat marka systematycznie prezentuje kolejne innowacje produktowe, odpowiadając na nowe potrzeby rynku, a także coraz wyższe wymagania jakościowe i estetyczne. Co ważne, firma cały czas poszukuje nowych kierunków rozwoju i proces ten jest jednym z kluczowych założeń jej działania.
Nowoczesny park maszyn, stworzony w każdym z czterech zintegrowanych zakładów produkcyjnych w Polsce oraz Rumunii, jest ulepszany i modernizowany w celu osiągania coraz lepszych efektów.
Współczesne budownictwo stawia na prostotę kształtu. W te trendy wpisują się produkty BP2.EU®, gwarantujące ponadczasowość, elegancję oraz długie gwarancje potwierdzone testami laboratoryjnymi. W osiągnięciu tak wymagających efektów wizualnych pomagają autorskie rozwiązania technologiczne wybranych produktów.

  • Przetłoczenie typu „Z” to już znane i cenione na rynku, chronione prawnie rozwiązanie BLACHPROFIL 2, które działa na zasadzie zamka, eliminując konieczność zszywania arkuszy.
  • ANTI WAVE to przetłoczenie typu “Z” wraz z systemem zagłębień montażowych, dzięki którym wkręty montowane są pod tym samym kątem do łaty. Rozwiązanie to redukuje naprężenia, co pozwala uzyskać idealnie płaską powierzchnię produktów MODULAR SERIES.
  • EASY® LINK to specjalne wycięcie i profilowanie skrajnego przetłoczenia, umożliwiające idealne spasowanie czterech arkuszy w miejscu ich styku i uniknięcie efektu wypychania.
  • IZI® LOOK oraz ZET® LOOK to zaawansowany system, dzięki któremu wkręty zostają ukryte pod arkuszami, a nieskazitelnej powierzchni dachu nie zakłócają żadne otwory, ani widoczne elementy mocujące.
  • Dwumodułowość to również łatwość i szybkość montażu przy niskich kosztach towarzyszących. Taka forma arkuszy to znaczna redukcja odpadów, a kompaktowy rozmiar to duże usprawnienie transportu i magazynowania.
  • Gotowe otwory montażowe na przetłoczeniach pionowych, umożliwiają szybkie i szczelne dopasowanie arkuszy. To nie tylko ułatwienie montażu, ale i znaczne przyspieszenie prac (dotyczy wersji z przetłoczeniem 30 mm i wyższym).
  • Zastosowane w panelu dachowym LAMBDA 2.0 profilowanie wzdłużne MICRO-RIB, na całej powierzchni panelu zabezpiecza przed wystąpieniem efektu falowania. Przetłoczenie usztywnia panele, gwarantując idealnie płaską powierzchnię dachu. Zaślepki COVER-CAP zostają zagięte po instalacji pokrycia, co ukrywa widoczne wewnątrz zamka łączenie arkuszy i sprawia, że dach nawet z bliska prezentuje jednolitą, harmonijną powierzchnię. BEND LOCK to specjalne podwinięcie panelu przy części okapowej dachu, które maskuje i zabezpiecza krawędź ciętą oraz eliminuje konieczność montowania wkrętów.
Akademia Mistrzów
Akademia Mistrzów

Waldemar Piela o współczesnym dekarstwie

Przed współczesnym dekarzem postawiono wiele wyzwań. Rosnąca oferta oraz zmieniające się sposoby montażu powodują, że aktywny dialog oraz doradztwo ze strony producenta są niezbędne. W 2019 roku w szeregi BP2.EU® wstąpił niekwestionowany autorytet w dziedzinie dekarstwa, który od wielu lat śledzi zmiany w branży i teraz jako doradca techniczny oferuje wsparcie dla odbiorców produktów BP2.EU® – Waldemar Piela, Ceryfikowany Mistrz Dekarstwa.

Waldemar Piela

– Pracę zawodową rozpocząłem w 1983 roku. Początki były trudne (śmieje się Waldemar Piela). Do dyspozycji były tylko arkusze płaskiej blachy, z których sami musieliśmy przygotować wszystkie elementy potrzebne do pokrycia dachu.
Prace warsztatowe trwały do dwóch dni, zanim przystąpiliśmy do krycia dachu, które odbywało się na tzw. mijankę bez stosowania folii wstępnego krycia. Ważny jest fakt, że poddasza domów były wtedy nieużytkowe, pełne różnych domowych skarbów.

Zmiany, jakie nastąpiły w zakresie nowych technologii są ogromne, współczesny system krycia dachów zasadniczo różni się od tego z końcówki XX wieku. Jednak wiedza niezbędna do wykonywania tego trudnego zawodu pozostała w cenie.

– Lata dziewięćdziesiąte to ekspansja nowych technologii i trendów. Blachy tłoczone na kształt dachówek ceramicznych zdominowały rynek. Różnorodność kształtów, kolorystyka, gotowe systemy rynnowe. Wszystko to spowodowało niesamowite zmiany w dekarstwie. Jednocześnie nastała moda na aranżację poddaszy, i tu rozpoczęły się nowe wyzwania: wentylacja poddasza i pokrycia dachu, inne przekroje, montaż długich odcinków blachy, praca termiczna, powłoki, obróbka materiałów, planowanie prac i inne nowości.

W 1995 roku swoją działalność rozpoczęła spółka BP2.EU®, początkowo kierunkiem dążenia firmy był segment pokryć dachowych, jednak dzięki odwadze i wizjonerstwu zarządu spółka obrała kolejne drogi rozwoju, stając się w krótkim czasie dostawcą kompleksowych rozwiązań dla branży budowlanej w zakresie produktów inwestycyjnych, takich jak płyty warstwowe, blachy konstrukcyjne, kasetony, kasety i panele elewacyjne.

Waldemar Piela to człowiek o bogatej historii branżowej. Zawód praktykuje od niemal 40 lat. Dodatkowo ma swój ogromny wkład w edukację i wchodzi w skład komisji egzaminacyjnej Mazowieckiej Izby Rzemiosła oraz rzeczoznawcą w SITPMB. Jako jeden z twórców Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy pełnił funkcję jego prezesa, które w czasie jego prezesury zyskało status członka zwyczajnego w Światowej Federacji Dekarskiej IFD. Chęć szerzenia edukacji zawodowej oraz rozwoju połączyła go z firmą BP2.EU®.

– Widząc ogromny potencjał i innowacyjność produktów firmy BP2.EU®, bardzo mocno zaangażowałem się w pracę techniczną i szkoleniową na rzecz firmy.

Współczesne dekarstwo stało się pozornie łatwiejsze. Różnorodność oferty oraz możliwości, jakie dają rozwinięte technologie, dostęp do nowoczesnych, usprawniających pracę narzędzi oraz możliwość szybkiej weryfikacji zagadnień w ogólnodostępnych nośnikach danych sprawiły, że tempo prac oraz ich ergonomia zmieniły się diametralnie. Jednak brak fundamentalnej wiedzy, bardzo szybko i dynamicznie wprowadzane zmiany dotyczące montażu produktów często powodują błędne interpretacje wykonawcze. BP2.EU® ma świadomość, że rolą producenta jest nie tylko wprowadzenie na rynek kolejnych nowości, ale również przedstawienie prawidłowej technologii ich montażu. Jednocześnie wykonawcy nie mogą zapomnieć o stałym podnoszeniu własnych kwalifikacji i śledzeniu nowych trendów.

Pełne wsparcie BP2.EU®

Dostęp do internetu zmienił świat. Na popularności zyskały filmy instruktażowe na popularnych portalach internetowych. Na przełomie 2020/2021 roku BP2.EU® przedstawi cykl innowacyjnych instrukcji montażu w formie filmów. Dostępne online materiały nie tylko będą przystępne i wyczerpujące zagadnienia montażu, ale pozostaną krótkim acz wyczerpującym kompendium wiedzy na temat stali oraz konstrukcji produktów, ich zastosowania oraz cech. Instrukcje takie, uzupełnione praktyką dają dekarzom gotowe narzędzia pracy.

Mobilna Akademia Mistrzów
Mobilna Akademia Mistrzów

Rozwój – dobra inwestycja

Aby nie zostać w tyle i utrzymywać swoją pozycję rynkową, mistrzowie dekarstwa inwestują w siebie doskonaląc swoje umiejętności. BP2.EU® stawia na wysoką specjalizację swoich odbiorców, czego dowodem są dedykowane szkolenia. Jako prekursor, w roku 2017 producent rozpoczął cykl szkoleń pn. AKADEMIA MISTRZÓW BP2®, która w ciągu niespełna 2 lat pozwoliła przeszkolić 2500 dekarzy z całej Europy. Szkolenia te odbywały się w jednym z 4 zintegrowanych zakładów produkcyjnych w Dąbrowie Górniczej, w którym powstała kompletnie wyposażona i w pełni funkcjonalna infrastruktura konferencyjno-szkoleniowa. Kolejny rok był rokiem szkoleń terenowych. MOBILNA AKADEMIA MISTRZÓW BP2.EU® przejechawszy niemal 10 000 km zaprezentowała produkty oraz sposoby ich montażu dla ponad 2000 dekarzy. Formuły odbytych szkoleń oraz aktywny dialog z ich uczestnikami pozwoliły producentowi obrać nowy kierunek – szkolenia praktyczne. I tak w 2020 roku odbył się cykl szkoleń praktycznych, w czasie których uczestnicy w niewielkich grupach mieli możliwość poszerzenia swoich umiejętności oraz wiedzy pod przewodnictwem Waldemara Pieli.

BP2.EU® zyskała absolutną pewność, że szkolenia i inwestycja w wykonawców jest fundamentalnym założeniem rozwoju branży, dlatego planuje kolejną formę szkoleń produktowych, tworząc nowoczesne centrum szkoleniowe na terenie zakładu produkcyjnego w Dąbrowie Górniczej, które da wiele możliwości szkoleniowych wraz z nowoczesnym laboratorium, które aktywnie prowadzi testy zarówno na dostarczanych surowcach, jak i gotowych produktach.

Rozwój nigdy się nie kończy. BP2.EU® wysoko postawiła poprzeczkę, jednak nie zamierza osiąść na laurach. Kolejne cele zostały już obrane i w niedługim czasie wpłyną na dekarską rzeczywistość.

5/5 - (24 votes)

Data publikacji: 23 listopada, 2020

Autor:

5/5 - (24 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. obywatel
    poniedziałek, 23 listopada, 2020

    Postęp wymusza rozwijanie się branży dekarskiej tak technicznie jak i pod względem wymagać konsumentów.Dla nas odbiorców ,to bardzo dobrze,że branża dekarska stawia na zrównoważony rozwój.

  2. futurysta
    poniedziałek, 23 listopada, 2020

    Rozwój techniki widoczny jest w dzisiejszych czasach niemal w każdej dziedzinie. Szczególnie zauważalne jest to w branży budowlanej, gdzie automatyzacja produkcji pozwala na wytwarzanie wyrobów trwalszych, doskonalszych i bardziej precyzyjnych. W ślad za rozwojem technicznym niewątpliwie muszą iść szkolenia pracowników budowalnych, tak by firmy mogły szczycić się doskonałymi wynikami.

Podobne artykuły