Izolacje dachowe

Jak prawidłowo zamontować izolację nakrokwiową? cz. 3

Nie ma wątpliwości co do tego, że izolacje nakrokwiowe stanowią najefektywniejsze rozwiązanie w zakresie termoizolacji dachu skośnego, zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.


W dużej mierze jest to zasługa wyeliminowania mostków termicznych. Np. płyty izolacyjne Powerroof firmy Recticel na obwodzie mają zamek typu pióro-wpust. Z kolei specjalna okładzina wykonana z grubego aluminium zapewnia ekran, który odbija promieniowanie cieplne nie pozwalając na nagrzewanie samej przegrody. Dla zapewnienia najwyższego poziomu izolacji ważny jest odpowiedni montaż płyt na więźbie dachowej. Chodzi tutaj o połączenie w kalenicy oraz wykończenie: przy kominie, przy oknie dachowym, krawędzi dachu, przy ścianie. Trzeba również przewidzieć odpowiednią konstrukcję do montażu kolektorów słonecznych.

Sposób montażu izolacji nakrokwiowej

Montaż kontrłat przez materiał izolacyjny do konstrukcji dachu wykorzystuje wkręty wkręcane pod kątem 90° oraz 67° w stosunku do powierzchni dachu. Zapewnia to wytrzymałość podkonstrukcji pokrycia dachu na siły, które musi ona przenieść. Możemy również zastosować wkręty Rectifix, które wymagają jedynie wkręcania pod kątem 90° co znacznie ułatwia i przyspiesza prace.
Niezmiernie istotny jest wybór długości i średnicy wkrętów mocujących płyty. Dobór ww. wkrętów, a także odległości pomiędzy śrubami musi przewidywać obciążenie śniegiem i wiatrem (zależne od strefy), ciężar pokrycia dachowego, a także kąt nachylenia dachu. Ważne będzie też to czy wkręty będą w strefie środkowej, czy krawędziowej dachu. Kontrłaty bardzo często nawierca się celem zapobiegania rozszczepianiu i zapewniania właściwej pozycji w stosunku do krokwi.
Jak prawidłowo zamontować izolację nakrokwiową

Parametry drewna i elementów montażowych

Nie można zapomnieć o odpowiednich parametrach drewna i elementów montażowych. Na przekrój łat wpływają przede wszystkim odległości pomiędzy krokwiami lub płatwiami. Oprócz tego ważny jest typ dachówek i kąt nachylenia dachu. Zastosowanie płyt izolacji nakrokwiowej, w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji, wymaga zwiększonego przekroju łat.
Z kolei konstrukcja kontrłat jest taka sama jak w konstrukcjach tradycyjnych, bowiem łaty są przytwierdzane do kontrłat a typowa szerokość kontrłat (30 mm x 50 mm) zapewni dostateczną ochronę przed rozszczepianiem się podczas przybijania.

Montaż rynny spływowej

Panele izolacji nakrokwiowej przecina się na wysokości rynny spływowej a powstałą przestrzeń należy wypełnić pianką PUR. Ważne jest aby nałożyć i przybić dwie łaty do krokwi równolegle do rynny spływowej. Z kolei pomiędzy łatami montuje się element z blachy ocynkowanej. Łaty pokrywa się kitem lub taśmą samoprzylepną. Pomiędzy warstwami folii dachowej jest nakładany pasek folii, który powinien przejść pod rynną a następnie być połączony z płytami izolacyjnymi znajdującymi się po przeciwnej stronie.

Płyty izolacyjne Powerroof firmy Recticel są odporne na działanie wilgoci i łatwo się je montuje również w przypadku gdy odległości między krokwiami są nierówne. Producent bardzo szczegółowo podaje sposób montażu płyt.

Recticel Powerroof oryginalna nakrokwiowa termoizolacja dachu skośnego

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 26 czerwca, 2017

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marek
    niedziela, 22 października, 2017

    Kominów nie wolno robić z dziurawki a tylko z pełnej cegły. Za parę lat pojawi się minimalna nieszczelność na fudze i woda wypełni cala wysokość komina.
    Problematyczne jest też podciecie na obróbkę.

  2. Irbis
    wtorek, 4 grudnia, 2018

    Celna uwaga poprzednika, a dodam jeszcze wesoły uśmiech z zastąpienia tynku płytą OSB – rewelacyjnie przyspieszy realizację gwarantując szczelność i szybki remont kapitalny 😉
    Czy taki komin spełnia normy unijne – brawo UE… a następne będą szałasy – w końcu afrykańskie upały już do nas docierają.

Podobne artykuły