Jak przekonać inwestora do komunikacji dachowej?

Jak przekonać inwestora do komunikacji dachowej?
Jak przekonać inwestora do komunikacji dachowej? 

Montaż systemu stopni i ław kominiarskich w większości przypadków nie jest obowiązkowy, dlatego inwestorzy łatwo z niego rezygnują, szukając oszczędności. Warto wiedzieć, jakich argumentów użyć, aby ich odwieść od tego pomysłu, oraz jak prawidłowo taki system zamontować.

Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie obliguje do montażu stopni i ław kominiarskich jedynie właścicieli domów z dachami o spadku powyżej 25% i pokrytych tzw. materiałami łamliwymi. W praktyce jednak okazuje się, że nie warto rezygnować z systemu komunikacji dachowej, bo np. zimą poruszanie się nawet po stosunkowo płaskim dachu bez stopni i ław może być niebezpieczne.

Jak zaprojektować system komunikacji?

Dobrze zaprojektowana komunikacja dachowa powinna zapewnić możliwość swobodnego dojścia z wyłazu dachowego lub drabiny do takich newralgicznych punktów dachu jak komin czy antena. W dachach o nachyleniu mniejszym niż 30°powinno się montować stopnie w co drugim rzędzie dachówek w odległości 70 cm od siebie. Przy nachyleniu większym niż 30° stopnie powinno montować się w każdym rzędzie w odległości 40 cm. Ławy kominiarskie powinny się znajdować się przy kominie, umożliwiając bezpieczną pracę.

Jak przekonać inwestora do komunikacji dachowej?

Czym się kierować podczas wyboru akcesoriów?

– Wybierając akcesoria dachowe warto zwrócić szczególną uwagę na grubość profili, szerokość ław i wsporników oraz na zabezpieczenie antykorozyjne. Najbardziej odporne na korozję będą systemy wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, ale ich cena będzie odpowiednio wyższa od standardowych systemów z ocynkowanej i powlekanej stali. Wszystkie elementy powinny spełniać kryteria określone przez Europejską Normę EN516. Zgodność z tą normą powinien potwierdzać znak CE wybijany na poszczególnych elementach systemu – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager w firmie Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Stopnie i ławy kominiarskie powinny być ażurowe i posiadać antypoślizgową powierzchnię. Najwygodniejsze w montażu są stopnie nie wymagające stosowania dodatkowej łaty nośnej. Dobrze, jeżeli stopień kominiarski jest wyposażony w uchwyt, znacznie ułatwia to poruszanie się po dachu. Stopnie i ławy mocowane są na różnych rodzajach wsporników w zależności od rodzaju pokrycia dachowego. – Do mocowania ław kominiarskich na pokryciu z dachówek ceramicznych lub betonowych stosujemy wspornik ław podklejony od spodu taśmą z pianki, do mocowania stopni na takich pokryciach najlepszy będzie wspornik ze stabilizującą i ochronną stopką z EPDM – radzi Przemysław Skibiński.

Jak przekonać inwestora do komunikacji dachowej?

Jak przekonać inwestora?

Inwestor szukając oszczędności z łatwością rezygnuje z komunikacji dachowej, warto jednak go odwieść od tego pomysłu, bo jak mówi stare przesyłowe „oszczędny dwa razy traci”. Nawet drobna usterka na dachu w zimie może być bardzo kosztowna, gdy kominiarz odmówi chodzenia po oblodzonym dachu, bo koszt zamówienia podnośnika jest niewspółmiernie wysoki do ceny montażu stopni kominiarskich. Kolejnym wydatkiem może być wymiana zniszczonego pokrycia. Doświadczeni dekarze na pewno dachówek nie uszkodzą, ale może to zrobić np. instalator anteny, który chodzić po dachówkach nie potrafi. System komunikacji warto zainwestować nie tylko w celu umożliwienia bezpiecznego poruszania się po dachu, ale również w trosce o pokrycie. Dzięki temu, niezależnie od pory roku będzie można przeprowadzić prace na dachu nie narażając się na dodatkowe koszty.


Jak przekonać inwestora do komunikacji dachowej?
Oceń artykuł

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także