Rynny

Jak przygotować rynny na nadejście jesieni i zimy?

Pierwsze oznaki zbliżającej się jesieni sprawiają, że coraz więcej czasu poświęcamy na planowanie, jak przetrwać zbliżające się opady deszczu, niską temperaturę oraz szybko zapadający zmrok.

Nim przyjdą słoty i pluchy, na nadejście zimy warto przygotować także nasz dom, w tym całe orynnowanie. Eksperci Galeco podpowiadają, jak zrobić to najskuteczniej, tak, by mroźne miesiące upłynęły nam w cieple domowego zacisza bez awarii i niespodzianek.

System rynnowy to nieodłączny element każdego budynku, który nie tylko podkreśla charakter elewacji, ale przede wszystkim chroni całą konstrukcję domu przed niszczącym działaniem spływającego z dachu deszczu, a zimą również osuwającego się śniegu. Poprawnie zamontowane i utrzymane w dobrej kondycji orynnowanie gwarantuje skuteczne odwodnienie budynku, chroniąc go przed zawilgoceniem i zapewniając estetyczny wygląd elewacji i dachu na długie lata. Zatem rola, jaką pełnią rynny w budynku jest nieoceniona.

Co by było, gdyby…

Aby orynnowanie mogło skutecznie chronić budynek przed zawilgoceniem, musi być całkowicie szczelne i regularnie konserwowane. Konsekwencje niesprawnie działającego systemu rynnowego mogą być bardzo poważne – od zawilgocenia dachu i elewacji, poprzez popękane i zabrudzone ściany, zniszczone i oberwane po zimie rynny, po przeciekające, a nawet całkowicie zarwane pokrycie dachowe – przestrzega Michał Gryszówka z firmy Galeco. Likwidacja szkód spowodowanych niedrożnymi, nieszczelnymi lub niepoprawnie zamontowanymi rynnami i rurami spustowymi, jest nie tylko uciążliwa, ale i pochłania znaczną część budżetu domowego. Regularnie przeprowadzana konserwacja, pozwoli uchronić się przed przykrymi niespodziankami i zapewni spokój nawet podczas obfitego deszczu czy śnieżnej nawałnicy.

Ostatni dzwonek

Koniec kalendarzowego lata i wczesna jesień to ostatni moment, by przygotować się do nieuchronnie zbliżającej się zimy i sprawdzić stan orynnowania domu oraz naprawić ewentualne usterki. Warto podkreślić, że w większości przypadków możemy to zrobić we własnym zakresie, bez konieczności angażowania specjalistów. Rutynowa kontrola zazwyczaj składa się z dwóch etapów – czyszczenia i konserwacji systemu rynnowego. Niekiedy konieczne mogą okazać się również zabiegi naprawcze.

Czysto znaczy bezpiecznie

Rozpoczynając sprawdzanie stanu orynnowania domu, w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić rynny z zalegających liści i szyszek opadających z drzew, igliwia, drobnych gałązek i piasku. Zalegające wewnątrz błoto lub innego rodzaju nieczystości redukują drożność, a wilgotne, dodatkowo obciążają rynny, przez co nie są one w stanie prawidłowo odprowadzać wody. Jest to szczególnie istotne podczas intensywnych opadów, kiedy woda, nie mogąc znaleźć odpływu, zaczyna wylewać się górą lub przeciekać, co powoduje wodne zacieki na ścianach elewacji, a nawet wewnątrz budynku, a jednocześnie skutkuje odkształcaniem się rynien, rozszczelnianiem połączeń czy nawet powstawaniem ognisk korozji. Zimą zaś, wszelkie nieczystości zamienią się w lodową bryłę, tworząc zatory grożące rozsadzeniem rynien i rur spustowych, a w najlepszym wypadku blokujące swobodny przepływ wody aż do wiosny. System rynnowy i rury spustowe najlepiej czyścić silnym strumieniem wody za pomocą węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej, zaczynając od połączeń rynien z rurami spustowymi. Jeżeli system zaopatrzony jest w tak zwany czyszczak, czyli specjalny koszyczek zapobiegający zatkaniu się rur, wszelkie zanieczyszczenia osadzą się właśnie w nim. Do usuwania zanieczyszczeń można także użyć dużych miękkich gąbek i czyścików. Unikać należy natomiast metalowych narzędzi, takich jak pazurki, szufelki lub szczotki, którymi łatwo można uszkodzić ochronną powłokę rynien.

Wszystko na swoim miejscu

Czyszczenie rynien strumieniem wody pod ciśnieniem to jednocześnie doskonała okazja do sprawdzenia ich szczelności oraz tego, czy system działa we właściwy sposób. Jeśli woda nie spływa prawidłowo do otworu odpływowego, lecz zalega wewnątrz rynny, należy skorygować jej spadek. Przy okazji warto także sprawdzić solidność mocowania rynien, aby były w stanie udźwignąć ciężar zalegającego śniegu, a w razie potrzeby dokonać niezbędnych poprawek. Warto w tym miejscu zamontować tak zwane płotki śniegowe – wyjaśnia Michał Gryszówka. Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu uszczelek w kształtkach systemu rynnowego i w razie konieczności wymienienie ich na nowe.

Ponadto sprawdzając stan instalacji należy zwrócić uwagę na wszelkie zarysowania, korozję i uszkodzenia mechaniczne, które mogą decydować o nieszczelności rynien. Jeżeli rynna przecieka, to najczęściej dzieje się to w obszarze łączeń poszczególnych elementów orynnowania i wynika z odkształcania się materiału lub błędów popełnionych na etapie montażu rynien. Większość problemów można łatwo wyeliminować używając odpowiedniego środka uszczelniającego, ale poważniejsze naprawy lepiej już zlecić fachowcom – doradza Michał Gryszówka z Galeco.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakończenie systemu rynnowego osadnikiem gruntowym BUT, dostępnym w ofercie Galeco. Dzięki specjalnemu sitku znajdującemu się wewnątrz osadnika jego konstrukcja zapewnia filtrowanie wody spływającej rurą spustową. Podczas przeprowadzenia przeglądu systemu rynnowego każdorazowo należy otworzyć klapkę osadnika BUT w celu opróżnienia sitka z zalegających zanieczyszczeń. Zabezpieczenie to nie zwalania nas jednak z obowiązku systematycznego czyszczenia i konserwacji samych rynien. Najlepiej robić to dwa razy do roku – po zimie i przed nastaniem jesieni. Dzięki temu skutecznie przygotujemy się na nadejście zimy i unikniemy wielu kosztownych napraw i remontów.

4.8/5 - (6 votes)

Data publikacji: 15 lutego, 2015

Autor:

4.8/5 - (6 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Łukasz
    poniedziałek, 24 sierpnia, 2020

    czyszczenie wodą pod ciśnieniem to chyba najlepsza metoda na przepchanie rynien i sprawdzenie szczelności. teraz jest o wiele łatwiej, bo obecne systemy posiadają specjalne sitka które wystarczy oczyścić. rynny najczęściej zapychają się jesienią.

Podobne artykuły