Rynny

Jak skutecznie udrożnić rynny

To już naprawdę ostatni dzwonek na prace porządkowe na dachu w tym sezonie. Choć to dopiero koniec września jesień nas nie rozpieszcza. Jest zimna, deszczowa i szara, a będzie jeszcze gorzej. Zanim się obejrzymy spadnie śnieg i wtedy już nikt nas z domu nie wypędzi. A warto byłoby się na zimę solidnie przygotować. Naszej uwadze polecają się szczególnie rynny, które pełnią na dachu ważne funkcje. Odpowiadają, między innymi, za sprawne odprowadzanie wody deszczowej z dachu, ochronę elewacji i ścian przed działaniem wody. Warto zatem zajrzeć na dach i przyjrzeć się jak się sprawy mają.

Kilka faktów

Na zatykanie się rynien i rur spustowych najbardziej narażone są domy usytuowane w pobliżu drzew, szczególnie kasztanów i żołędzi.

W trakcie użytkowania rynny ulegają zanieczyszczeniu przez osady spływające z dachu, liście, owady i inne rzeczy nanoszone przez wiatr.

Rynny należy poddawać okresowym przeglądom i oczyszczać przynajmniej raz w roku lub częściej jeśli wystąpi taka potrzeba.

W trakcie przeglądu należy bardzo dokładnie oczyścić łuki, łączniki oraz okolice wylotów rynny.

W przypadku wystąpienia nieszczelności na elementach łączących spowodowanych zabrudzeniem tych miejsc, należy zdjąć taki element, dokładnie go oczyścić i założyć na oczyszczony odcinek rynny.

W razie stwierdzenia nieszczelności na elementach łączących spowodowanych uszkodzeniem uszczelki należy natychmiast wymienić uszkodzoną uszczelkę na nową.

Jak sprawdzić drożność systemu rynnowego?

Można to zrobić w banalny sposób: poprzez polanie wodą i kontrolę odpływu. Gdy woda nie wypływa z rur spustowych lub wypływa w mniejszym stopniu, oznacza to, że mamy do czynienia z niedrożnością.

Jak czyścić rynny?

Czyszczenie można wykonać samodzielnie, bo to żadna filozofia. Potrzebna będzie drabina, szczotka i wąż ogrodowy. Najpierw trzeba usunąć większe zanieczyszczenia, a następnie spłukać wodą pod dużym ciśnieniem. Jeśli w rynnach zalegają większe ilości błota należy pozostawić je na pewien czas zalane wodą w celu odmoknięcia i rozpuszczenia niedrożności.

Niestety, kontrola drożności rynien jest skomplikowana przez wysokość i utrudniony dostęp, ale nie powinniśmy z tym zwlekać. Jeśli nie mamy specjalnej ochoty na wspinanie się na dach warto wezwać fachowca. Co prawda za darmo nam tego nie zrobi, ale będziemy mieli problem z głowy.

ASZ


Data publikacji: 27 września, 2013

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Tomasz
    niedziela, 8 września, 2019

    niestety najwięcej roboty z czyszczeniem jest na jesień. najgorsze są spadające liście na dach, rosnący mech czy inne nieczystości które trzeba usunąć. czysta rynna od razu lepiej odprowadza wodę

  2. Emil
    wtorek, 5 maja, 2020

    Udrożnianie rynien to istotny zabieg konserwacyjny, w szczególności jeśli w pobliżu rosną drzewa. I trzeba to robić regularnie aby uniknąć niespodzianek podczas ulewnych deszczów. Wiem sam ze swojego doświadczenia że liści, gałązek, żołędzi i orzechów oraz torebek można zebrać 2-3 wiaderka pomimo wcześniejszego przeglądu.

  3. Pete67
    sobota, 20 czerwca, 2020

    tytuł jak udroznić rynny a w treści pierdu pierdu o konserwacji :/

  4. Bartek
    wtorek, 11 sierpnia, 2020

    Świetny artykuł, autor ma sto procent racji, jeśli zaniedbamy rynny, dach i pozwolimy ptakom na przebywanie w okolicach tych newralgicznych miejscach możemy z czasem mieć problem z elewacją.
    Zawsze warto jest sami nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami oraz wiedzą zadzwonić po profesjonalną firmę, ja np. korzystam co roku z firmy BAKI, podaje numer 791801480

  5. Oki
    niedziela, 13 sierpnia, 2023

    A gdzie te sposoby i rady???

Podobne artykuły