Jak skutecznie udrożnić rynny

Jak skutecznie udrożnić rynny
Jak skutecznie udrożnić rynny 

To już naprawdę ostatni dzwonek na prace porządkowe na dachu w tym sezonie. Choć to dopiero koniec września jesień nas nie rozpieszcza. Jest zimna, deszczowa i szara, a będzie jeszcze gorzej. Zanim się obejrzymy spadnie śnieg i wtedy już nikt nas z domu nie wypędzi. A warto byłoby się na zimę solidnie przygotować. Naszej uwadze polecają się szczególnie rynny, które pełnią na dachu ważne funkcje. Odpowiadają, między innymi, za sprawne odprowadzanie wody deszczowej z dachu, ochronę elewacji i ścian przed działaniem wody. Warto zatem zajrzeć na dach i przyjrzeć się jak się sprawy mają.

Kilka faktów

Na zatykanie się rynien i rur spustowych najbardziej narażone są domy usytuowane w pobliżu drzew, szczególnie kasztanów i żołędzi.

W trakcie użytkowania rynny ulegają zanieczyszczeniu przez osady spływające z dachu, liście, owady i inne rzeczy nanoszone przez wiatr.

Rynny należy poddawać okresowym przeglądom i oczyszczać przynajmniej raz w roku lub częściej jeśli wystąpi taka potrzeba.

W trakcie przeglądu należy bardzo dokładnie oczyścić łuki, łączniki oraz okolice wylotów rynny.

W przypadku wystąpienia nieszczelności na elementach łączących spowodowanych zabrudzeniem tych miejsc, należy zdjąć taki element, dokładnie go oczyścić i założyć na oczyszczony odcinek rynny.

W razie stwierdzenia nieszczelności na elementach łączących spowodowanych uszkodzeniem uszczelki należy natychmiast wymienić uszkodzoną uszczelkę na nową.

Jak sprawdzić drożność systemu rynnowego?

Można to zrobić w banalny sposób: poprzez polanie wodą i kontrolę odpływu. Gdy woda nie wypływa z rur spustowych lub wypływa w mniejszym stopniu, oznacza to, że mamy do czynienia z niedrożnością.

Jak czyścić rynny?

Czyszczenie można wykonać samodzielnie, bo to żadna filozofia. Potrzebna będzie drabina, szczotka i wąż ogrodowy. Najpierw trzeba usunąć większe zanieczyszczenia, a następnie spłukać wodą pod dużym ciśnieniem. Jeśli w rynnach zalegają większe ilości błota należy pozostawić je na pewien czas zalane wodą w celu odmoknięcia i rozpuszczenia niedrożności.

Niestety, kontrola drożności rynien jest skomplikowana przez wysokość i utrudniony dostęp, ale nie powinniśmy z tym zwlekać. Jeśli nie mamy specjalnej ochoty na wspinanie się na dach warto wezwać fachowca. Co prawda za darmo nam tego nie zrobi, ale będziemy mieli problem z głowy.

ASZ


Data utworzenia: 27.09.2013


Komentarze

 • Bartek napisał(a):

  Świetny artykuł, autor ma sto procent racji, jeśli zaniedbamy rynny, dach i pozwolimy ptakom na przebywanie w okolicach tych newralgicznych miejscach możemy z czasem mieć problem z elewacją. Zawsze warto jest sami nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami oraz wiedzą zadzwonić po profesjonalną firmę, ja np. korzystam co roku z firmy BAKI, podaje numer 791801480

 • Pete67 napisał(a):

  tytuł jak udroznić rynny a w treści pierdu pierdu o konserwacji :/

 • Emil napisał(a):

  Udrożnianie rynien to istotny zabieg konserwacyjny, w szczególności jeśli w pobliżu rosną drzewa. I trzeba to robić regularnie aby uniknąć niespodzianek podczas ulewnych deszczów. Wiem sam ze swojego doświadczenia że liści, gałązek, żołędzi i orzechów oraz torebek można zebrać 2-3 wiaderka pomimo wcześniejszego przeglądu.

 • Tomasz napisał(a):

  niestety najwięcej roboty z czyszczeniem jest na jesień. najgorsze są spadające liście na dach, rosnący mech czy inne nieczystości które trzeba usunąć. czysta rynna od razu lepiej odprowadza wodę

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły