Jak wybrać pokrycie dachu dla twojego domu?

pokrycie dachu
pokrycie dachu 

Dach to jeden z większych i ważniejszych elementów całej konstrukcji domu, dlatego wybór odpowiedniego pokrycia dachu jest bardzo ważny, a przy tym trudny. W dzisiejszych czasach istnieje ogromny wybór płytek i dachówek. Możemy wybrać pokrycie gliniane, łupkowe, betonowe lub metalowe. Które będzie najbardziej odpowiednie dla twojego domu? Oto kilka wskazówek.

Porozmawiaj z architektem

Niewielu z nas jest w stanie samodzielnie zaprojektować dach, nie mówiąc już o całym domu. Dlatego tak ważne jest, by zapytać o radę specjalistów. Dobry architekt uwzględni w projekcie nie tylko twoje życzenia, ale też inne czynniki, takie jak krajobraz i to, jak wyglądają okoliczne domy. W niektórych przypadkach może okazać się, że przy projektowaniu dachu musimy kierować się na przykład lokalnymi wymogami architektonicznymi i trzeba będzie uzyskać zgodę architekta miasta, by móc zrealizować nasz projekt.

Projekt domu

Ogólna konstrukcja dachu i domu jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze pokrycia dachu. To, jakiego kształtu będzie nasz dach, ma ogromny wpływ na to, jakiego rodzaju płytki powinny się na nim znaleźć. Inne pokrycie będzie może być lepsze dla dachów płaskich,  inne dla dachów skośnych. Jeśli szukasz pokrycia dachowego o złożonej konstrukcji, posiadającego wiele funkcji i potencjalnych cięć dachówek, być może najlepiej sprawdzą się w tym celu betonowe gładkie płytki lub blachodachówka.

Wysokość i spadzistość dachu

Wysokość twojego dachu będzie dyktować, jakich produktów możesz użyć. Wszystkie dachówki mają wymaganą minimalną wysokość. Dach dwuspadowy bardzo skutecznie przenosi i rozkłada nie tylko ciężar wybranego pokrycia, ale także skutecznie radzi sobie z wszystkimi czynnikami środowiskowymi, takimi jak wiatr, deszczówka i śnieg, dlatego można zastosować w jego budowie cięższe pokrycie.

Materiały dobrej jakości

Pamiętaj, by przy budowie dachu zastosować materiały o dobrej jakości. Na rynku istnieje wielu producentów pokrycia dachu,  oferujących sprawdzone, a przy tym technologicznie zaawansowane rozwiązania. Jeśli zależy ci na cenie, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będą płytki betonowe lub blachodachówka. Należy jednak wziąć pod uwagę, że beton jest ciężkim materiałem i nie można go zastosować we wszystkich projektach dachowych.

Wygląd i styl

Niewątpliwie, jednym z najbardziej spektakularnych pokryć dachu jest pokrycie gliniane. Pięknie wyglądają także płytki kamienne oraz dachy drewniane. Warto jednak pamiętać, że w związku z rozwojem technologicznym, możemy użyć tańszego pokrycia dachu, które w doskonały sposób może imitować dachówki gliniane, kamienne, a nawet drewniane.

Data utworzenia: 09.07.2018


Jak wybrać pokrycie dachu dla twojego domu?
5 (99.02%) 41 głos[ów]


Komentarze

  • inwestor napisał(a):

    Ogromne bogactwo pokryć dachowych stawia każdego przed trudnym jego wyborem. Trwałość, estetyka a także cena to podstawowe elementy decydujące o wyborze rodzaju dachówki. Niewątpliwie pomocne będą porady fachowców - architekta, a także dekarza.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także