Drewno konstrukcyjne

Jak zadbać o drewno – przegląd dostępnych impregnatów

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów używanych przez człowieka. I mimo wprowadzenia nowoczesnych materiałów i technologii nadal jest chętnie wykorzystywane. Swoją popularność zawdzięcza lekkości i wystarczającymi do wielu zastosowań własnościami wytrzymałościowymi. Ale żeby długo nam służyło musimy o nie odpowiednio zadbać.

Impregnacja znaczy nasycenie

Impregnacja drewna, szczególnie użytkowanego na zewnątrz lub w miejscach trudno dostępnych, jest zabiegiem niezbędnym, który znacznie przedłuża jego żywotność. Proces ma wzmocnić i zabezpieczyć materiał przed szkodliwym działaniem wilgoci, pleśni, owadów i grzybów.

Impregnaty rozcieńczalnikowe

Wykazują wysoką toksyczność do czasu całkowitego wyschnięcia, zatem stosowane mogą być wyłącznie do zabezpieczania drewna użytkowanego na zewnątrz budynku: do impregnacji płotów, altan, podbitek dachowych i innych elementów architektury ogrodowej. Dostępne są preparaty służące do profilaktyki, jak i środki przeznaczone do naprawy już porażonego drewna, zwalczające owady i grzyby. Można je nakładać na drewno strugane, jak i niestrugane. Impregnację przeprowadza się za pomocą pędzla lub przez zanurzenie. Zabezpieczone powierzchnie można następnie pomalować farbami lub lakierem.

Impregnaty barwiące

Są to preparaty rozpuszczalnikowe, zawierające oprócz środków grzybo- i owadobójczych oraz spoiwa na bazie żywic alkidowych również pigmenty, które barwią powierzchnię drewna na wiele naturalnych kolorów. Impregnaty te podkreślają w dekoracyjny sposób naturalny rysunek drewna. Można je stosować na ostrugane elementy drewniane, użytkowane wewnątrz i na zewnątrz domu. Na rynku dostępne są również preparaty wodorozcieńczalne na bazie żywic akrylowych, ale ze względu na efekt „podnoszenia” włókien drewna należy je nakładać jedynie na powierzchnie dokładnie oszlifowane.

Właściwa impregnacja drewna

Impregnacja zewnątrz

Specjaliści od renowacji drewna doradzają stosowanie trzech warstw zabezpieczających. Doskonałym podkładem do tego typu powierzchni może być bezbarwny Drewnochron Impregnat Głęboko Penetrujący, wystarczy nałożyć jedną warstwę. Kolejne dwie warstwy należy nałożyć już innego preparatu: Drewnochronu Impregnatu Kolor, w wybranym odcieniu, odpowiednim dla odnawianej powierzchni.

W przypadku malowania zewnętrznego niezbędne jest zastosowanie przynajmniej jednej warstwy wyrobów kolorowych (najlepiej zbliżonych naturalnego koloru drewna). Zapobiegnie to w sposób skuteczny szarzeniu powierzchni pod wpływem światła.

Jeśli renowacji wymaga podbitka dachowa dobrym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie jej warstwą Drewnochronu Impregnatu Głęboko Penetrującego, a później dwiema warstwami Lakierobejcy Super lub Lakierobejcy Żelowej. Eksperci polecają też preparaty marki Sigma, jako bazę podkładową Sigmalive VS, a następnie dwa malowania produktem Sigmalife DS.

Ochrona absolutna

Decorator firmy Den Braven zabezpiecza drewniane powierzchnie, które znajdują się na zewnątrz budynków: płoty, mała architektura ogrodowa, bramy, stolarka okienna i drzwiowa, podbitki dachowe, boazeria elewacyjna, okiennice. Preparat jest stworzony na bazie mieszaniny żywic alkidowych i biocydów, chroni nie tylko przed działaniem wilgoci i promieniowania UV, ale również przed sinizną, grzybami oraz owadami. Jego zaletą jest to, że nie tworzy on złuszczającej się i odpadającej warstwy, ale wnika w głąb struktury drewna. Pokryta impregnatem powierzchnia „oddycha”, a zmagazynowana w drewnie wilgoć odprowadza się na zewnątrz.

Zabezpieczenie materiału drzewnego przed niszczeniem jest zagadnieniem bardzo szerokim i wciąż poddawanym wielu badaniom naukowym. Nieustająco mamy do czynienia z coraz to nowszymi preparatami do jego ochrony, jest więc w czym wybierać.

ASZ

5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 15 czerwca, 2013

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Iśka
    niedziela, 20 stycznia, 2019

    Impregnacja drewna jest niezbędna,zwłaszcza kiedy drewno jest narażone na warunki atmosferyczne.W tym roku impregnowalismy meble ogrodowe,jestem ciekawa czy na wiosnę zastaniemy je w stanie nienaruszonym.

  2. Piotr W.
    piątek, 8 lutego, 2019

    Jako mieszkaniec kanadyjczyka wiem już jak ważna jest prawidłowa impregnacja drewna. Niezabezpieczona mała architektura ogrodowa po kilku latach była do wyrzucenia. Teraz kiedy zabezpieczyłem panele drewniane płotu i pergoli drewnochronem wygląda to zupełnie inaczej. Na szczęście konstrukcja domu była zabezpieczona ciśnieniowo. Nie mniej jednak zapobiegawczo pokryłem belki poddasza Drewnochronem Impregnat Głęboko Penetrujący. Wiatę drewnianą zaś zabezpieczyłem Drewnochronem Impregnat Kolor. Na kilka lat będę miał spokój.

Podobne artykuły