Dachy płaskie

Jak zaoszczędzić na budowie domu z płaskim dachem?

Pokrycie dachowe to jeden z najważniejszych elementów domu. Musi być trwałe, funkcjonalne, służyć przez lata a także pasować do bryły budynku. Ważnym aspektem są także koszty – jak sprawić by budowa domu z dachem płaskim przyniosła oszczędności? Sprawdź!

W ostatnich latach bardzo popularne jest budowanie dachów płaskich, które są znane również jako stropodachy, dachy eksponowane lub dachy ostatniej kondygnacji. Łączą w sobie zarówno funkcje standardowych stropów, jak i dachu.

Zalety stropodachu

Coraz więcej osób decyduje się na stropodach z kilku bardzo ważnych powodów. Pierwszym z nich jest możliwość doskonałego wykorzystania najwyższej kondygnacji budynku, ponieważ przy dachu płaskim nie ograniczają nas żadne skosy. Dodatkowo takie rozwiązanie jest również zdecydowanie tańsze, prostsze w wykonaniu i szybsze, co bezpośrednio przekłada się nie tylko na obniżenie całego kosztu budowy, ale także na przyspieszenie terminu oddania budynku. Takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane w domach energooszczędnych.

Projekt domu E-187 WAX1089

Projekt domu E-187 WAX1089

Stropodach jest również bardziej odporny na działanie wiatru, w porównaniu do dachu spadzistego. Dodatkowo z łatwością można na niego wejść, aby wykonać niezbędne prace. Stropodach ma także wiele funkcji typowo energooszczędnych. Poza tym, że na płaskim dachu łatwiej instaluje się panele słoneczne, przez co łatwiej jest korzystać z ich możliwości, to również jest on z zasady bardziej oszczędny – z powodu swojej niedużej powierzchni, zmniejsza straty ciepła.

Projekty domów z dachem płaskim są doskonałym rozwiązaniem także dla osób, które marzą o posiadaniu nowoczesnego budynku i pragną zorganizować sobie taras wypoczynkowy na dachu. Wystarczy dla bezpieczeństwa zamontować barierki na brzegach, zaaranżować powierzchnię według swoich upodobań i można do woli cieszyć się oryginalnym miejscem przeznaczonym na relaks w towarzystwie najbliższych.

Czy taki dach na pewno jest płaski?

Wbrew pozorom stropodach nie jest zupełnie płaski. Posiada pewne, niewielkie nachylenie rzędu 2,3 stopni. Jest to niezbędne, by na dachu nie gromadził się deszcz i śnieg.

Obserwując domy, które powstały w ostatnim czasie, można zauważyć, że coraz więcej z nich posiada płaski dach. Biorąc pod uwagę również to, że w najbliższych latach coraz więcej budowanych budynków będzie energooszczędnymi, można pokusić się o stwierdzenie, że w przyszłości podobny wybór będzie padał znacznie częściej.

4.5/5 - (15 votes)

Data publikacji: 10 maja, 2017

Autor:

4.5/5 - (15 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. ekolog
    sobota, 23 lutego, 2019

    Według mnie zaletą płaskiego dachu jest nie tylko niższy koszt czy łatwiejszy montaż paneli słonecznych. Dla mnie płaski dach nasuwa od razu pomysł wykorzystania go jako dużego tarasu, na którym w letnie dni można doskonale wypocząć. A jak mowa o wypoczynku to ogród na dachu, ale to już z pewnością wiąże się z odpowiednim uszczelnieniem i systemem odprowadzenia wody.

  2. Jan T.
    czwartek, 28 lutego, 2019

    Ruszyły już powoli budowy domów w mojej okolicy i coraz częściej widać domy z płaskim dachem. które kiedyś nie były tak często spotykane. Te które już funkcjonują mają na dachu taras. Na dachach widać też roślinność. Zatem jak widać główne tezy artykułu są zgodne z rzeczywistością. Te domy wyróżniają się też zwartą konstrukcją są też zapewne energooszczędne. Ich pudełkowy wygląd jest może nie dla wszystkich do przyjęcia nie mniej jednak ma to rozwiązanie wiele zalet, które to równoważą: taras na dachu, doskonale wykorzystana przestrzeń poddasza czy też piętra.

Podobne artykuły