Cieśla

Jak zapewnić odpowiednią trwałość konstrukcji domów drewnianych

Domy drewniane szkieletowe oraz te, które mają formę gotowych ścian do montażu na budowie, podlegają takim samym zmianom konstrukcji drewnianej w czasie użytkowania.

Właściwości drewna jako materiału konstrukcyjnego

Drewno jest materiałem niemalże doskonałym, ponieważ jest wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne, łatwe w obróbce i montażu. Warto podkreślić przy tym dobre właściwości izolacyjne w porównaniu do innych materiałów budowlanych.

Na chwilę obecną użycie drewna jako materiału budowlanego konstrukcyjnego i wykończeniowego stale wzrasta. Dodatkową zaletą jest długotrwała odporność drewna na przepalenie w wypadku ewentualnego pożaru. Stąd jego wyższość nad konstrukcjami stalowymi, szczególnie w przypadku budowy obiektów publicznych.

Zmiany wymiarów drewna

Niestety nie ma materiałów budowlanych absolutnie idealnych. Drewno nawet najbardziej wysuszone podlega pewnym zmianom wymiarowym przy zmieniających się warunkach wilgotności i temperatury. Oczywiście im drewno bardziej (a najlepiej w warunkach naturalnych) wysuszone, tym jego stabilność jest większa.

Jak pokazuje praktyka nawet suche drewno z czasem podlega niewielkiemu skurczowi. Dzisiejsze drewno konstrukcyjne niestety nie zawsze gwarantuje odpowiednie parametry, a szczególnie drewno niewiadomego pochodzenia.

Odpowiednie wkręty ciesielskie to podstawa

Dla zminimalizowania negatywnych efektów skurczu drewna stosowane są odpowiednie technologie. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa odpowiednia impregnacja. Z drugiej strony kluczowe miejsce zajmuje technologia wzmacniania konstrukcji drewnianej pełnogwintowymi wkrętami ciesielskimi. I właśnie tą technologię stosują odpowiedzialni producenci domów.

Po związaniu poszczególnych elementów konstrukcji domu wkrętami ściągającymi (wkręty z częściowym gwintem z główką stożkową lub talerzową) wydawałoby się, że konstrukcja ta jest już zwarta, mocna i stabilna. Co się jednak dzieje po upływie roku lub kilku lat, kiedy drewno ulega powolnemu skurczowi? Węzły wiązań konstrukcyjnych nabierają niestety z czasem „luzów” i w czasie, gdy na dom będą działały siły pochodzące od wiatru, konstrukcja przestanie być stabilna. Najpierw jest to niezauważalne, potem dom miło „skrzypi”, ale kiedy ściany zaczynają pękać, to zaczyna to właściciela co najmniej denerwować, a powstające luzy na wiązaniach znacznie obniżają wytrzymałość tych wiązań. I tutaj z pomocą przychodzą wkręty ciesielskie pełnogwintowe austriackiej firmy SCHMID o nazwie handlowej RAPID VG, które wkręcone w wiązania w trakcie budowy wzmacniają je na przyszłość!

Oczywiście wielu wykonawców nie zwraca na to uwagi, bo w czasie walki cenowej o klienta każdy dodatkowy element kosztowy zmniejsza prawdopodobieństwo wygrania przetargu.

Niezależnie od funkcji wzmacniania węzłów konstrukcyjnych, wkręty pełnogwintowe stosuje się miejscowo do wzmacniania przejść przez konstrukcję drewnianą instalacji rur wodnych, CO, a szczególnie większych kanałów wentylacyjnych. Wkręty takie produkuje się w związku z tym w długościach dochodzących do 1 metra, a nawet dłuższych.

Dr inż. Wojciech Piątkowski de Grzymała

ASTRA TRADE
Rydlówka 5, 30-363 Kraków
tel. /fax + 48 12 269 81 85
biuro@astra-trade. pl
www.astra-trade.pl

5/5 - (10 votes)

Data publikacji: 16 października, 2015

Autor:

5/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Sebastian
    poniedziałek, 6 stycznia, 2020

    Skoro już publikujecie podłą reklamę, to może chociaż odrobina informacji dlaczego te akurat wkręty ciesielskie są takie niesamowite i skąd ich przewaga podczas skurczu drewna nad “zwykłymi plebejskimi wkrętami”?

Podobne artykuły