Jak zapewnić prawidłową wentylację izolacji nakrokwiowej? cz. 1

Standardowe płyty Powerroof mają wielkość 2500x1200 mm i grubość od 60 do 180 mm. Obowiązkowo wyposażone w pióro wpust.
Standardowe płyty Powerroof mają wielkość 2500x1200 mm i grubość od 60 do 180 mm. Obowiązkowo wyposażone w pióro wpust. 

O tym jaki zostanie zastosowany rodzaj wentylacji izolacji dachu decyduje przede wszystkim wykorzystany materiał termoizolacyjny. Warto przy tym podkreślić, że coraz większym uznaniem u inwestorów i w firmach wykonawczych cieszą się izolacje nakrokwiowe firmy Recticel.

Warto przypomnieć, że materiały o konstrukcji dyfuzyjnie zamkniętej nie muszą być wentylowane, a nawet nie jest wskazane wykonywanie izolacji. Z kolei w odniesieniu do materiałów włóknistych, które są dyfuzyjnie otwarte wentylacja to konieczność.
Na etapie projektowania konstrukcji dachu bierze się pod uwagę ściśle określone, trzy strefy wentylacji znajdujące się nie tylko w obrębie dachu ale i poddasza – wentylacja pomieszczeń na poddaszu, wentylacja materiału termoizolacyjnego, wentylacja pokrycia dachowego. Miejsca wymagające wentylacji są strefami odseparowanymi.

Strefy wentylacyjne

Zazwyczaj w konstrukcjach dachów przewiduje się szczelne oddzielenie stref wentylacyjnych. Jednak są również rozwiązania z przenikaniem wentylacji pokrycia dachowego i wentylacji izolacji.
Mówiąc o przenikaniu obejmującym połączenie wentylacji pokrycia dachowego i wentylacji izolacji warto wspomnieć o konstrukcjach, gdzie warstwę wstępnego krycia stanowi membrana o wysokim poziomie paroprzepuszczalności. Nie powstaje zatem dodatkowa szczelina wentylacyjna znajdująca się pomiędzy termoizolacją a pokryciem wstępnym. Wilgoć zabiera ta sama szczelina, która odpowiada za wentylowanie spodniej strony pokrycia dachu. Jeżeli konstrukcja dachu ma sztywne pokrycie wstępne np. w postaci papy na deskowaniu to wentylacja pokrycia dachowego i termoizolacja stanowi dwie odrębne szczeliny wentylacyjne.

Informacje o izolacjach nakrokwiowych Recticel pod numerem telefonu 61 815 10 08 lub na stronie www.recticel.com
Informacje o izolacjach nakrokwiowych Recticel pod numerem telefonu 61 815 10 08 lub na stronie www.recticel.com

Wentylacja wnętrza pomieszczeń

Ważne jest aby wentylacja pomieszczeń na poddaszu była całkowicie odseparowana od pozostałych systemów wentylacyjnych dachu – wentylacji pokrycia dachowego, wentylacji termoizolacji. Na tym etapie wykonywania dachu i systemu wentylacji popełnia się wiele błędów. Pamiętać bowiem należy, że wentylacja pomieszczeń a wentylacja pokrycia dachowego i termoizolacji to różne, odrębne zagadnienia.
Za wentylowanie pomieszczeń odpowiadają systemy wentylacyjne. Klasyczne rozwiązania to systemy wentylacji grawitacyjnej. Wymiana powietrza wykorzystuje przy tym kratki wentylacyjne, które mają za zadanie wyciąganie zużytego powietrza z wnętrza budynku poprzez kominy. Za dopływ świeżego powietrza odpowiadają natomiast okna, nawiewniki oraz inne nieszczelności. Coraz większym uznaniem cieszą się mechaniczne systemy wentylacyjne również z rekuperatorem.
Folia paroizolacyjna ma za zadanie zapewnienie całkowicie szczelnej przegrody od strony wewnętrznej pomieszczenia.

WAŻNE
Jak widać na etapie wykonywania termoizolacji dachu skośnego jest szereg miejsc, w których nie trudno o błąd wykonawczy. Skutecznym a zarazem prostym rozwiązaniem termoizolacji dachu jest izolacja nakrokwiowa. Np. izolacja dachu płytą PIR POWERROOF firmy RECTICEL jest szczególnie efektywnym rozwiązaniem dedykowanym dla wymagających klientów oczekujących efektu energooszczędnego a nawet pasywnego.
Izolacyjne płyty POWERROF zastosowane, jako ocieplenie dachu skośnego opatrzone są po obwodzie w zamek typu pióro – wpust. Tym sposobem eliminuje się w izolacji dachu efekt mostka termicznego. Dzięki specjalnej okładzinie z grubego aluminium stanowiącej ekran odbijający zimą ciepło do wnętrza budynku izolacyjne płyty PIR POWERROOF stanowią niezwykle efektywne rozwiązanie.

Wentylacja termoizolacji dachu

Jak już wiadomo wentylacja termoizolacji stanowi konieczność w przypadku gdy materiał izolacyjny to izolacja włóknista np. w postaci wełny mineralnej. Jest to materiał dyfuzyjnie otwarty, który przejmuje i oddaje wilgoć. Aby zachować proces przejmowania i oddawania wilgoci musi być realizowana odpowiednia wymiana gazowa pary wodnej.
Dla zapewnienia prawidłowej wentylacji włóknistych materiałów izolacyjnych konieczna jest szczelina wentylacyjna znajdująca się pomiędzy termoizolacją a pokryciem. Kluczowe miejsce zajmuje przy tym odróżnienie szczeliny wentylacyjnej od pustki powietrznej. W szczelinie wentylacyjnej ważny jest wlot i wylot, dzięki czemu powietrze może swobodnie przepływać. Z kolei pustka powietrzna jest zamkniętą przestrzenią powietrzną bez wylotu – np. pustka w zespolonym pakiecie szybowym.
Szczeliny wentylacyjne dachu wykorzystują wlot powietrza w okapie oraz wylot znajdujący się w kalenicy. Tym sposobem powietrze przechodzi pod sztywnym poszyciem zabierając wilgoć z wełny wyprowadzając ją poza dach. Właśnie tak prawidłowo przebiega wentylacja termoizolacji o konstrukcji włóknistej. Istotną cechą takiego rozwiązania jest odbieranie przez przewiew ciepła z przegrody, co powoduje znaczne straty termiczne.

O wyborze konkretnego rozwiązania w zakresie termoizolacji dachu decydują przede wszystkim oczekiwane parametry termiczne oraz rodzaj wykończenia poddasza. Skuteczną izolację dachu i szerokie możliwości w zakresie wykończenia poddasza zapewniają oryginalne płyty izolacyjne PIR firmy Recticel.

Recticel Izolacje
biuro handlowe
Niepruszewo, ul. Cisowa 4, 64-320 Buk
tel./fax: 61 815 10 08
e-mail: sekretariat.pl@recticel.com
www.recticelizolacje.pl


Jak zapewnić prawidłową wentylację izolacji nakrokwiowej? cz. 1
Oceń artykuł

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także