Pokrycia dachowe

Jak zapewnić trwałość dachu?

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Od jakości pokrycia zależeć będzie trwałość całego budynku, dlatego trzeba rozważnie wybrać metodę jego wykończenia. Jakie rozwiązania okazują się najskuteczniejsze?

Wybór materiału

Dach jest bez przerwy narażony na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli ma przetrwać bez uszczerbku, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Które są najtrwalsze? Bez problemu kilkadziesiąt lat na dachu wytrzymają tradycyjne dachówki ceramiczne, trochę krótszą żywotność mają cementowe czy betonowe, ale i tak przetrwają przynajmniej jedno pokolenie właścicieli. Bardzo wysoką trwałością wyróżniają się natomiast pokrycia z blach cynkowo-tytanowych lub miedziane. Blacha tego typu potrafi znieść nawet 300 lat użytkowania. Około stuletnią bytnością na dachach mogą pochwalić się blachy cynkowo-tytanowe.

W gruncie rzeczy wszystko zależy od jakości kupowanego materiału, a nie jego rodzaju. Producent powinien zapewnić wieloletnią gwarancję na swoje produkty, warto też upewnić się, że dany rodzaj materiału jest odpowiedni do warunków atmosferycznych panujących na danym terenie. Istotny jest też sam kształt dachu. Najwięcej uwagi trzeba poświęcić dachom o małym nachyleniu, bo są one w większym stopniu narażone na nieszczelność oraz dachom o bardzo skomplikowanej konstrukcji. Nie bez znaczenia są też parametry ogniotrwałości.

Zadbaj o szczelność

Bez względu na to, jaki materiał wyląduje na dachu, jeśli będzie źle ułożony i nieprawidłowo izolowany, możemy zapomnieć o długowiecznym pokryciu dachowym. Jak mówi Radosław Ładyko z firmy Dachlux: – Prawidłowa izolacja powinna się składać z trzech warstw: krycia wstępnego, termoizolacji oraz paroizolacji. Co ważne, nie ma uniwersalnych rozwiązań w tej kwestii, bo każdy rodzaj pokrycia dachowego wymaga innej izolacji – wybór właściwej metody najlepiej skonsultować z autoryzowanym przedstawicielem producenta albo z doświadczonym dekarzem. Szczególnie trudne jest uszczelnienie dachu przy takich elementach konstrukcyjnych jak okna połaciowe, kominy, załamania połaci dachowej – tzw. “kosze” czy przewody instalacji.

Przez dach ucieka do 30% ciepła wyprodukowanego wewnątrz budynku, dlatego zaleca się stosowanie dodatkowej membrany, która będzie ograniczać jego straty. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie folii wysoko paroprzepuszczalnej (membrany), wtedy – jak radzi Radosław Ładyko: – Membranę dachową należy wybrać spośród dedykowanych do naszego poddasza – zależnie czy jest ono użytkowe, nieużytkowe czy też membrana ma być przystosowana do pełnego deskowania. W tej kwestii warto poradzić się doświadczonego dekarza lub sprzedawcy.

Dlaczego tak istotny jest dobór odpowiedniej folii dachowej?

Wiele składów budowlanych czy też dachowych często proponuje membrany nieznanych producentów. Kuszą potencjalnego inwestora dobrą ceną, co nie zawsze przekłada się na jakość. Cytowany już Radosław Ładyko przestrzega: – Izolatorem na poddaszu jest zazwyczaj wełna mineralna – zawilgocona w tylko 10% traci swoje właściwości w aż 50%, czyli po prostu tracimy na kosztach związanych z ogrzewaniem.

Podczas szukania odpowiedniej folii na pewno usłyszymy, że najważniejsza jest jej gramatura. To często wymieniany przez handlowców parametr, lecz nie zawsze istotny. Ostatnio pojawiły się na rynku folie klejone na zakład, które gwarantują całkowitą szczelność, jeśli chodzi o przedostawanie się do izolacji termicznej wody opadowej, kondensacyjnej i nawiewanego śniegu. Dzięki ich zastosowaniu wymiana powietrza jest niższa nawet o 30%, a po ogrzaniu nie wydostaje się ono z izolacji termicznej na zewnątrz. Podwójne klejenie na zakład folii wyłącznie renomowanych firm spełni swoją rolę. Trzeba też pamiętać, że według nowej wersji kodeksu budowlanego przynajmniej jedna warstwa naszego dachu musi być szczelna, a to może zagwarantować tylko dobra membrana dachowa.

Takie zabezpieczenie daje pewność, że wszystkie elementy będą ze sobą właściwie współpracowały, co sprawi, że dach wytrzyma w dobrym stanie przez wiele lat.


Data publikacji: 15 kwietnia, 2014

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły