Jak zatrzymać korozję?

tn_da6
tn_da6 

Z pozoru temat korozji może wydawać się banalny. Któż z nas nie słyszał o różnego rodzaju farbach do metalu i o korozji czyt. rdzy. Ale czy też wspomniana wyżej rdza nie raz spędzała nam sen z powiek, kiedy bez skrupułów atakowała ogrodzenia, bramy wjazdowe do naszych posesji czy też gdy ukazywała nam swoje „antypiękno” na tle krajobrazu miejskiego?

Być może ktoś lubi obraz zaatakowanego przez korozję metalu, jednak z pewnością dla większości zjawisko to będzie kojarzyło się z powolnym niszczeniem metalu. Wówczas to korozję czy też rdzę można porównać do „choroby” lub „infekcji metalu”, która powoduje jego powolne umieranie. Tak jak w przypadku choroby ludzkiej proces chorobowy można powstrzymać lub spowolnić sięgając po odpowiednie lekarstwo. W przypadku metalu takowym lekarstwem okazują się specjalne środki, takie jak np. specjalne farby epoksydowe, które być może nie do końca uratują metal przed zniszczeniem, ale z pewnością opóźnią ten proces. Korozja metali to nic innego jak powrót ich pierwiastków do takiego stanu w jakim występowały nim zostały wydobyte na powierzchnie. korozję dzielimy na – chemiczną zachodzącą w suchych gazach i w cieczach nie przewodzących prądu elektrycznego (np. tłuszcze) oraz – elektrochemiczną, która zachodzi w środowiskach przewodzących prąd elektryczny. Pierwsza polega między innymi na utlenieniu powierzchni metalu w wysokich temperaturach. Drugiej natomiast towarzyszą czynniki fizyczne takie jak naprężenia wskutek obciążeń i odkształceń metali, a także czynniki biologiczne jak np. działanie grzybów i bakterii. Objawem niszczącej działalności korozji jest rdza pojawiająca się na powierzchni metali. Jest to nic innego jak niejednolita warstwa produktów powstałych w wyniku utleniania żelaza i jego stopów w wodzie, wilgotnej atmosferze czy też glebie. Są to w większości tlenki i wodorki żelaza. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że połączenie tlenu, wody i odpowiedniej ilości czasu powoduje, że każda masa metalowa ostatecznie w całości przekształci się w rdzę i rozpadnie. Dlatego tak ważne jest jej zapobieganie, aby uniknąć katastrof budowlanych i przy tym ekologicznych. Otaczające nas mosty, środki transportu rury kanalizacyjne i jeszcze wiele innych konstrukcji wykonywane są przecież ze stali.

Data utworzenia: 13.12.2012


Komentarze

  • Hela napisał(a):

    Rdza jest faktycznie wielkim problemem. Jak już materiał zacznie nam rdzewieć to niewiele nam pomoże. Widziałam np. wiele samochodów, które praktycznie się rozpadały w oczach. Aż strach pomyśleć co się stanie w wyniku delikatnego nawet zderzenia.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły