Izolacje

Jaką wełnę na ocieplenie poddasza wybrać?

Odpowiednia termoizolacja pomieszczeń to coś, o czym warto pomyśleć jeszcze na etapie projektowania domu. W zależności od budowanego budynku różnić się będą materiały potrzebne do jego wykończenia. Te osoby, które zdecydowały się na dom z poddaszem użytkowym, muszą również zdecydować o tym, jaki rodzaj ocieplenia wybrać. Jest to również ważne dla osób posiadających tradycyjne piętro.

Ocieplenie poddasza – wełna mineralna, styropian czy pianka?

Osoby budujące dom bardzo często decydują się na poddasze użytkowe, które może być naprawdę wygodną przestrzenią dla domowników. Jednak, żeby było to możliwe, należy zadbać o jego prawidłowe ocieplenie. Przez poddasze oraz dach może uciekać nawet 25% ciepła, co przekłada się również na wyższe koszty ogrzewania. Właśnie dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o wyborze materiału, ponieważ tylko to zapewni komfort użytkowania nie tylko poddasza, ale również całego domu.

Odpowiednia termoizolacja jest ważna tak samo, jak w przypadku ścian. Materiały takie jak: pianka, styropian czy wełna mineralna do ocieplania poddasza mogą zostać wykorzystane substytutywnie. Jednak według najnowszych trendów w budownictwie, najczęściej wykorzystywana jest właśnie wełna, chociażby ze względu na swoje właściwości, które są znacznie korzystniejsze od styropianu czy pianki.

Styropian nie zapewnia dobrej izolacji akustycznej, co oznacza, że trudniej wyciszyć całe pomieszczenie. Co więcej, materiał ten łatwiej ulega zniekształceniu. Z kolei pianka świetnie sprawdza się w przypadku poddasza o skomplikowanej więźbie dachowej i skutecznie zapobiega grzybom oraz pleśni, jednak jej cena jest wysoka, a dodatkowo, pianka może nie zapewniać takiej trwałości, ponieważ po kilku latach zaczyna tracić swoje właściwości. Właśnie z tych powodów najwięcej osób wykonuje ocieplanie poddasza wełną mineralną.

Wełna do ocieplenia dachu – korzyści i właściwości materiału

Gdy już zdecydujemy się na ocieplenie poddasza wełną mineralną, warto wybrać materiał od cenionego producenta. Jednym z nich może być firma Climowool, która w swoim asortymencie ma produkty do ocieplania i izolacji termicznej dachów oraz poddasza. Oferowana wełna mineralna wyróżnia się wysoką jakością oraz właściwościami, które zapewniają świetną termoizolację. Ponadto ocieplanie poddasza wełną gwarantuje również wysoką izolacyjność akustyczną. Najlepiej sprawdzi się wełna mineralna 150 mm, która jest odpowiednio sprężysta. Dodatkowo wełna mineralna jest niepalna, co znacznie podnosi bezpieczeństwo w budynku. To wszystko sprawia, że ocieplanie poddasza wełną jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Ocieplenie poddasza wełną – jak zrobić to prawidłowo?

Poddasze należy ocieplać w momencie, gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym. Trzeba pamiętać, żeby zrobić to zgodnie z zasadami, ponieważ tylko w ten sposób zapewniamy sobie właściwą termoizolację. Wełnę mineralną układa się na wcisk pomiędzy krokwiami na poddaszu, dokładnie dociskając. Następnie montowany jest rusz stalowy oraz druga warstwa ocieplenia. Wełna mineralna jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do ocieplania poddasza ze względu na swoje właściwości, które gwarantują właściwą termoizolację w pomieszczeniu.

3.3/5 - (11 votes)

Data publikacji: 30 stycznia, 2020

Autor:

3.3/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. izolarz
    wtorek, 23 lutego, 2021

    Wełna mineralna jest według mnie najwłaściwszym materiałem izolacyjnym do zastosowania na poddaszach budynku. Łatwość ułożenia, dobre parametry izolacyjne połączone z dokładnym montażem, zapewnią dobre parametry termoizolacyjne. Dzięki temu zagwarantujemy duże oszczędności w ogrzewaniu.

Podobne artykuły