Jakie okno jest najlepsze? – „Kosztorysowanie DEKARZ”

Rys.1 Wybór Katalogu Nakładów Rzeczowych do sporzadzenia pozycji.
Rys.1 Wybór Katalogu Nakładów Rzeczowych do sporzadzenia pozycji. 

Rynek budowlany oferuje szeroką gamę okien dachowych i niekiedy w „gąszczu kryteriów wyboru”: marek, wymiarów, położenia, sposobu otwierania czy materiału wykonania inwestor może się pogubić. Pytanie zadane dekarzowi z kategorii „Co jest lepsze, a co jest tańsze?” wyprowadziło z równowagi niejednego wykonawcę. Na szczęście istnieje narzędzie, które pozwoli dekarzowi zaoszczędzić czas, a inwestorowi pomoże w podjęciu świadomej i przemyślanej decyzji.

Okno kolankowe, obrotowe, a może zwykły wyłaz?

„Kosztorysowanie DEKARZ” jest bezpłatnym i pełnym programem umożliwiającym tworzenie kosztorysów budowlanych przeznaczonym głównie dla wykonawców robót dekarskich. Powstał on w wyniku współpracy firm FAKRO, BRAAS oraz RHEINZINK, które to firmy wzbogaciły program o własne Katalogi Nakładów Rzeczowych oraz Informatory Cenowe swoich produktów. Oznacza to, że po zainstalowaniu programu użytkownik ma dostęp do Katalogów Norm, dzięki którym może szybko i łatwo sprawdzić, ile kosztuje np. zamontowanie okna dachowego obrotowego o podwyższonej termoizolacyjności i wymiarach 114 × 140 cm.

Jak to zrobić?

Wystarczy dodać nową pozycję kosztorysową, następnie w kolumnie Podstawa zaznaczyć KNR K-06 o nazwie „Okna dachowe i pozostałe produkty FAKRO”. Po wyborze interesującego nas okna, program sam wstawi opis i przepisze potrzebne nakłady. Następnie w kolumnie Ilość podajemy, ile okien chcemy zamontować, a na zakończenie uzupełniamy brakujące ceny, korzystając z dostępnych w programie informatorów cenowych.

Rys. 2 Wybór konkretnego wymiaru i modelu okna.Rys. 2 Wybór konkretnego wymiaru i modelu okna.

I dla cieśli i dla dekarza

Uzupełniając kolejne pozycje w przedmiarze robót, dodając opisy i narzuty wykonawca może szybko stworzyć kosztorys, który przedstawi inwestorowi do akceptacji. Oprócz przejrzystego dokumentu służącego do rozliczeń z inwestorem, użytkownik programu może dodatkowo określić:
ilości czasu jaki zajmie wykonanie całego zlecenia albo konkretnego zakresu robót;
rodzaj i ilość potrzebnych materiałów oraz ich cenę;
rodzaj urządzeń, czas ich pracy;
strukturę kosztów,
zysk własny, itd.

Niezdecydowany Inwestor. Czy z programem będzie łatwiej?

Zazwyczaj przygotowując wycenę dla inwestora wykonawca ma do dyspozycji projekt budowlany z wytycznymi, co do zaplanowanych materiałów. Tyczy się to również stolarki okiennej. Często zdarza się, że przyjęte rozwiązania ulegają zmianie i zamiast np. dwóch okien dachowych inwestor zażyczy sobie jedno większe o innym sposobie otwierania i szklenia.

Rys. 3 Wybór przedmiaru robót.Rys. 3 Wybór przedmiaru robót.

Na cenę za wstawienie okna wpływa kilka składników takich jak robocizna, materiał, sprzęt, koszty pośrednie, koszty zakupu oraz zysk. Każda zmiana w zastosowanym materiale pociąga za sobą konieczność wykonania szeregu kalkulacji, aby w rezultacie podać inwestorowi konkretną kwotę. Zdarzyć się może również, że inwestor nie potrafi zdecydować się na jedno rozwiązanie i prosi wykonawcę o wycenę kilku wariantów. Tu z pomocą przychodzi „Kosztorysowanie DEKARZ”. Wystarczy poświęcić na początku chwilę czasu aby przygotować konkretne pozycje a następnie, za pomocą funkcji Zmiana Aktywności włączać i wyłączać różne typy rozwiązań. W zależności od wybranej pozycji program poda gotową cenę. Taki kosztorys można potraktować jako szablon, który przy następnej inwestycji wystarczy tylko dostosować.

Zmiana Aktywności w programie przebiega nadzwyczaj łatwo. Za pierwszym razem należy zaznaczyć interesującą nas pozycję, nacisnąć spację, a następnie kliknąć przycisk Tak na komunikacie. Później program zapamięta wybór i do Zmiany Aktywności wystarczy jedynie dwukrotne przyciśnięcie spacji. Nieaktywna pozycja będzie wyróżniona szarym ukośnym tekstem i nie będzie widoczna na wydruku.

Rys. 4 Zmiana aktywności.Rys. 4 Zmiana aktywności.

Moje logo i inne korzyści

Obok oczywistych korzyści posiadania gotowych Katalogów Norm oraz aktualnych Informatorów Cenowych program „Kosztorysowanie Dekarz” oferuje możliwość eksportu danych do formatów *.xls, *.ath czy ogólnego *.fwd, co umożliwia wymianę danych pomiędzy różnymi programami. Na start, po uruchomieniu programu możemy wczytać gotowe kosztorysy przykładowe, które możemy modyfikować i dowolnie dopasowywać do własnych potrzeb.

Dodatkowo program daje możliwość przygotowania własnego szablonu strony tytułowej zawierającej między innymi logo firmy. Taki szablon pomaga w tworzeniu marki. Jak zacząć pracę w programie i gdzie szukać wsparcia? Praca w programie „Kosztorysowanie DEKARZ” nie jest skomplikowana. Układ programu jest przejrzysty i przygotowany w taki sposób, aby użytkownik mógł po kolei wypełniać potrzebne informacje. Żeby ułatwić start nowemu użytkownikowi, w trakcie przygotowywania są serie krótkich filmików instruktażowych, których tematem jest pokazanie, jak zacząć pracę i jak w pełni korzystać z możliwości programu.

Gdzie mogę dostać program?

Program „Kosztorysowanie DEKARZ” dostępny jest bezpłatnie w pełnej wersji. Można go otrzymać kontaktując się z doradcami technicznymi FAKRO, BRAAS, RHEINZINK lub pobrać go z internetu, wpisując w wyszukiwarkę „kosztorysowanie dekarz”.

Data utworzenia: 21.07.2014


Jakie okno jest najlepsze? – „Kosztorysowanie DEKARZ”
5 (100%) 7 głos[ów]


Komentarze

  • Piotr L. napisał(a):

    Kiedy ja budowałem dom to projekt powstawał dosyć długo. Teraz kiedy śledzę budowy dookoła lub też w rodzinie to projekty albo raczej zmiany w nich są dokonywane bardzo szybko. Na budowie sąsiada projektant w aucie wstępnie zaktualizował projekt dachu w niecałą godzinę pod wpływem nalegań żony inwestora. Super sprawa. Tak więc takie oprogramowanie "Kosztorysowanie DEKARZ" zdecydowanie ułatwia pracę.

  • Jolka napisał(a):

    Fajny pomysł z tym programem. U mnie dekarz robił wycenę ręcznie. Potem każdy wariant musiał przeliczać też ręcznie. Z tym programem na pewno poszłoby mu zdecydowanie szybciej (czekałam dość długo).

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także