Jedność w różnorodności

Jedność w różnorodności
Jedność w różnorodności 

Położone na obrzeżach niewielkiej miejscowości Zevenhuizen-Moerkapelle w pobliżu Rotterdamu w Holandii, osiedle mieszkalne Swanla, składa się z bardzo różnych, lecz harmonizujących z otoczeniem budynków. Wszystkie łączy w spójną całość ta sama ceramiczna dachówka.

Wyboru dachówki dokonano zanim jeszcze było wiadomo, jakie dokładnie będą dachy. Czynnikiem decydującym był rodzaj pokrycia dachów na okolicznych budynkach. Blok został zbudowany z myślą o osobach starszych, ale w ramach tej samej inwestycji miały też powstać zarówno domy szeregowe i bliźniacze, jak też tzw. starter homes, czyli domy przeznaczone dla małych rodzin, z niewielką ilością pomieszczeń, ale dające możliwość rozbudowy w przyszłości.

Harmonia

Architekt Evelien van Veen skupiła się przede wszystkim na rozplanowaniu różnorodnych budynków z 89 mieszkaniami na niewielkiej, dwuhektarowej powierzchni. W planie zagospodarowania przestrzennego, opracowanym wspólnie z Grontmij, osiedle składa się z dwóch wysepek otoczonych strumieniami, co stanowi nawiązanie do polderowego krajobrazu. Głównym założeniem projektu było zachowanie harmonii z krajobrazem, jak też okoliczną zabudową.

Jedność w różnorodności

Jednolite dachówki

Elementem łączącym różne budynki są dachy przykryte jednakową dachówką. Dachy – oraz dla zróżnicowania projektu i struktury fasady pokryto płaską dachówką Narvik Daturaw w kolorze łupku. Fasady od strony rogów wysepek są zaokrąglone, wysokie ściany przeplatają się z niskimi, a płaskie dachy – ze spadzistymi. Pomimo szerokich okapów, architekt wi udało się zachować równowagę dzięki zastosowaniu czerwonopomarańczowej cegły.

Efekt, jaki dają dachówki

Hasłem przewodnim projektu było połączenie różnorodnych materiałów w spójną całość. Wybór ceramicznych cegieł i dachówek okazał się tu bardzo trafny. Evelien van Veen: „Nowoczesne dachówki Narvik Datura są spłaszczane od dołu, co powoduje, że dach nieco się „załamuje”, dając efekt gry świateł i wydaje się wręcz, że dach jest zrobiony z desek.” Projekt został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, tak żeby wszystko ze sobą harmonizowało. Otworyw ścianach dopasowano do rozmiarów płytek, więc nie było potrzeby ich docinania. Dbałość o szczegóły widoczna jest również na wewnętrznych podwórkach. Wykonane z drewna i szkła, prowadzące do mieszkań korytarze są dobrymmiejscem na spotkania z sąsiadami. Z kolei kamienne ogrodzenie stanowi element łączący różnorodne budynki.

Jedność w różnorodności

Projekt: Osiedle mieszkaniowe Swanla z 89 mieszkaniami i podziemnym parkingiem, Zevenhuizen-Moerkapelle (Holandia) Klient: Woonpartners Midden Holland Projekt: Drost + van Veen Architects, Rotterdam Projektant: Evelien van Veen Główny wykonawca: Building company vd Waal, Vlaardingen Wykonawca dachu: Pekadak bv, Groesbeek Dachówka ceramiczna: Koramic Narvik Datura, matowa, w kolorze łupku

Data utworzenia: 04.04.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły