Kamienna rezydencja wiejska w Wyoming

Dom z bali Yellowbell carney logan burke architects
Dom z bali Yellowbell carney logan burke architects 

Położona na pograniczu pól i lasów rezydencja umiejętnie łączy stylistykę chaty myśliwskiej z wiejskim domem – kamienne ściany i drewniane belki sugerują schronienie w lesie, podczas gdy przyniszczone drewniane deski nawiązują do miejscowych stodół.

Architekt: Carney Logan Burke Architects
Lokalizacja: Wyoming

Zaprojektowany przez firmę Carney Logan Burke Architects dom wiejski jest bez wątpienia nowoczesny, ale opiera się na mocno konwencjonalnych założeniach.

Dom znajduje się na słabo zaludnionym obszarze Wyoming i odzwierciedla wpływ dwóch bardzo różnych typów otoczenia, przez działkę przebiega bowiem granica między otwartymi polami a gęstym lasem. Z tego względu architektura domu wzoruje się na dwóch stylach, typowych dla tak różnych terenów. W rezultacie budynek jest połączeniem alpejskiej chaty z domami spotykanymi na terenach Wielkich Równin i aczkolwiek oba style są mocno zmodernizowane, w tym przypadku różne wpływy zostały umiejętnie połączone, tworząc spójny, rodzinny dom.

nowoczesna-stdola-contemporary-stone-farmhouse-carney-logan-burke-architects-01 nowoczesna-stdola-contemporary-stone-farmhouse-carney-logan-burke-architects-03 nowoczesna-stdola-contemporary-stone-farmhouse-carney-logan-burke-architects-04 nowoczesna-stdola-contemporary-stone-farmhouse-carney-logan-burke-architects-05

Rezydencję zaprojektowano w trzech różnych częściach, z których każda ma swój własny dach i jest oddzielona od części sąsiedniej z pomocą niskiego, zamkniętego przejścia. Główne przestrzenie dzienne i sypialnie dzieci znajdują się w większym elemencie centralnym, tymczasem garaż i sypialnia główna właścicieli tworzą osobne elementy, ułożone na skrzydłach głównego budynku. Działka, na której powstał dom, posiada kilka strumieni połączonych z pobliską rzeką, które zostały pięknie połączone z całym projektem, tworząc niezwykły ogród z mostkami i naturalnie rosnącymi tu kwiatami. Wnętrze budynku jest jasne i otwarte, co zwiększa ilość naturalnego światła i powiększa przestrzeń ograniczoną miejscami przez ściany.

Jedną z unikatowych cech rezydencji jest częściowo oddzielona sypialnia główna położona w jednopiętrowej części budynku, połączonej z główną częścią domu niskim przejściem. Dach sypialni jest ułożony prostopadle względem domu, przez co jeszcze mocniej odróżnia się od głównego elementu.

Ścieżki prowadzące do domu z różnych stron są zaaranżowane w sposób niezwykle przemyślany – każda z głównych dróg jest podwyższona i wykonana z różnych materiałów, aby pasowała do miejsca, przez które przebiega. Piękny ogród wykorzystuje naturalnie rosnącą tu roślinność i tutejsze strumyki, a ogród i kształt budynku miejscami podkreślają zbocze działki, a chwilami znajdują się w jednym poziomie.

nowoczesna-stdola-contemporary-stone-farmhouse-carney-logan-burke-architects-06 nowoczesna-stdola-contemporary-stone-farmhouse-carney-logan-burke-architects-07 nowoczesna-stdola-contemporary-stone-farmhouse-carney-logan-burke-architects-08 nowoczesna-stdola-contemporary-stone-farmhouse-carney-logan-burke-architects-09 nowoczesna-stdola-contemporary-stone-farmhouse-carney-logan-burke-architects-10 nowoczesna-stdola-contemporary-stone-farmhouse-carney-logan-burke-architects-11

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Zdjęcia: Carney Logan Burke Architects

Data utworzenia: 18.11.2016


Komentarze

  • Anatol napisał(a):

    Doskonały projekt zrealizowany w pełni amerykańskim stylu. Styk dwóch obszarów lasu i pola, dominują dwa materiały kamień i drewno, przestrzeń i woda - można pozazdrościć. Wnętrze domu dopracowane w każdym szczególe. Chętnie pomieszkałbym tam przez pewien czas.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły